Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Византия в съвременна Гърция: развитието на неоправославните идеи

Понеделник, 04 Септември 2017 Написана от Василиос Н. Макридис

V N MakridesТерминът неоправославие, макар по-рано да се е ползвал, за да обозначи влиятелно богословско течение в протестантизма,[1] има широка употреба и в Гърция от 80-те години на 20 век насам. Доколкото съм запознат, той е въведен в 1983 г., на страниците на вече несъществуващото политически ляво ориентирано списание Σχολιαστής [Коментатор] – ползвал се е като негативна характеристика спрямо религиозните търсения на някои леви интелектуалци и хора на изкуството (като Стелиос Рамфос, Костас Зурарис, Костис Москоф, Дионисис Савопулос и Никос Габриел Пендзикис). Още до 80-те всеки от тях по свой собствен начин е показвал необичаен интерес към православната традиция и дори към духовното наследство на атонското монашество.[2] Нещо необичайно за традиционната лява интелигенция, възприемала православието и въобще религията като реакционен елемент, който накрая непременно ще изчезне. Така понятието неоправославен е добило честа употреба както в журналистическите, така и в научните кръгове.[3] Все пак тези, за които се е приемало, че са част от неоправославното течение, никога не са приемали този етикет или по-скоро укор, смятайки, че той дава подвеждаща представа за целите и идеалите им.[4] За богослова и философ Христос Янарас, например, етикетът неоправославен наподобява епитета славянофил, използван в 19 век в Русия. Според него тази нова вълна в Гърция няма нищо общо с изнамирането на „ново православие”, а е преоткриване на забравената, но автентична православна традиция. Така, споменатата вълна не е някакво религиозно обновяване, а реално осъзнаване на духовния завет на гръко-православната цивилизация – цивилизация, ясно разграничена от западната.[5] За други тя е била израз на общото проправославно течение, което е факт и по-рано.[6] Все пак, главният проблем е, че неоправославието по същността си е било неофициален и несистематичен стремеж. Впоследствие и досега няма ясна дефиниция или описание на това течение. След като по-късно то се превръща в доста по-широко разпространен феномен и бива представяно от такива мислители като Йоан Романидис, Панайотис Христу, Никос Нисиотис, Савас Агуридис, митр. Йоан (Зизиулас), Никос Мацукас и други, които имат съществен дял в обновяването на православното богословие, то и не може да бъде сведено просто до вид православно възраждане.[7] Без съмнение, в това обновяване съществуват и общи черти – най-вече в православната критика на Запада. Това обаче по никакъв начин не означава, че тази критика е еднородна, нито че отправящите я споделят еднакви презумпции.

След като понятието неоправославие е вече наложено, независимо дали вярно или погрешно, изглежда безпредметно да бъде замествано с друго. По-полезно би било да се разчертаят някои основни точки, характеризиращи това течение.[8] Неоправославието, което се сравнява с богословието на освобождението в гръцки стил,[9] най-добре може да бъде обяснено чрез своята връзка с някои важни събития от началото на 80-те: такива като неофициалният диалог на православието (като различно от западното християнство) и марксизма (комунизма);[10] като брошурата издадена от Свещения Кинотис на Света гора и отнасяща се до образованието на гръцката нация;[11] като широко разпространения интерес към атонската монашеска традиция и православната духовност;[12] като дебатите около избирането на Христос Янарас за глава на катедрата по философия на Атинския университет „Пантеон” и горещите дискусии за връзките философия-богословие, както и православие-рационализъм;[13] като появата на новото богословско списание Σύναξη [Събрание], в което различни богослови и интелектуалци изразяват своите свежи идеи за православието. В областта на културата това е десетилетието, в което за пръв път (1983 г.) се публикува книгата Οράματα και θάυματα [Видения и чудеса] на Янис Макриянис – генерал от борбите за освобождение на Гърция – творба, често приемана за автентичен документ на популярния православен етос.[14] Също така, албумът на популярния певец Дионисис Савопулос „Τα τραπεζάκια έξω” и някои негови интервюта наблягат по много начини върху значението на гръцката православна традиция.[15] Гореизброените случаи разкриват разнообразните опити в 80-те да се локализира своеобразието на съвременната гръцка идентичност.[16] Освен споменатите имена, за принадлежащи в неоправославното течение се приемат още неколцина интелектуалци: архим. Василиос (Гондикакис), бивш игумен на светогорските обители „Ставроникита” и „Ивирон”,[17] игуменът на манастира „Григориат” отец Георгиос (Капсанис),[18] богословът П. Нелас, създател и редактор на сп. Σύναξη, и др.[19] По същото време се появяват и други позитивни оценки на византийската православна традиция на Изток, от представители на лявото политическо пространство (като композиторите Микис Теодоракис, Янис Маркопулос и актьора Манос Катракис).

Неоправославието започва като маргинално течение, което не придобива масова подкрепа, с изключение на студентите – като например, сдружението ΕΧΟΝ [„Гръцка християнсоциалистическа православна младеж”] и тяхното списание Σημάδια [Знаци].[20] То не получава подкрепа нито от официалната църква, нито от политическите партии. Всъщност, някои неоправославни преустановяват членството си в комунистическата или социалистическата партия, а други продължават своите усилия отвътре, ала с различни цели.[21] Тяхното влияние започва да чезне в края на 80-те, а неофициалният православно-марксистки диалог не принася почти никакъв плод и е изоставен още преди колапса на марскизма от ленински тип в Източна Европа.[22] Все пак в 90-те в Гърция отново се появява интерес към православието – благодарение на радикалните промени в бившия Източен блок след 1989 г., което спомага за забележителното му възраждане. В резултат от това, някои неоправославни мислители са вербувани за автентичния гръцки начин на живот, който би могъл да устои на предизвикателствата на следващото хилядолетие, в името на по-обща елиноцентрична цел.

Неоправославното течение от 80-те е последната манифестация на едно по-широко православно възраждане в Гърция, настъпило след средата на 50-те: повратна спрямо по-старата богословска традиция в страната точка.[23] Това възраждане се изразява различно и в различни форми (политическото библейско богословие и няколко неопатристични тенденции в Солун, съпроводени от издаването на творбите на св. Григорий Паламà).[24] Още повече, в края на 50-те има огромна вътрешна криза сред пиетическите движения,[25] довела и до тяхното разделение, отслабеното им влияние и появата на дълбок духовен вакуум сред бившите им членове, които целели да постигнат нещо голямо на гръцката богословска сцена. Янарас е играл главна роля с множеството си публикации, а и като редактор на сп. Σύνορο [Предел] (1964-1967 г.).[26] По-малко известен, но много влиятелен православен мислител е Димитриос Кутрумбис (1921-1983), интелектуалният и духовен път на когото, както много неоправославни мислители признават, се явява катализатор за появата на ново поколение гръцки богослови.[27] Инструментариум за тези промени е бил също приносът на руската богословска диаспора в Западна Европа – на хора, приели православието, произлизащи от чужда за него среда и култура – както и възходът на патристиката в Римокатолическата църква.[28] Струва си да се отбележи, че корените на това възраждане трябва да се търсят и в популярната православна традиция и в етоса на Пападиамантис, както и в търсенето на елиникотита [гръцкостта] от страна на творци и мислители от поколението на 30-те и по-късно (Й. Теотокас, Ф. Кондоглу и списанието му Κιβωτός (1952-1953), Д. Пикионис, Н. Пендзикис, В. Татакис, З. Лорензатос, Й. Царухис), критикуващи проникването на западни влияния в гръцката култура.[29] Върху тази богата и разнообразна основа се ражда един нов богословски език, тясно свързан с аскетичния и литургичен опит на Църквата, далеч от пиетическия „етикет” и буквализъм, и няколко основополагащи богословски труда през 60-те и по-късно. Не на последно място, същият период е белязан от възхода на светогорското монашество, като то увеличава влиянието си благодарение на неколцина образовани духовници, които стават игумени на своите манастири.[30] Това възраждане оставя своя отпечатък не само в академичното богословие, но и на ниво църковна йерархия.[31] Все пак, има разлики между православния възход от 60-те и неоправославния от 80-те. Най-вече в това, че докато първият се отнася повече или по-малко към богословско-религиозната сфера, вторият преминава тесните граници на религията и предизвиква вниманието на хора, имали по-рано или малък, или никакъв интерес към православието.

Липсата на официална „неоправославна” доктрина прави трудно локализирането на сходствата между неоправославните мислители – макар и критиците им понякога да ги слагат под общ знаменател, между тях съществуват различни насоки и мнения.[32] Все пак можем да обобщим някои общи характеристики.

Неоправославието се явява като опозиция на ентусиазираното западничеството, на реакционните традиционалисти и на твърдолинейните православни – също както и на незапознатите неутрални. Т. нар. „прогресивна гръцка интелигенция” бива смятана за късогледа, за неспособна да съзре богатството на родната гръцка традиция и културно наследство и оттам обречена да увековечи дезориентацията на страната в съвременната глобална обстановка. За разлика от нея, неоправославната идея за гръцката православна история и култура идва „отвътре” и не се влияе от привнесени западни историографски презумпции. Клишето за „гръцките корени” на западната цивилизация се възприема в смисъл на определен начин, по който Западът е присвоил древногръцкото наследство. Това обаче е напълно различно от начина, по който тази традиция е възприета, асимилирана и интерпретирана от византийския Православен изток.[33]

Всички неоправославни мислители са подчертавали значението на византийската православна традиция за съвременна Гърция и разликите ѝ със Запада. Вярно е, че те често се разминават в опитите си да локализират диахроничните черти на гръцкостта и в частност в субективните си оценки на Византия, но все пак можем да открием и пресечни точки. Като оставим настрана някои влиятелни автори като Рамфос и Москоф, тук накратко ще прегледаме идеите на двамата може би най-радикални представители на неоправославното течение – Христос Янарас и Костас Зурарис.

Именно Янарас е първият, който преди повече от 30 години поставя началото на систематичните опити за откриване съществените разлики между гръко-византийската и западноевропейската философия и традиция.[34]

Основна тема в този проект е значението на исихастката полемика от 14 в., която в Гърция, до скорошната ѝ преоценка, е била обречена на забвение. Янарас смята, че православието е формирало колективния начин на живот във Византия в продължение на хилядолетие чрез социалната динамика на евхаристийното общение. Във Византия се проявяват сериозни разлики, сравнено със западните средновековни общества, които са били под феодална власт и в дълбоко класово разделение – в тези общества, макар и религиозни, липсва византийският социален и индивидуален етос, няма я и хармонията на хората с останалия свят, която в индивидуалната космология се разкрива като начин на живот. Така философските идеи във Византия се различават радикално от развилите се на Запад в късното Средновековие (интелектуализъм, рационализъм, обективизация на истината), което има важни обществени последици (видни, например, от разликите на готическата спрямо византийската архитектура). Византия не е възприемала нуждата и ползата от аморфни, безлични структури, а ги е превръщала в съдържателни единици в персоналистична рамка. Империята е познавала и периоди на силна централизирана администрация, но без помен от тоталитарност. Често там е имало огромно трупане на богатство, но не и капитализъм. Не е имало и феодализъм, като той бива привнесен от Запад в Османската империя през 17 в., в началото на икономическата ѝ зависимост от западните интереси и на упадъка на социалните ѝ структури. Освен това, във Византия е нямало теокрация, защото Православната църква не е функционирала като „религия”, като пакет от метафизични убеждения. Византийските патриарси не са се опитвали да сменят императорите. За сравнение, на Запад подобна теократска традиция може да се намери – особено в борбите на папите за политическа власт.

За Янарас същността на исихазма е в изясняването на византийската онтология, на въпроса за битието. Какво представляват субстанцията на битието, същността или личността на Бога? Дали Бог е активна същност par excellence (actus purus, както смята Тома Аквински) или личностна другост и свобода? За исихастите личността е презумпцията на битието. То не се тълкува на базата на определена същност или природа, а в светлината на неопределеността на личното самоопределение. Бог съществува като личност par exellence и със свободната Си воля Той създава света, което впоследствие разкрива Твореца; от друга страна, на Запад битието се определя от дадени същности на Бога и света и така се превръща в автономно създаден обект, който може да бъде зависим и контролиран от човека ad libitum. Освен това, на ниво теория на знанието, за исихастите личността и нейните енергии могат да бъдат познати по релационен, колективен начин. На знанието се гледа като на чувствено постижение и себенадминаваща дейност, а не като на подчиняване на другия (личност или обект) по силата на индивидуалната интелектуална мощ или утилитарни нужди. Апофатичното колективно знание никога не би могло да се превърне в adaequatio rei et intellectus и в обективна реалност. В това се е състояла и оста на цялата полемика между исихастите и привържениците на западничеството: дали знанието за Бога е индивидуално интелектуално схващане на абстрактно висше същество или релационно, чувствено, персоналистично възприятие и общуване с Бога, както е в исихасткия опит. В гръцката православна традиция, от Хераклит (sic) до св. Григорий Паламà, истината никога не се превръща в обект и никога не бива напълно обяснена с думи. Тя се потвърждава действено чрез общия опит. Паламà и братята Нил и Николай Кавàсила интуитивно са осъзнавали тежките бъдещи последици от теорията на познанието и онтологията на схоластичната философия, които са в основата на западната цивилизация. Схоластиката, например, интерпретира богословието като самостоятелна наука (sacra scientia), която се подчинява на законите на всяка друга позитивна наука – проучваща, изпитваща, изследваща критично и доказваща своите принципи и твърдения. Така, тя ясно се разграничава от византийското богословие, развило се в рамките на църковния и аскетичния опит.

Интерпретацията на Янарас поддържа тезата, че в исторически план франките – след епохата на Карл Велики – систематично са се опитвали да се отчуждят културно и политически от Римската империя на Гръцкия изток. И действително, те преобръщат координатната система на античната гръцка и византийската цивилизация. Което пък е причинило омразата спрямо гърците, за която ясно свидетелстват поне десетте на брой книги със заглавие Contra errores graecorum, писани между 9 и 11 век. Сред негативните последици от схизмата между Изтока и Запада в 1054 г. Янарас посочва Dictatus Gregorii papae, схоластиката, обективизацията на истината, утилитаризмът, първенството, непогрешимостта и plenitude potestatis на папата, Инквизицията и употребата на мъчения като разследващ метод, Propaganda fidei, Ватиканът, задължителният целибат на клира, религиозният и политическият тоталитаризъм. Той смята, че от 14 век нататък започват масовите опити да се прокара западното мислене на Изток, което в крайна сметка води до унищожението на гръцките принципи от западния интелектуализъм, рационализъм и утилитаризъм. Янарас стига дори до заключението, че – въпреки явните различия – западната политическа култура има повече прилики по своето съдържание и цели с ислямската традиция, отколкото с автентичната и неподправена гръцка традиция.

Въпреки силните западни влияния и общата обърканост под османска власт, той твърди, че гръцката традиция се е запазила на Изток в различни форми, еднакво отворени и латентни, на ниво икономика, съдебна система, народни обичаи и традиции. Това се разкрива и в движението на Коливадите от 18 век (Макарий Нотарас, Никодим Светогорец, Атанасий Пароски), които са най-верните поддръжници на православната византийска традиция, запознати с исихастките завети и културния динамизъм на църковното богослужение и изкуство. Тяхната реакция е не само против Просвещението и опитите за озападняване на Гърция, но и против националистическите течения, заплашвали да разрушат наднационалната византийска православна общност с основаването на независими национални държави. Настрана от всичко това, гръцката традиция оцелява под османска власт във формата на микрообщества, на независими селски общности, запазили православната идентичност и истинската солидарност сред паството, и която е обръщала еднакво внимание на тяхното и духовно, и материално добруване. Тези общества изобразяват трансформацията на комуналния идеал на православието в истинската му същност, социален праксис и справедливост и дават възможност за обединение и взаимозависимост, но не и за обособяване на различни социални класи. По този начин комунализмът се е превърнал в онзи начин, по който гръцкият ромейски народ продължава да съществува и днес, и чийто основи са били не икономически или рационални, а изцяло духовно православни. Главните постоянни архетипи на колективен живот са останали евхаристийната общност и енорията.

Янарас вярва, че съвременна Гърция е на кръстопът между Изтока и Запада, също както Византия: повлияна и от двете, но запазила своята специфичност. Съвременният грък не трябва да се чувства нисш спрямо Запада, тъй като е всъщност равнопоставен нему партньор, можещ да допринесе за неговото културно обновяване по отношение на смисъла на съществуването и на живота, на правилното подреждане на житейските приоритети и нужди и на важността на колективните, социални отношения. Гърция е страната на Добротолюбието, по името на добре познатия сборник на православния аскетичен опит и мъдрост. Въпреки това, съвременните гърци дори не подозират, че са наследници на културна традиция с ненадминати постижения. Главният проблем е в загубата на гръкоромейската идентичност и в лекомисленото подражание на чужди житейски модели. Единствено при положение, че гърците възприемат своята другост – както важни фигури като Царухис, Пикионис, Кондоглу, Теотокас, Пендзикис, Татакис и Лорендзатос са направили – те ще могат ползотворно да си взаимодействат със Запада. Поради голямото си и богато наследство гърците винаги са имали определено усещане за благородство. Гръцката държава обаче, изградена от баварци и продължена от озападнени политически елити, е напълно неадекватна по отношение на истинските нужди, особеностите и потенциала на съвременните гърци. Тук е причината младата гръцка държава да бъде ограничена в своя елинизъм. Идеологията на Кораис, която се налага в гръцкото общество след освобождението, води до разбиране на древногръцкото минало през призмата на Запада, без връзка с Византия. А именно сблъсъкът между елинизъм и християнство, въпреки различията им, ражда една нова цивилизация, която оцелява и до днес във вероизповедание, език и традиции. Така е възможно да се намерят реалистични решения на съвременните проблеми, разчитайки на утвърдените способи за колективно оцеляване на гърците. Гръкоправославната култура е била традиционно универсална в обхвата и влиянието си, с широки хоризонти и без географски граници.

Нека сега се насочим към втората идеологическа фигура – Костас Зурарис. За него диахроничното значение на гръцкото православие се намира в апофатичния начин на разсъждение във всички сфери – от богословието до политиката.[35] Херменевтичния си модел Зурарис прилага към всички периоди от гръцката история, както тя е представена в старогръцки, патристични, византийски и съвременни текстове (Омир, Тукидид, св. Йоан Златоуст, св. Максим Изповедник, св. Григорий Паламà, Теодорос Колокотронис, ген. Макриянис, Пападиамантис и К. Варналис) и всички форми на живот (включително народните песни и обичаи). И какво, в общи линии, характеризира гръкоправославния начин на мислене, според Зурарис?

На първо място, истината никога не бива обективизирана в сковани, фиксирани и неизменими дефиниции, организирани в широки мисловни системи и програми, като на Запад, а винаги се определя приблизително. Второ, избягването на дефинициите е позволило на гърците да развият особено разбиране за всички възможни ситуации като биполярности. Трето, няма линейно развитие на човечеството в същинското значение на думата, а кръгово, в което движението напред и неподвижността съществуват заедно. С други думи, всяка нова ситуация не е абсолютното решение и преодоляване на предходните проблеми, а отново съдържа в себе си позитивни и негативни аспекти. По мнението на Зурарис, тези презумпции в православната гръцка мисъл са помогнали на самите гърци да избегнат затрудненията, създадени от сериозните противоречия между арогантните западни идеи за прогреса и техния трагичен провал в практиката. Гръцкият апофатизъм, допълван от добродетелите на умереността, отговорността и мярката във всички житейски аспекти, допринася за снизхождението и опрощението и в теорията, и в практиката. Вместо вярата в човешкия потенциал да създаде civitas Dei [Божия град] на земята, православните са приели друг подход към спасението на падналия и умиращ човешки род и на света.

Що се отнася до Византийската империя, Зурарис смята, че тя е била доста по-напреднала спрямо западните общества от същата епоха. Имала е човешко лице и повече социална справедливост. Отмяна на робството е постигната за пръв път тъкмо във Византия, чрез Църквата. Византийската цивилизация е била обект на възхищение от всички заради красотата си и добротолюбието на империята във всяко възможно отношение. Византийският начин на живот е бил изключително балансиран, с дълбока и хармонична връзка между духовно-аскетическия и материалния свят, нямащо аналог в шизофренния начин на живот в Западна Европа. В Православния изток човекът може да наблюдава холистични същества да подхождат към света с цялостен и уравновесен маниер (като православните монаси), далеч от прекалената употреба на човешкия разум и фрагментарните му резултати. Монашеската традиция по манастирите е опит да се живее в пълнота, а не просто да се оцелява. Същият начин на живот бива следван от православните гърци през османското робство и до наши дни. Оптимистичният начин, по който православните продължават да гледат на света и да се наслаждават на живота, е основната разлика спрямо Запада, където, въпреки обилните материални блага и консумеризма, песимизмът и липсата на удовлетворение от живота представляват далеч по-чести явления. При Зурарис всичко това се подчертава с препратка към византийската мисъл – изследвайки трудовете на св. Николай Кавàсила, той открива, че този дипломат, интелектуалец и мистик изразява прогресивни възгледи по отношение на властта и на властимащите чрез богословската си мисъл (например, властта като филантропска дейност и διακονία [служение], абсолютната човешка свобода и демокрацията на православието като чувствена общност на любовта). В допълнение към това, Зурарис поставя особен акцент върху значението и влиянието на исихазма, което според него образува квинтесенцията на православието спрямо западното богословие, като вярва, че тя се запазва и след 1453 г. Зурарис, например, изследва гледището на св. Григорий Паламà за богатството и бедността, и намира неговите идеи като плодоносни за съвременната ни постмодерна епоха. Тук трябва да отбележим също така, че и други разглеждат мистичното византийско богословие като изразяващо в пълнота духа на православието и неговата революционна, социално трансформираща сила, както е било манифестирано при зилотското въстание,[36] с импликации спрямо нашата съвременна перспектива.

Мненията, изразени от Янарас и Зурарис, представляват два крайни примера, но неоправославното разбиране за Византия всъщност оказва влияние върху съвременното православно богословие, както и като цяло върху културата.[37] Разбира се, други учени от същото време, които са извън неоправославното течение, изразяват коренно различни възгледи по отношение на периода. Например, оспорвано е гледището, че елитисткият и метафизичен византийски мистицизъм от 14 век не е чак толкова революционен, за разлика от западния – той всъщност не е привлекателен за масите и не успява да спаси Византийската империя от разпад. Тези критици смятат фетишизирането на този конкретен период от византийската история в определени неоправославни кръгове за погрешно и заблуждаващо, поради илюзорната представа, че може да даде решение на съвременните проблеми.[38] Още повече, византинистите интерпретират историческите събития – като въстанието на зилотите и паламитските спорове – от много по-различна перспектива и стигат до различни заключения: за тях зилотският бунт не представлява революционно вдигане на „нисшите класи” срещу аристокрацията и не успява да ликвидира социалната несправедливост и икономическото неравенство. Св. Николай Кавасилà е имал силно развита социална съвест и е осъждал несправедливостта, но в неговия Трактат за беззаконията на чиновниците спрямо светите неща не се споменава за зилотите или за каквито и да било социални реформи.[39] Още повече, Диалог между богатите и бедните на Алексиос Макремволитис, където се описва трудното положение на социалната група, от която зилотите черпят своите последователи, не е манифест на революцията, след като не предлага промяна на установения обществен ред. Въпреки че социалната и политическа роля на паламизма има нужда от допълнително изясняване, от гледната точка на византинистите тя със сигурност не може да състави революционна програма върху основата на съответния богословски спор, особено с оглед съвременните проблеми.[40] Въпросът за феодализма във Византия обаче също не е толкова прост и така едностранчив; значението на комуналните традиции в империята и по-късно през османското робство пък не бива да бъде пресилвано и идеализирано като решение на проблемите на настоящето. Според Н. Зворонос, този вид на обществена организация не може да бъде „възкресен” в съвременната гръцка държава като някакъв алтернативен демократичен начин на живот и контрапункт на централистките структури, основани на западни модели. Всъщност Зворонос се съмнява, че общественият строй на миналото въобще е носил демократичен дух.[41] По принцип, не се поставя под съмнение твърдението, че византийската традиция е повлияла върху формирането на съвременната гръцка политическа култура – все пак мненията варират до каква степен това влияние е факт и как трябва да бъде интерпретирано.[42]

Накратко, неоправославните идеи като цяло и техните поддръжници са станали център на критики от страна както на богословски и други православни кръгове, така и на гръцки интелектуалци от лявото, а и други политически пространства. Този феномен, който днес може да бъде наблюдаван в различни форми, още веднъж бива показател за централната роля на Византия в диалога за Гърция и за проблемите ѝ, които са свързани с идентичността и ориентацията.

Превод: Илия Поповски

Makrides, V. N. “Byzantium in Contemporary Greece: The Neo-Orthodox Current of Ideas” – In: Byzantium and the Modern Greek Identity (= Publications for the Centre for Hellenic Studies, King’s College London, 4), ed. D. Ricks & P. Magdalino, Aldershot: “Ashgate” 1998, p. 141-153 (бел. прев.).

 
[1] The Penguin Dictionary of Religions, ed. J. R. Hinnels, 1984, p. 230.
[2] Σχολιαστής, 5, Αύγουστος 1983, σ. 18-19.
[3] Λαμπίδης, Μ. „Κοινωνικά στερεότυπα. Ο νεορθόδοξος” – Το Βήμα, 26 Μάιος 1996, σ. 23.
[4] Виж: Γιαννάρας, Χ. Κριτικές παρεμβάσεις, 72, 1987, σ. 125-129, и интервютата на о. Василиос (Гондикакис) в Ορθόδοξος τύπος, 1 Ιουλίου 1988, σ. 2, и Κ. Ζουράρης в Ελευθερία (Λάρισα), 4 Μαρτίου 1995, σ. 7.
[5] Γιαννάρας, Χ. Το κενό στην τρέχουσα πολιτική, 1989, σ. 108-114.
[6] Νικοπούλος, Π. „Το „φιλορθόδοξο” ρεύμα. Απολογισμός και προοπτικές” – Σύναξη, 29, 1989, σ. 47-50.
[7] Y. Spiteris (La teologia ortodossa neo-greca, Bologna 1992) погрешно изследва като част от неоправославното течение о. Романидис; виж рецензията на о. Г. Металинос в Θεολογία, 66, 1995, σ. 852-857.
[8] Янарас (Κριτικές παρεμβάσεις, 72) говори за „шепа хора”, започнали това течение. Повече информация в: Xydias, V. “New or Old: Orthodoxy in the limelight” – In: Journal of the Hellenic Diaspora, 11, 1984, p. 69-72; Mesoniat, C. “Le mouvement néo-orthodoxe en Grèce” – In: Contacts, 36, 1984, p. 331-340; Makrides, V. N. “Neoorthodoxie – eine religiöse Intellektuellenströmung im heutigen Griechenland” – In: Die Religion von Oberschichten. Religion-Profession-Intellektualismus, ed. P. Antes & D. Pahnke, Marburg 1989, S. 279-289.
[9] Clément, O. “Orthodox reflections on Liberation Theology” – In: SVThQ, 29, 1985, p. 63-72 (69-71).
[10] Виж: Μακρής, Π. Μαρξιστής και Ορθοδοξία: διάλογος ή διαμάχη, 1983; idem (ed.), Ορθοδοξία και μαρξισμός, 1984, rev. J. Touraille – Contacts, 36, 1984, p. 344-349; Jevtich, A. „Σοσιαλισμός και εκκλησιαστική κοινότητα” – Σύναξη, 9, 1984, σ. 29-33; Παπαθεμέλης, Σ. Ορθοδοξία και πολιτική, Θεσσαλονίκη, 1986, σ. 57-72; Άνθιμος (Ρούσσας), μητρ. Αλεξανδρουπόλεως, Εκκλησία και νέος ελληνισμός Αλεξανδρούπολης, 1990, σ. 77-84.
[11] Το Άγιον Όρος και η παιδεία του γένους μας, Mount Athos 1984. Този текст на о. Василиос (Гондикакис) е критикуван от някои православни богослови като неуместен; виж, например, критиката на солунските професори П. Христу и Т. Зисис – в: Ορθόδοξος τύπος, 26 Απρίλιος 1985, κόντρα Σύναξη, 83, 1983, σ. 87-92, и 10, 1984, σ. 67-80.
[12] Виж трудовете на перуанския йером. Симеон The Holy Mountain Today (1983 г.) и Νηφάλιος Μέθη (1985 г.), както и неговите интервюта в Το τέταρτο, 9, Ιανουάριος 1986, σ. 65-69 и Σύναξη, 5, 1983, σ. 44-50.
[13] Виж: Γιαννάρας, Χ. Κριτικές παρεμβάσεις, σ. 53-63, 83-109 и Τα καθ’ εαυτόν, 1995, σ. 160-173.
[14] Λορεντζάτος, Σ. Το τετράδιο του Μακριγιάννη (MS 262), 1984; Μεταλλνός, Γ. Ορθοδοξία και ελληνικότητα, 1987, σ. 87-163, Ελληνισμός μετέορος, 1992, σ. 106-130; Γουνέλας, Σ. „Ο „αγράμματος” Μακριγιάννης” – Σύναξη, 22, 1987, σ. 45-53; Γιαννάρας, Χ. Ορθοδοξία και Δύση στη νεότερη Ελλάδα, 1992, σ. 297-302.
[15] Като: Σχολιαστής, 6, Σεπτέμβριος 1983, σ. 23-26; Σύναξη, 16, 1985, σ. 65-74; Contacts, 36, 1984, p. 341-344; Ερουρέμ (Περίοδος Β΄), 3, 1995, σ. 141-151.
[16] Виж, например: Η διασπορά του νέου Ελληνισμού (2 vols, Goulandris-Horn Foundation, 1983), с текстове от Рамфос, ахрим. Василиос (Гондикакис), Янарас и др.
[17] Γοντικάκης, Β. „Καλλος και ησυχία στην αγιορίτικη πολιτεία” – Σύναξη, 49, 1994, σ. 35-39.
[18] Καψάνης, Γ. Ορθοδοξία και ουμανισμός (Holy Monastery of Grigoriou, Mounth Athos, n. d.).
[19] За Нелас и неговия принос виж многобройните статии в Σύναξη, 18, 1986, σ. 5-48; 21, 1987, σ. 9-94; 45, 1993, σ. 113-119; 47, 1993, σ. 21-32; 59, 1996, σ. 98-122.
[20] Идея за вълната от интерес може да се извлече от разглеждането на първите 11 броя на Σημάδια (1982-1984).
[21] Μοσκώφ, Κ. „Ένας χρόνος κομμουνιστικού και ορθόδοξου διαλόγου” – Σημάδια, 11, Νοέμβριος 1984, σ. 26; Δελής, Δ. „Ορθόδοξο κίνημα και Χριστιανομαρξιστικός διάλογος. Σημάδια αντιλεγόμενα” – Σημάδια, 9, Φεβρουάριος 1984, σ. 26-31.
[22] Μοσχός, Δ. „Ιστορίες καθημερινής τρέλας. Αποτίμηση Χριστιανομαρξιστικού διαλόγου” – Σημάδια, 1 (15), Ιανουάριος-Φεβρουάριος 1988, σ. 17-24; Ξυδίας, Β. „Στα ίχνη ενός συνεδρίου” – Σύναξη, 27, 1988, σ. 78-83; срв. Γιαννάρας, Χ. Το κενό στην τρέχουσα πολιτική, σ. 56-59.
[23] От ключово значение тук е докторската дисертация върху прародителския грях на американеца от гръцки произход Йоан Романидис, който се е опитал да установи външните влияния в православното богословие: Το προπατορικό αμάρτημα, 1957 (преиздание 1989 г. с ново въведение от автора).
Книгата е достъпна и в превод на български; виж – тук.
[24] Пример за политическо библейско богословие може да бъде открит в: Αγουρίδης, Σ. „Βιβλικές ρίζες της σύγχρονης Πολιτικής θεολογίας” – Καθ΄οδόν, 7-8, 1994, σ. 19-28. За други оценки относно богословското възраждане виж: Chrestou, P. K. “Neohellenic theology at the crossroads” – In: GOThR, 28, 1983, p. 39-54 (54); Ζήσης, Θ. „Η θεολογία στην Ελλάδα σήμερον” – Εποπτεία, 91, 1984, σ. 581-587; Vassiliadis, P. “Greek theology in the making. Trends and facts in the 80s – vision for the 90s’” – In: SVTQ, 35, 1991, p. 33-52.
[25] Става дума за парацърковни организации като Ζωή и Σωτήρ, подобни на добросамаряните в България (бел. прев.).
[26] Виж автобиографията му: Καταφύγιο ιδεών. Μαρτυρία (1987) и Ορθοδοξία και Δύση, σ. 348-405
[27] Виж посмъртния сборник с негови публикации, с увод от ахрим. Василиос (Гондикакис): Η χάρης της θεολογίας (1995). Свидетелства за влиянието му виж в: Σύναξη, 7, 1983, σ. 31-39 и 12, 1984, σ. 72-5, както и в Γιαννάρας, Χ. Καταφύγιο ιδεών, σ. 295-312 и Ορθοδοξία και Δύση, σ. 470-473.
[28] Личностите от руската богословска диаспора в Западна Европа са: о. Г. Флоровски, о. Б. Бобрински, П. Евдокимов, В. Лоски, о. А. Шмеман и о. Й. Майендорф; за тяхното влияние: Zernov, N.“The significance of the Russian Orthodox Diaspora and its effect on the Christian West” – In: The Orthodox Churches and the West, ed. D. Baker, Oxford 1976, p. 307-327; също Γιαννάρας, Χ. Τα καθ’ευατόν, σ. 87-94, 121-122 и Ταχιάος, Α.-Αι. „Ρωσικό διάλλειμα στο Παρίσι” – Σύναξη, 57, 1996, σ. 81-90. Сред приелите православието са Тимоти Уеър (сега Диоклийски митр. Калистос) и Филип Шерард; римокатолици, изследователи на патристиката – Ж. Даниелу, А. де Любак и Ив Конгар.
[29] За резюме: Γιαννάρας, Χ. Ορθοδοξία και δύση, σ. 406-435; „Η ελληνοκεντρική σκέψη του Φ. Κόντογλου” – Καθημερινή 5 Νοεμβρίου 1995, 33; и Ελληνότροπος πολιτική, 1996, σ. 30-32. За наследството на Кондоглу: Βιβιλάκης, Γ. Φ. Κόντογλους εν εικόνη διαπορευόμενος. Αφιέρομα, 1995.
[30] Виж: Mantzaridis, G. “New statistical data concerning the monks of Mount Athos” – In: Social Compass, 22, 1975, p. 97-106, и Κοινωνιολογία του Χριστιανισμού (Δ’ έκδοση), Θεσσαλονίκη 1995, σ. 315-323.
[31] Виж: Γιαννάρας, Χ. Ορθοδοξία και δύση, σ. 436-483 и Το κενό στη τρέχουσα πολιτική, σ. 79-95.
[32] За разнообразието от гледни точки виж, например: Ράμφος, Σ. „Μελέτη θανάτου” – Σύναξη, 3, 1982, σ. 83-90; за реакция спрямо критиката: Γιαννάρας, Χ. Ελληνότροπος πολιτική, σ. 36-41.
[33] Виж например: Ράμφος, Σ. Μαρτυρία και γράμματα. Απόλογος για τον Μάρξ και λόγος για τον Καστοριάδι, 1984, σ. 20-21; Γιαννάρας, Χ. „Διεκδικήσεις ελληνικότατος” – Καθημερινή, 22 Δεκεμβρίου 1996, σ. 8.
[34] Това резюме на неговите многобройни идеи се основава изключително на следните трудове: Η ελευθερία του ήθους (Β΄ έκδ.) 1979, σ. 286-291; Το πρόσωπο και ο έρος (Δ΄ έκδ.), 1987, σ. 121-146, 257-281; Αλήθεια και ενότητα της Εκκλησίας, 1977, σ. 91-181; Το προνόμιο της απελπισίας (Β΄ έκδ.), 1983, σ. 229-239; Αλφαβητάρι της πίστης (Ζ΄ έκδ.), 1991, σ. 215-243; Κριτικές παρεμβάσεις, σ. 39-52, 144-146, 191-213; Η νεοελληνική ταυτότητα (Γ΄ έκδ.), 1989, σ. 65-126; Το κενό στη τρέχουσα πολιτική, σ. 41-46, 66-78; Ελλαδικά προτελευταία, 1991, σ. 83-100, 113-130; Ορθοδοξία και δύση, σ. 21-87; Ελληνότροπος πολιτική, σ. 129-131, 171-177; „Η συγγένεια Δύσης και Ισλάμ” – Καθημερινή, 10 Μαρτίου 1996, σ. 29.
[35] Това обобщение на възгледите на Зурарис е въз основа на следните трудове: Μισγάγκεια απερινόητη. Συμβολή στην πολιτική αυτογνωσία της Ελλάδας, 21986, p. 56-60, 191-195, 255-267, 274-296; Θεοείδεια παρακατιανή. Εισαγωγή στην απορία της πολιτικής, 21989 (предговор от Москоф); Γελάς Ελλάς Αποφράς, 1990, σ. 50-69, 137-241, 311-337; „Στοιχεία μεθυπρεβατικού πολιτεύματος κατά τον Άγιο Γρηγόριο Παλαμά: Ολιγόδεια και Ολιγοκτισία” – Ορθοδοξία-Ελληνισμός. Πορεία στην Τρίτη χιλιετία, 1, 1995, σ. 179-190; срв. неговата символична приказка Μέσα στο σάμαλι η Αχειροποίητος (1993).
[36] Солунските зилоти са политическа групировка от 14 век, успели да установят своя автономия в Солун между 1342-1350 г. (бел. прев.).
[37] Виж, например, следните трудове на митр. Йеротей (Влахос): Πρόσωπο και ελευθερία, Λεβάδεια 1991; Ορθόδοξος και Δυτικός τρόπος ζωής, Λεβάδεια 1991; Ο Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς ως Αγιορείτης, 1992; Ρομαίοι σε Ανατολή και Δύση, Λεβάδεια 1993; Ανατολικά, 1, Λεβάδεια 1993. Срв.: Clèment, O. Βυζάντιο και Χριστιανισμός, 1985, и по-общо Διζικιρίκης, Γ. Βυζάντιο και Δύση. Πολιτιστικά και αισθητικά ζητήματα της ζωγραφικής, 1996 и Ζιάκας, Θ. „Η απορία της πολιτικής” – Σύναξη, 55, 1995, σ. 31-39.
[38] Виж главата за С. Агуридис в: Μακρής, Π. Μαρξισςτές και Ορθοδοξία, σ. 39-40 и Οράματα και πράγματα, 1991, σ. 349-353.
[39] Виж: Kazhdan, A. & A.-M. Tallbot “Zealots”; Tallbot, A.-M. “Kavasilas, Nicholas Chamaetos” – In: Oxford dictionary of Byzantium, Oxford 1991.
[40] Ševčenko, I. “Aleksios Makrembolites and the Dialogue Between the Rich and the Poor” – Zbornik Radova Srpske Akademije Nauka. LXV Vizantinološki Institut, 6, 1960, p. 187-228; Kazhdan, A. “Palamism. The Dispute over Palamism” – In: Oxford Dictionary of Byzantium.
[41] Виж: Δημαράς, Κ. Θ., Ν. Σβορώνος Η μέθοδος της ιστρίας, 1995, σ. 156-158; също Haldon, J. “The feudalism debate once more: the case of Byzantium” – In: Journal of Peasant Studies, 17, 1989, p. 5-40.
[42] Η ελλινική πολίτικη κουλτούρα σήμερα, επ. Ν. Δεμερτζής, 1994, σ. 41-74.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u3kwr 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме