Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Била ли е св. Богородица първата, видяла възкръсналия Господ вън от празния гроб?

Вторник, 21 Април 2020 Написана от Джон Фотопулос

The Empty TombВ православните икони на празния Иисусов гроб и на Възкресението обикновено виждаме Мария, майката на Иисус, изобразена като една от жените-мироносици. Една свързана тема, макар и вероятно изобразявана по-рядко на иконите, е св. Богородица, гледаща към възкръсналия Иисус, Който е вън от гроба. Наистина, някои православни християни днес настояват, че Мария, майката на Иисус, не само е видяла възкръсналия Господ вън от гроба, но и че тя е била първата, която Го е видяла там. Къде е произходът на тези предания по отношение на св. Богородица при празния гроб и подкрепени ли са те със свидетелства от четирите канонични евангелия?

Възможно е тези предания относно св. Богородица при гроба да произлизат от Диатесарона (приписван на Тациан, † ок. 173 г.) – една симфония на четирите евангелия, която е в широка употреба в църквите в Сирия до 5 век. Тъй като четирите евангелия съдържат разлики, както и противоречия, които са били трудни за помиряване, в този Диатесарон избирателно е съчетан материал от четирите евангелия, за да може по този начин се стигне до едно вътрешно съгласувано евангелие. В Диатесарона самоличността на Мария Магдалина и тази на Мария, майката на Иисус, изглежда че са били смесени умишлено, така щото Мария, майката на Иисус, а не Мария Магдалина, както е в Иоан 20:1-18, да може да бъде възприета като отиваща при гроба сама, където да види Иисус възкръснал. Една възможна мотивация за това смесване на Мария Магдалина с Мария, майката на Иисус, може да е идвала от желанието за противопоставяне на някои групи гностици, подчертаващи особената любов, която Иисус е имал към Мария Магдалина. Само че присъствието на Иисусовата майка при гроба и нейната среща с възкръсналия Иисус също се превръщат в елементи от някои апокрифни и гностически писания от 2-4 век.

Към 5 век в Сирия се провежда съгласувана кампания от някои църковни водачи за елиминиране на Диатесарона, но вярването, че Мария, майката на Иисус, е посетила празния гроб и е видяла възкръсналия Господ, вече е било разпространено сред сирийските християни. Първият православен отец на Църквата, който изразява такова вярване, е св. Ефрем Сириец, в своя Коментар на Диатесарона (ок. 363-373 г.). Св. Ефрем насърчава – с употребата си на Диатесарона – смесването на Мария Магдалина с Мария, майката на Иисус, така че Иисусовата майка да е първата, видяла възкръсналия Иисус, и изразила привързаността си към Него, предизвиквайки Неговите думи „не се допирай до Мене“ (5, 1-5; срв. Иоан 20:17).

Св. Роман Сладкопевец (6 век) също се придържа към вярването в присъствието на Иисусовата майка при гроба след Възкресението, смесвайки я с Мария Магдалина. Макар св. Роман да е познат като плодовит византийски химнограф, той е бил родом от Сирия и в своите химни понякога е заимствал или цитирал от Диатесарона. В неговата поетична драматизация на разпъването на Иисус, в Химн 35, Иисусовата майка изразява с думи емоционалното си страдание за своя Син. В отговор Иисус ѝ казва: „Бъди смела, майко, защото ти ще бъдеш първата, която ще Ме види вън от гроба“ (35, 12 – In: Sources chrétienne, t. 128, p. 176).

Св. Софроний Йерусалимски е друг православен отец, който по свой начин дава израз на смесването на Мария Магдалина с Мария, майката на Иисус. Св. Софроний е сириец от Дамаск, служил като патриарх на Йерусалим от 634 до 638 г. В един от своите кратки химни за Възкресението (Триодион – PG 87C, 3920D) той заявява, че Иисусовата майка сама – преди всички други жени – е видяла възкръсналия Христос, сияещ вън от гроба, както и че само тя е чула Неговия поздрав „Χαῖρε“ (2 л., ед. ч., повелително наклонение от „радвам се“). Верен на инкорпорирането на Иоан 20:1-18 в Диатесарона, св. Софроний сменя Мария Магдалина с Мария, майката на Иисус, при празния гроб и като свидетел на възкръсналия Иисус. Разбирането на св. Софроний на поздрава на възкръсналия Иисус, отправен вън от гроба само към Неговата майка, инкорпорира обаче и неговата творческа интерпретация на Мат. 28:1-10. Само че на практика св. ев. Матей пише за две жени, които са видели възкръсналия Иисус вън от гроба, както и че Той е поздравил и двете с „Χαίρετε“ (2 л., мн. ч., повелително наклонение от „радвай се“). Още повече, че нито една от двете жени не е спомената като майката на Иисус.

Най-ранното иконографско изображение на Иисусовата майка до празния гроб и като очевидец на възкръсналия Христос може да бъде видяно в Евангелията на Рабула, сирийски кодекс, датиран в 586 г. Листът с тази илюстрация (13r) обаче не е оригинален за кодекса – най-вероятно той идва от гръцкоговореща Сирия и изглежда се датира в 6 век. Майката на Иисус със сигурност е изобразена при гроба и Възкресението, защото тя присъства и на друга илюстрация от ръкописа, изобразяваща Разпятието, на същия лист. Иисусовата майка може да бъде лесно идентифицирана на сцената на Разпятието (базирана на Иоан 19:18-37), тъй като тя е единствената жена до възлюбения ученик и единствената жена с нимб. Това дава възможност за недвусмислено отъждествяване на Иисусовата майка сред двете жени, изобразени на сцената при празния гроб (базирана на Мат. 28:1-10), тъй като тези две жени са облечени по същия начин, по който са и при Разпятието, докато Иисусовата майка е отново единствената жена с нимб.

Независимо от това, че някои православни днес посочват към За девството на св. Амвросий Медиолански (4 в.) и Беседа 88 на св. Йоан Златоуст върху Евангелие според Матей (4 в.) като подкрепящи виждането, че Иисусовата майка е отишла при гроба и първа е видяла възкръсналия Иисус, нито св. Амвросий, нито Златоуст не изказват ясно такава позиция в посочените беседи. Когато говори за гроба на Иисус, св. Амвросий не споменава майка Му, а само казва: „Тогава Мария видяла възкресението на Господа, и тя видяла първа и повярвала. Мария Магдалина също видяла, макар и да се съмнявала“ (De virginitatae 3, 14 – PL 16, 270A). Тук св. Амвросий се опитва да съгласува Мат. 28:1-10 с Иоан 20:1-18. Той има предвид „другата Мария“, която е отишла при гроба заедно с Мария Магдалина (Мат. 28:1), само че не казва, че тази друга Мария е майката на Иисус, макар и да съобщава, че тази друга Мария е била девица. Св. Амвросий обаче нарича девици всички жени, които са посетили гроба на Иисус, с цел да насърчи девството сред своята аудитория. На свой ред св. Йоан Златоуст – в коментара си върху версията на св. ев. Матей за Разпятието – отбелязва храбростта на жените при Кръста и заявява, че, след като видели знаменията, съпътствали смъртта на Иисус, жените били тези, които „първи видели Иисус“, и „първи се насладили да видят първите плодове“ (PG 58, 777), докато мъжете сред учениците избягали. Въпреки че намерението на св. Йоан Златоуст е донякъде двусмислено: изглежда че той насочва по-скоро към виждането от жените на спасителната смърт на Иисус, отколкото към виждането на Възкресението. Така или иначе Златоуст всъщност отъждествява, Иисусовата майка като „Мария, майката на Яков“, която е една от жените при Кръста. Ако приемем, че Златоуст иска да каже, че Иисусовата майка е била една от жените, които са отишли при гроба и са видели възкръсналия Иисус, това би бил единственият пример в целия обемист корпус на неговите трудове, когато той прави такава връзка.

Налице са обаче още много отци от 5-8 в., които изразяват по-ясно вярването, че св. Богородица е отишла при гроба и е видяла възкръсналия Иисус. С по-нататъшното развитие на византийската мариология от 9 в. нататък могат да бъдат открити още повече отци, говорещи за присъствието на св. Богородица при гроба и при Възкресението. Византийци като Псевдо-Максим (9 в.), св. Георги Никомидийски (9 в.), Йоан Геометър (10 в.) и св. Симеон Метафраст (10 в.), чиито размишления върху живота на св. Дева са повече агиографски, отколкото исторически, популяризират идеи за нейното участие в погребението и възкръсването на Иисус, които противоречат на четирите евангелия. Пример за това е описанието на св. Георги Никомидийски за това как Мария, майката на Иисус, е поела инициативата да Го погребе в нов гроб, да умие тялото Му, след като то е било свалено от Кръста, и да помаже тялото заедно с Йосиф и Никодим. След като тялото на Иисус е било погребано – разяснява той – Йосиф и Никодим се отдалечили, оставяйки св. Богородица сама при гроба. Там тя чакала Неговото Възкресение (Беседа 8 – PG 100, 1488C) и била първата, която Го видяла възкръснал от мъртвите (Беседа 9 – PG 100, 1489D-1492D). Друг обаче византиец, Епифаний, монах от манастира „Калистрат“ (8-9 в.), твърди, че св. Богородица не е отишла на гроба поради огромната си скръб, нито пък е виждала възкръсналия Иисус при Неговия гроб (Слово за живота на Пресвета Богородица 21 – PG 120, 209). Накрая трябва да се отбележи, че за св. Георги Никомидийски Мария, майката на Иисус, не е „другата Мария“ (Мат. 28:1), която отишла при гроба. Той различава жените, като подчертава, че Иисусовата майка е стояла при Кръста (Йоан 19:25), докато в Мат. 27:55-56 се твърди, че Мария, майката на Яков – която св. Георги Никомидийски отъждествява с „другата Мария“ – е гледала към Разпятието от разстояние (Беседа 9 – PG 100, 1493).

Върхът на византийската рефлексия върху св. Богородица, присъстваща при гроба и при Възкресението, можем да открием в Беседа 18 на св. Григорий Паламà – за Неделя на св. мироносици (14 в.). Когато възкръсналият Иисус се явява вън от гроба, св. Григорий твърди, че Неговата майка била първата, която видяла възкръсналия Господ, и „първата и единствената, докоснала Неговите неопетнени нозе, макар и евангелистите да не споменават всички тези неща ясно“ (18, 3, 13). Евангелие според Матей обаче недвусмислено опровергава тази преценка. Св. ев. Матей твърди, че – след като Мария Магдалина и другата Мария са видели ангела при празния гроб – те бързо са напуснали, за да разкажат на учениците. В Мат. 28:9 четем: „А когато отиваха да обадят на учениците Му, ето, Иисус ги срещна и рече: радвайте се! А те се приближиха, хванаха се за нозете Му и Му се поклониха“. Множественото число в гръцкия текст на св. Матей показва ясно, че и двете жени са се срещнали с възкръсналия Иисус, паднали са в нозете Му и са Му се поклонили. Паламà идентифицира „другата Мария“ от Мат. 28:1 с майката на Иисус, твърдейки, че причината тя да не е посочена като майката на Иисус е била да се избегне пораждането на подозрение относно Възкресението сред невярващите. Аргументът на Паламà обаче е само външно приемлив, тъй като евангелията са били писани за християните, а не за невярващи, и всички онези, които са свидетелствали, че са видели възкръсналия Иисус в дните непосредствено след Възкресението, са били предани на Иисус Негови последователи или сродници.

Единствено Евангелие според Матей говори за жена, която е различна от Мария Магдалина и която е видяла възкръсналия Иисус вън от гроба: „другата Мария“ (28:1). Част от трудността в категоричното отъждествяване на „другата Мария“ произлиза от големия брой на жените с това име, които са представени в четирите евангелия, и в различните начини, по които те са наричани от евангелистите. През вековете много от отците на Църквата са се мъчили да помирят евангелските Марии, отъждествявайки от три до седем с това име в зависимост от начина на интерпретиране на евангелията. Намирането на множество Марии в евангелията обаче не трябва да ни учудва, тъй като името Мариам – Мария (מרים , חמרי, Μαριάμ и неговите производни) е най-популярното женско име в юдаизма през епохата на Втория храм. В Мат. 27:56 една от жените при Кръста е наречена „Мария, майка на Иакова и Иосия“, а по-късно наричана просто „другата Мария“ (27:61; 28:1), която отива с Мария Магдалина при гроба, където те виждат възкръсналия Иисус. Отците на Църквата, които отъждествяват тази Мария – майката на Яков и Йосия („другата Мария“), като майка на Иисус, могат да направят това, тъй като за Иисус е разказано, че има „братя“ на име „Иаков и Иосия“ (Мат. 13:55; срв. Марк 6:3). Дори и при това положение обаче св. Матей последователно споменава Иисусовата майка, като я асоциира с Иисус (1:18; 2:11; 2:13; 2:20; 2:21; 12:46; 12:47; 12:48; 13:55). Същото правят Марк, Лука и Йоан. Трудно е, следователно, да се намери достатъчно сериозна причина, която да е накарала евангелиста във връзка със смъртта и Възкресението на Иисус – и само там в своето евангелие – да споменава Иисусовата майка като „Мария, майка на Иакова и Иосия“ (27:56), както и като „другата Мария“ (27:61; 28:1), вместо просто да я нарече Мария, майката на Иисус. Още повече че в Лука 24:10 четем, че „Мария, майката на Иакова“ е била при гроба на Иисус, но същият св. ев. Лука не се затруднява да спомене „Мария, майка на Иисуса“ като една от събралите се в Йерусалим веднага след Възнесението на Иисус (Деян. 1:14), което прави много малко вероятно двете Марии да са били една и съща жена.

Още повече „Мария, майка на Иакова и Иосия“ (27:56) в Марк 15:40 е спомената като „Мария, майка на малкия Иаков и на Иосия“, но раннохристиянското предание приема, че Яков, „братът“ на Иисус, е бил по-големият заварен брат – син на Йосиф от предишен негов брак. Този Яков бива винаги посочван пръв в евангелските списъци на Иисусовите „братя“. Това първо място заедно с ръководното място по предимство на Яков в Йерусалимската църква (Гал. 1:19; 2:12-14; Деян. 12:17; 15:13-21) потвърждават възгледа, че Яков е бил най-големият от „братята“ на Иисус. След като пък този Яков е най-големият брат, се поставя допълнително съмнение върху идеята, че „Мария, майка на малкия Иаков и на Иосия“, може да е била Мария, майката на Иисус.

Единствената недвусмислена информация, която е съобщена за Мария, майката на Иисус, при Разпятието, гроба или Възкресението, е в Евангелие според Йоан, когато от Кръста Иисус поверява Своята майка на Своя възлюбен ученик. Евангелистът добавя: „И от оня час ученикът я прибра при себе си“ (19:27). И след като в това евангелие не е казано нищо повече относно Иисусовата майка, няма никаква причина четящият го да мисли, че тя е играла някаква роля при гроба. Мария Магдалина е по-скоро тази, която в Евангелие според Йоан отива сама при гроба на Иисус, намира го празен и се втурва да каже на Петър и на възлюбения ученик, които след това отиват при гроба. След като двамата се отдалечават, Мария Магдалина остава сама при гроба, където сама среща възкръсналия Иисус (Иоан 20:1-18). Макар и да е имало православни отци, които са вярвали, че Мария, майката на Иисус, е отишла при празния гроб и първа е видяла там възкръсналия Иисус, това е предание, което изглежда, че е започнало с Диатесарона и се е разпространило в различни форми вътре в и извън Сирия. Във византийската агиографска рефлексия върху св. Богородица това вярване се е разгърнало още повече, понякога по начини, отиващи отвъд и дори срещу свидетелството на четиримата евангелисти. В действителност засвидетелстваното в четирите евангелия почти с нищо не подкрепя вярването, че Мария, майката на Иисус, е ходила при гроба и е била първата, която е видяла възкръсналия Иисус. Към подобно вярване можем да се отнасяме като към теологумен: едно благочестиво гледище, което не е задължително за православните християни.

Превод: Борис Маринов

* Fotopoulos, J. „Was Mary, the Mother of Jesus, the first Person to see the Risen Lord outside the Empty Tomb?“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/69h9h 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме