Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

За истинската революционност

Петък, 07 Август 2020 Написана от Преп. Мария (Скобцова)

2 St Maria SkobtsovaВ съветска Русия стана добър тон да се озвучава с пълен глас революционността на компартията и да се изобличава контрареволюционността на нейните противници, при това не само на политическите, а и на идеологическите противници. Някой с нещичко дребно е прегрешил против догмите на материализма – да речем, заявил е себе си като виталист[1] – и, разбира се, черната контрареволюционна хидра на часа бива разкрита и изобличена.

От друга страна, мнозина противници на съветската власт с особена сила наблягат на това, че те са такива главно затова, защото тази власт е крайно контрареволюционна, защото е провалила руската революция и е хвърлила Русия в бездната на произвола, на тъмнината и на диктаторските похвати на разните малки наполеоновци.

Струва ми се, че би следвало внимателно да се ориентираме в значението на тези термини: революционен и контрареволюционен.

Да опитаме сега да се ориентираме към кое от трите споменати направления принадлежи руският комунизъм.

Смело и охотно признавам, че той не е реставрационен. Миналото той изобщо не познава, нито желае да го познава, въобще пък да не говорим за някакво равняване по руското минало. И мисля, че това положение е дотолкова очевидно, че не се нуждае от каквито и да било доказателства. Остава само да решим въпроса: революционен ли е той или е консервативен?

Върви ли той на гребена на историческия прогрес, или се влачи подир опашката му, боейки се от всякакви нововъведения, от всякакви изменения във веднъж и завинаги открилата се истина.[2]

Руската общественост едва е надигала глава – излизала е Херценовската Камбана,[3] а Маркс вече е съставял своето догматическо „богословие“, скицирал е своите скрижали, вън от които по закон комунистът не може да отиде.

В продължение на цялото деветнадесето столетие и в Русия, и в Европа, човешката мисъл се е блъскала над въпросите на идеалистическата философия, а в който и да било съветски сборник, посветен на антирелигиозната пропаганда, и сега могат да се открият статии на Хелвеций – позитивиста и антирелигиозника на осемнадесетото столетие.

Днес навсякъде в науката основите на материализма отиват към своя фалит, само че съветските мъдреци нямат право да пристъпят по-далеч от него.

В края на краищата, руският живот във всички свои проявления разрушава теорията на Маркс-Ленин и комунизмът, пъшкайки, все пак въвежда някакви малки поправки в теорията: отначало полека се отмени законът на Маркс, че социализмът може да бъде осъществен само в страна с добре развита капиталистическа форма на производство, след това под сурдинка се въведе теорията за преходния период и т. н.

По същество обаче комунизмът с много повече напрегнатост и страст се стреми да строи живота по образеца на своята теория, отколкото да строи теорията по образец на живота.

Фактите крещят, некоординираността е навсякъде, неизвестно е какво се прави със селячеството, за което Маркс, а след него и Ленин нещо там не са успели да домислят. И какво? Толкова по-зле за селячеството. Нима заради него комунизмът ще тръгне да руши едната и непогрешима схема на Великия Учител?

И вгледайте се как всичко е разработено в комунистическата догматика. Веднъж и завинаги е била открита истината на икономическия материализъм, веднъж и завинаги е била провъзгласена класовата борба, отстранена е ролята на личността в историята, на селячеството е посочено неговото скромно място в историческия процес, нещо повече – отстранен е Бог, религията е обявена за опиум за народа. В качеството на задължителен фундамент за построяването на мироглед е утвърден единият само, истинен и не търпящ възражения материализъм.

В собствено идеен смисъл комунистите вече са осъществили някакъв скок от света на относителните човешки ценности и понятия към този на безотносителната истинност на материализма, и всичко, което го съпътства.

А след като това е така, то тази безотносителна истина не подлежи на каквато и да било критика.

Комунистът застава в строго охранителна поза и с грозен вик възпира всеки, който прояви дръзновение и който посмее да се усъмни дори в една само буква от Корана.

Маркс е казал: …

Ленин е казал: …

Колкото пък до живота – той (животът) може малко и да поотстъпи малко.

Консерватизъм, най-чист поток на консерватизма и ярко разцъфнал устрем към охраняване – ето ги истинският смисъл и патос на руския комунизъм.

Мене слабо ме интересува това, че по своята същност комунизмът е враждебен на реставрационното начало. Та нали в действителност уж не е чак толкова важно кой точно вид контрареволюция ще победи – реставрационният или консервативният.

Много по-важно и далеч по-трагично от гледна точка съдбините на руския народ е, че комунизмът е враждебен на всяка автентична революционност, в каквито и форми да би се проявявала тя.

Той е враждебен към свободното научно изследване, тъй като свободата отменя предопределеността на неговите материалистически предпоставки.

Той е враждебен към всяка философска система, която през двадесетото столетие не може да възпроизвежда хелвециевото като нещо свое, че в добавка към това да звучи и като нещо ново.

Той е враждебен към всички онези проявления на живота, които не се вместват по неговите лавици, и се стреми да намира основното русло на руските събития.

Ленинизмът е охранител, гасило, консерватор!

Около него с неизбежност трябва да процъфтява самодоволната еснафска глупост, под неговия натиск трябва да се задъхва всичко, което е живо и истински революционно. Огледайте се около себе си – нима всичко това наистина не е така?

Превод: Борис Маринов

* Скобцова, Е. „Об истинной революционности“ – В: Мать Мария; за първи път този текст е публикуван в издавания в Париж, под редакцията на А. Ф. Керенски, седмичник Дни (бел. прев.).

[1] Привърженик на витализма – учение за наличието в живите организми на нематериална свръхестествена сила (лат. „vis vitalis“), управляваща жизнените явления, вследствие от което процесите в биологическите организми не могат да бъдат обяснени докрай само чрез законите на физиката и химията (бел. прев.).
[2] Иронична алюзия към третия стих от Посланието на св. ап. Юда (бел. прев.).
[3] „Колокол“ (Камбана) е първият руски революционен вестник, излизал между 1857 и 1867 г. (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/668xd 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме