Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Великият пост – време за себе си

Понеделник, 24 Февруари 2020 Написана от Венцислав Каравълчев

VKaravulchev 0Има няколко периода в годината, когато Църквата призовава хората да се отделят поне за малко от суматохата на ежедневието, от рутината и да обърнат поглед към себе си. Постът дава възможност да се обновим и заредим с духовни сили, черпейки от източника на живота – Бога. Великият пост е най-строгият и продължителен пост през годината. Най-характерният му белег е въздържането от храна с животински произход, но то носи духовна полза само в съчетание с духовния пост, който е време за размисъл, изпитване на съвестта, равносметка и промяна.

Дълга и интересна е историята на най-важния християнски пост, наричан още св. Четиридесетница. Още апостолите и първите християнски общини са отбелязвали в деня на еврейската Пасха спомена за страданията и смъртта на Иисус Христос. Това събитие не е било празнично, а повод за скръб, и затова християните са го отбелязвали с пост.

Така, първата християнска Пасха е започнала своето съществуване като пост и е била наречена кръстна Пасха. Този пост е претърпял едно поетапно развитие през годините, преди окончателно да се оформи в днешния си вид от седем седмици.

Навярно мнозина си задават въпроса на какво се дължи това очевидно противоречие между дължината на поста – седем седмици (48 дни до неделята на Великден) и неговото название – Четиридесетница? Всъщност грешка няма. Великият пост (Четиридесетница) и Страстната седмица са два различни поста, които Църквата в един момент е съединила. Към двата поста са били включени и празниците Лазаровата събота и Вход Господен в Йерусалим, които като празнични събития формално не принадлежат към постния период.

Различни обясненията са давани на въпроса какво Четиридесетницата символизира. Днес преобладава мнението, че тя следва примера на 40-дневния пост на Иисус Христос в пустинята, което предшества излизането Му на обществено служение. Преди повече от хилядолетие и половина обаче св. Атанасий Велики сравнява този пост със старозаветния пост на пророците Моисей, Давид и Даниил.

В древната Църква „четиридесетте свети дни“ на пост са били задължителни за тези, които са се подготвяли за Кръщение. През първите столетия тайнството св. Кръщение се е извършвало на някой от най-големите църковни празници, главно Богоявление и Възкресение. Така, всеки, който решавал да се приобщи към Църквата през тези дни, символично е участвал в събитието на празника, като по думите на църковните химни, „се облича в Христовите смърт и Възкресение“. Затова и готвещите се да приемат това чудно тайнство е трябвало първо да изпитат себе си с четиридесетдневен пост. Тези пък, който вече са били изпитани и са станали членове на Църквата, през Страстната седмица са постили. С други думи, Страстната седмица е била пост на верните, а св. Четиридесетница – на т. нар. оглашени (подготвяните за Кръщение).

Свидетелствата от първите три столетия на Църквата показват, че първоначално постът през Страстната седмица е продължавал от едно-две денонощия (четиридесет часа) до едноседмичен пост. Еднодневният пост, който е бил пазен в петък преди Пасха, вероятно е бил заимстван от юдеите, които също са постели в петъка преди юдейската пасха. Двудневният пасхален пост (четиридесетчасовият) се е извършвал в самата пасхална нощ и е продължавал до сутринта на неделята, до края на извършващата се тогава Литургия. През 3 в. пасхалният пост в някои църкви започва да се упражнява в продължение на цяла седмица.

С течение на времето обособилите се дотогава два независими постни цикъла – веднъж Богоявленският, който според Мат. 4:1-2 е трябвало да бъде четиридесет дни, и втори път, едноседмичен – предпасхален, са обединени в един. В различните църкви процесът на това обединение е продължил различно. Първото сигурно сведение за четиридесетдневен пост преди Великден имаме от началото на 4 в., в едно от пасхалните послания на св. Атанасий. В него се говори за четиридесетдневен пост, който е продължавал шест седмици.

С други думи, за да се стигне до съвременната великопостна практика на Църквата, се е минало през различни етапи, като всеки от тях е оставил някаква своя, специфична следа в богослужението. В днешния си вид св. Четиридесетница започва на Чисти понеделник, т. е. понеделникът след Неделя сиропустна и продължава четиридесет дни – до петъка преди Лазарова събота. Целият предпасхален период, който завършва с Празника на празниците, Възкресение Христово, включва в себе си няколко части: три подготвителни седмици (четири недели), шест седмици на самия Велик пост и последната – Страстна седмица.

Постът е характерен, както казахме, със своята строгост, особено през първата седмица, която някои започват с т. нар. тримирене. Ще рече, че първите три дни от поста те прекарват без храна и вода, като едва на третия ден приемат хляб и светена вода. До първата събота на Великия пост, Тодоровден, те ядат суха храна, след което се причастяват. Сетне продължават поста в по-облекчен вид, т. е. готвени постни ястия с олио. Тук трябва да отбележим, че тримиренето е монашеска практика, изтощението е голямо и може да навреди на здравето на неподготвените за такъв подвиг, затова то не бива да е самоинициатива.

Ако човек реши да пости, той трябва да вземе предвид своето здравословно състояние, физическа натовареност и душевни сили. Целта на поста не е да ни доведе до физическо изтощение или психическо затормозяване. Мярката се определя индивидуално, по възможност със съвета на опитен духовник. За съвременния човек е особено важно както да вкуси от опита на въздържанието в храна, така и да си постави ограничения в свои навици или безполезни и дори вредни привички. Духовниците съветват през периода на поста вярващите да си поставят някоя своя отдавна отлагана цел, за която да мобилизират силите си, да посещават по-често богослуженията в църквите и манастирите, носещи вековния опит на динамичните отношения между човека и неговия Създател.

* За първи път този текст е публикуван във в-к Преса, бр. 78, 20 март 2013 г. (бел. ред.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/63hhr 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме