Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Многоликият феномен на православния християнски ригоризъм

Вторник, 27 Август 2019 Написана от Василиос Н. Макридис

V N MakridesВ историческите православни християнски централни области на Източна и на Югоизточна Европа, също както понякога и в общините на православната диаспора по земното кълбо, могат да се срещнат някои протестни движения, носещи много прилики с това, което обикновено се нарича фундаментализъм. Всъщност, въпросният термин се употребява отдавна, за да опише един такъв феномен, макар неговата главна асоциация с консервативния протестантизъм от началото на 20 в. в САЩ и с по-късната му широко приложима и понякога безкритична употреба да го правят по-скоро неуместен в случая с православието. Последното разполага със значително по-дълго историческо минало и разкрива разнообразни специфични черти като непреклонен традиционализъм, злъчно анти-западничество и твърд анти-икуменизъм. В много отношения е проблематично да наричаме, например, руските староверци (от края на 17 в. и нататък) фундаменталисти. От друга страна, обръщайки се към същия феномен вътре в римокатолицизма, повечето изследователи предпочитат да използват друг термин, а именно – интегризъм. Ето защо за твърде многоликия случай с православието се налага да потърсим един по-неутрален термин, и затова аз предлагам ригоризъм. Това разграничение не трябва обаче да обърква по отношение на отделните общи черти, съществуващи между всичките тези протестни феномени.

Носителите на православния ригоризъм не съставляват едно и еднообразно цяло, а могат да бъдат открити в широкия спектър от хора с разнообразен произход, социално положение и ориентация. Те могат да действат индивидуално или независимо един от другиго, в специфични контексти, но при други случаи могат да бъдат и организирани в съответни движения, организации и групи, повишавайки така своята мобилизационна сила, видимост и ефективност. Обичайно ригористите влизат в конфликтни отношения с официалната църковна йерархия и са по същество разграничени от нея. Ригористични гледни точки често могат се срещнат и в света на православното монашество, което също не е свободно от обтегнати отношения с църковната йерархия. Главното намерение не е да бъде премахната Църквата, а тя да бъде направена по-чиста и по-войнстваща, както и по-малко компромисна и общоприемлива. Обикновено ригористите биват движени от апокалиптични сценарии и демонстрират наличието на силен конспиративен синдром, навсякъде набелязвайки си потенциални врагове на православието. В някои случаи те са готови – в защита на древната вяра – да прибягнат и до насилие. Също така, те защитават пуританските и патриархалните ценности. При все това, отделни църковни йерарси могат открито да заявяват сходни възгледи или да влизат в тесни връзки с ригористите, както и да ги използват за различни цели. Нещо, което често размива границите между едните и другите, въпреки че църковната йерархия – като цяло – споделя едни по-балансирани, разумни и дипломатични, макар понякога и критични мнения. Въобще, йерархията на Църквата се опитва да държи ригористите под контрол, при все че разликите между тях водят и до отворени конфликти и последващи схизми, какъвто беше през 20 в. случаят с гръцките старокалендарци. Най-общо казано, ние не следва да объркваме ригористичните позиции на някои представители на църковната йерархия с традиционалистичната като цяло нейна позиция. В действителност, обичайно Църквата търси „третия път“ – между ригористите и либералните гледища, и се опитва да посредничи между различните лагери. Така или иначе обаче нейната генерална позиция е, разбира се, по-консервативна, което я води по-близо до ригористите и обяснява обичайните взаимни връзки и постоянните интерференции между тях. Подобно отношение характеризира периода на Атинския архиеп. Христодул (1998-2008 г.); същото е вярно и за отношението на Руската православна църква през посткомунистическите времена и нейната защита на т. нар. „традиционни ценности“.

Когато изследваме произхода и развитието на православния ригоризъм, за нас е от съществено значение да разграничаваме между ендогенните и екзогенните причини за този феномен. Ендогенните се отнасят повече до главните и взаимосвързани фактори, свързани с цялостното артикулиране и с развитието на православното християнство във времето. Тук можем да причислим катализиращата значимост на противопоставянето в исторически план и на конфликта между Християнския изток и Християнския запад, които по-късно водят до безразборна демонизация на Запада в очите на православните, а, в добавка към това – и онова особено буквалистично разбиране за „православие“ (като единствената права вяра и учение), чийто елементи са избраносттта и превъзходството, триумфализма и самодоволството в нашите среди и безбройните обществено-културни отражения на това разбиране в исторически аспект. Не е случайно, че ригористите са дълбоко повлияни от „хипер-православието“, а именно – когато те се обвиняват взаимно в предателство и отклонения от правилния православен път: процес, който обикновено води до различни вътрешни разцепления между тях. От друга страна, екзогенните причини за ригоризма се отнасят повече до особените влияния и предизвикателства към света на православието, идващи отвън (главно от Западна Европа от началото на Модерността и насетне), които извикват различни отговори и реакции, включително и ригористичните (като например в Русия след прозападните реформи на цар Петър I или в Гърция след независимостта, при баварския режим на крал Отон). Ригористките реакции биват усилвани и в по-късно време, от средата на двадесетото столетие и до днес, благодарение на продължаващите транснационални процеси на глобализация, влечащи след себе си поредица от икономически, политически и културни преобразувания, включително застрашаващи с ерозия на местните религиозни и национални идентичности. „Новият световен ред“ обикновено се изтълкува от ригористите в съответствие с тяхната собствена консиративна логика.

Днес ригористи се срещат не само в исторически и преобладаващо православните култури, но и сред православните общности по цялото земно кълбо, включително и на Запад. Ригористичните позиции (като анти-икуменизма) са подпечатани, например, от Руската православна задгранична църква на Запад – след нейното отделяне от Московска патриаршия през 1927 г. Различни групи от старокалендарци също работят в разнообразни условия на Запад, включително в САЩ, критикувайки разрастването на модернизма на Църквата. Доста интересно е, че ригористичните възгледи понякога биват одобрявани и от западни конвертити към православното християнство, които са привлечени от неговите претенции да бъде абсолютната, изключителна и уникална религиозна истина. Въпреки своята рядка видимост, но и мощ, ригоризмът не е представителен за преобладаващите насоки в православието и представлява по-скоро маргинален феномен (включително и в количествено отношение). В действителност налице са множество православни дейци, творчески умове и инициативи, критикуващи и противопоставящи се на ригоризма. И все пак, често противоречивото отношение на църковната йерархия към ригористите по косвен път увеличава значимостта на този феномен. В допълнение към това, липсата на продуктивна среща между православното християнство и Модерността като цяло (като например – в случая с Просвещението) създава религиозна и културна среда, която по един лековерен и безкритичен начин грижливо пази миналото и неговите авторитети (като например отците на Църквата) и продължава да се съпротивява на прагматичното отнасяне към съвременните предизвикателства. В такъв контекст ригористите могат не само да оцеляват, но понякога и да процъфтяват. Те проявяват склонността да са изцяло задоволени от своето „свято невежество“, въпреки че разбирането им за православната традиция е в действителност редукционистично и фрагментирано, и страда от липса на онази изтънченост и онова критично съзнание, които идват като резултат от сериозния исторически анализ, от съвременното контекстуално мислене и от способността за само-рефлексия.

Превод: Борис Маринов

* Makrides, V. N. „Orthodox Christian Rigorism: a Multifaceted Phenomenon“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u4yfu 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме