Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

„Силата Ми в немощ се напълно проявява”

Понеделник, 03 Март 2014 Написана от Марио Коев

M Koev„Нищо не знаете за нас, самодоволни богчета!” – казва дяволът на абат Донисан в романа на Жорж Бернанос Под слънцето на сатаната.[1] И всъщност е напълно прав. Ние не просто не знаем нищо за „тях”, но и наистина сме самодоволни богчета. Цялата ни съвременна цивилизация е основана върху този принцип. Нищо вярно – поне според мен – няма в схващанията, че тя била наследила някакви християнски ценности. Това наследяване е дотолкова опосредствано, че е практически неработещо и обезсмислено в днешния момент. За да бъда по-ясен, нека си припомним първо кои са основите на християнството, след което и да разсъдим какво е тяхното съдържание в съвремието. Както е известно, те са изказани синтезирано в Символа на вярата – и не съществуват каквито и да било различни от тях „християнски ценности”. А именно:

1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.

2. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божий, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало.

3. Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек. 

4. И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5. И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6. И възлезе на небесата и седи отдясно на Отца.

7. И пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Духа Светаго, Господа, Животоворящия, който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.

10. Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите.

12. И живот в бъдещия век! Амин.

И така, дали поне едно от тези основни положения на християнската вяра остава в сила днес? Въпросът е риторичен, но ще взема повод от него, за да продължа нататък. Повтарям: говоря за обществото, за културата, за цивилизацията ни, а не за отделните хора. Отделният човек, взет сам по себе си, за нас е непознаваем докрай и онова, което можем да кажем един за другиго, се дължи на това, че живеем в една и съща културна среда, в един и същ исторически момент. Казано в парадокс, другият е същият като мен и точно защото е същият-като-мен, за мен е невъзможно да го зная такъв, какъвто той е. Богословски изразено, това означава, че ние никога и по никакъв начин не можем да познаваме нито себе си, нито другите така, както Бог ни познава всеки поотделно – не исторически, философски или културно, т. е. дискурсивно – чрез езика и културната ситуация, а непосредствено.

Затова няма да си позволя, а и не ми е по силите да говоря за отделните човеци, но мога да се опитам от богословскагледна точка да мисля за човешката култура и за цивилизацията ни. Тя, разбира се, е и лична, и църковна дотолкова, доколкото, първо, познавам и съм в състояние да интерпретирам църковното християнско учение, като се опирам на неговата конституция – Символа на вярата – и, второ – просто защото и аз самият живея в тази култура и ми е невъзможно да се отделя от нея. Всъщност отделяне от нея е възможно само чрез Църквата и в Църквата – това има предвид и св. ап. Йоан Богослов, когато пише: „Не обичайте света, нито което е в света: ако някой обича света, той няма любовта на Отца. Защото всичко, което е в света – похотта на плътта, похотта на очите и гордостта житейска, не е от Отца, а от тоя свят” (1 Иоан. 2:15-16).

Когато евангелистите и апостолите, а след тях и отците на Църквата говорят за „свят” в смисъл на зло, противящо се на Христос, те имат предвид най-вече културата, доколкото тя е своеобразен продукт на грехопадението. След грехопадението човеците заживяват-в-култура, в този свят, в историческото време. Следствие от грехопадението, човешката култура препятства завръщането на човека към Бога, ще рече към неговия същински начин на живот, оставяйки го, дори някак предполагайки го в без-Божието. Тази нейна особеност мотивира монашеския аскетизъм – в противен случай той не би имал никакъв смисъл и собствено съдържание. „Омразата към света” е в много дълбок смисъл и омраза към себе си, като към грехопаднало същество. Тя не е намразване на Творението, както учат някои гностически дуалистични секти. Нищо не е зло по природа – дори и сатаната не е такъв. Чисто логически, ако щете, няма как да се мисли за „зъл творчески акт. Няма да се впускам сега във философско-богословски разсъждения и доказателства защо това е така – интуитивно за всекиго е ясно, струва ми се, че точно зло няма как да бъде не друго, а именно творческият акт. Творческото е съзидателно, деянията на злото са противоположни. Злото (и доброто), както и творчеството не са нещо абстрактно, не са общи понятия – те винаги са личностни волеви изяви.

Но защо тогава културата е „зло”, при положение че в нея най-вече се разгръщат потенциите на човешкото творчество? Този въпрос е и логичен, и съвсем правомерен, и като че ли опровергава казаното по-горе. Но това е само на пръв поглед.

Възможно най-краткият отговор, който може да бъде даден, мисля, е следният: Защото културата – „този свят” – постепенно и необратимо променя целта и смисъла на човешкия живот в неговите християнски измерения. И тук няма значение за какъв тип култура става въпрос. Съществували са дълги културно-исторически периоди, в които църковното, християнското учение е било доминиращата светогледите ориентация. След векове на сложни процеси, които тук е невъзможно да бъдат проследени, днес фактът е, че Църквата няма почти никакво влияние в културата. Накратко, това е така, защото хората, които са поставени в ситуация да живеят едновременно в Църквата и в този свят, полека избират да живеят само или предимно в този свят – доколкото практическият религиозен живот-в-Църквата изисква все пак и различен вид усилие. Впрочем, точно в това отношение е вярна известната фраза на Маркс, че „битието определя съзнанието”. Когато той говори за „битие”, има предвид, разбира се, „този свят” – културата, а не някаква онтологична категория.

„Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч” (Мат. 10:34) – това са думите на Христос, които трябва да си припомняме особено днес. Защото тук изобщо не се говори за войната, а за радикалната разлика между Неговата Църква и „този свят”. Нека се запитаме: кой е мечът, донесен от Христос, ако не самата Църква? Защото тя е мечът, който разделя, буквално разкъсва този свят в неговите най-дълбоки и интимни основания и притежания. Нали затова Господ посочва семейните връзки на първо място: „… Защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка ѝ, и снаха от свекърва ѝ. И врагове на човека са неговите домашни. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене” (Мат. 10:35-37).

Защо Христос ни казва това? Защото е против семейството и семейните връзки? Защото иска да Му се подчиняваме безмълвно и безкритично като на съвременен гуру? Разбира се, че не. С това Той ни предупреждава, че в този свят не съществува нищо по-важно и по-ценно от истинския смисъл на човешкото съществуване. От изгубения след грехопадението вечен живот. В този смисъл бих уподобил Църквата-меч на хирургичен скалпел, изрязващ болната тъкан, за да излекува и да помогне на човека да продължи да живее. Не случайно св. Йоан Златоуст е поставил на храма в Константинопол, където служел, надписа „Тук не е съд, а лечебница”.

И все пак казаното дотук може да бъде разпознато и възприето адекватно само от вече вярващ християнин. С други думи, от такъв, за когото едва ли има и кой знае какъв смисъл, и необходимост въобще това да бъде написано. За другиго то би било провокация към философски и научни дебати, и това е в добрия случай, а за трети – поредна възможност да повтори исторически натрупаните клишета по отношение на Църквата. Нека забележим, че когато такива умници критикуват Църквата те забравят, че всъщност критикуват хора като тях – може би по-добри, а може би не, но хора – не нещо абстрактно. Те изхождат от това, че след като „битието определя съзнанието”, а Църквата е определяла „битието”, следователно църковното учение носи вина самò по себе си. Изглежда като много силен аргумент, а всъщност не е нито силен, нито дори аргумент.

Първо, за какво точно носи вина църковното учение? За определени културни проблеми и съдържания? Вече казахме, че по отношение на културата, на „този свят”, Църквата е радикално различна, по отношение на него тя меч. Съвсем различно става положението, когато си спомним, че културата, „този свят”, сама по себе си е следствие от грехопадението и в този смисъл всички ние, живеещите на този свят на културата, естествено се превръщаме постепенно в конформисти. И това важи за всички, независимо дали вярващи или не, независимо дали епископи, свещеници или миряни – всички ние, повредените от греха, ставаме конформисти в една или друга степен. Вероятно тук някъде е и дълбокото значение на казаното от св. Силуан Атонски, че по християнски е невъзможно да се живее, по християнски може само да се умира. И какво отношение има тогава църковното учение самò по себе си към този конформизъм? Никакво. То му е противоположно и още по-малко пък може да се мисли и да се твърди, че едва ли не го поражда.

Тук, без да се впускам в подробности, само ще напомня нещо много важно. Има съществена разлика между християнска Църква, християнска култура и християнска цивилизация. Църквата е земна и небесна (според някои тълкувания може да се говори и за подземна Църква). Тя принадлежи на Христос, Второто Лице на Светата Троица, и е в този свят, но без да му е подчинена, нито пък произхожда от него. Християнската култура е вдъхновена от небесната Църква предимно в нравствен и в естетически план (говоря пределно опростено). Християнската цивилизация е само и единствено земна. Тя е „оплодотворена” от християнската култура, ала нейните собствени основания са единствено в този свят, доколкото е преди всичко държавна власт. Могат да съществуват култури-без-държавност, но са невъзможни цивилизации-без-държавност. А отношенията между държавата и Църквата, между светската и духовната власт са нещо много по-сложно и разнообразно, за да се представя и интерпретира чрез идеологизирани post factum клишета. Невъзможно е даден исторически момент да се анализира адекватно с инструментариума и от гледната точка на съвсем различен исторически момент. Това си го позволяват – и то всъщност е в собствен смисъл тяхното съдържание и задача – само политическите идеологии. Тогава обаче не можем да говорим за анализ, още по-малко – за наука.

На следващото място са хората. Всички ние, както казах, в една или друга степен сме конформисти. Колкото повече се „вграждаме” в този свят, колкото повече власт, привилегии, удобства и радости придобиваме в него, толкова по-естествено за нас става да търсим и да откриваме оправдания за тях и за тяхното имане. И тези оправдания, разбира се, задължително са свързани и произтичат от водещата в дадения момент или епоха светогледна парадигма. На масово ниво това е нещо неизбежно. Всяка система, – и обществена, и каквато и да било друга – за да функционира нормално, се нуждае поне от минимална степен на кохерентност и стабилност. Точно затова, именно поради тези принципи постепенно се „ражда” и се налага едно минимизирано, а впоследствие вече и номинализирано християнство. И това далеч не важи само за християнството, но и за всяка религия в нейния исторически живот.

Ето защо някои започват да търсят вината не просто в християнството, а въобще в религиозните светогледи. За тях религията сама по себе си е ирационална (което е противоречие в определението, от една страна, и няма нищо общо с историческата реалност, която пък уж критикуват тези мислители, от друга) и религиозното мислене е едва ли не „болно” мислене. В най-добрия случай това е мисленето на хора, които все още не са имали научни познания за света и за природните закони. Религията е лъжа, тя е „опиум за народите”.

Тази теза е смешна; за нея днес няма друго определение. Поради това няма и да ѝ отделя повече внимание сега. Само я споменавам за пълнота на изложението. Това, че все още има много хора, които я споделят, означава единствено че те са изостанали твърде много от съвременните научни изследвания и философски проблеми. Една част от тях могат да бъдат и сериозни учени. Това е отделна, по-сериозна тема и тя опира до светогледа. А светогледът никога не е и не може да бъде „научен”. Такъв не съществува дори и като възможност, просто защото не зависи (за да го има) по никакъв начин от професионалните занимания на съответната личност. Обратното е – професионалните занимания или, по-точно, интерпретацията, която те приемат, зависят от формирания благодарение на много и различни причини светоглед.

Трето, в какво се състои „вината” на християнството, на Църквата, по отношение на съвременността, та непрекъснато да ѝ се вменява някаква историческа обремененост след като тя няма каквито и да било властови лостове, за да влияе върху обществените и културните процеси в момента? Непрекъснатото повтаряне на тези клишета и днес, и то с една особена настойчивост, говори по-скоро за дълбинна и подсъзнателна омраза и свързана с нея липса, но не и за рационално мислене като каквото се представя.След по-внимателно изследване обаче става ясно, че зад „историческата вина”, зад „вината в даден момент” или за определено деяние всъщност става въпрос за вина въобще. За това, че Църквата е виновна, когато прави, и когато не прави. Църквата е виновна по принцип, виновна е за това, че я има, а не защото е извършила или не е извършила едно или друго нещо някога или днес. И тук се връщаме собствено до началото на това кратко есе.

Да, може да изглежда странно, но Църквата наистина е „виновна” просто за това, че я има. Тя е „виновна”, защото самото ѝ присъствие предизвиква самодоволството на „богчетата”, всъщност на нас, и то не просто в морален план, доколкото общественият морал е също преди всичко конформистки. Това не е лошо, защото само по този начин хората можем да живеем заедно, но е недостатъчно. Общественият морал съществува заради нашето жестокосърдие (срв. Мат. 19:8) – той е, така да се каже, минималната степен на общо съгласие върху дадени обществени норми и правила. Обаче смисълът и целта на човешкия живот така, както са положени в и от Църквата Христова, са нещо много повече от моралните норми и от тяхното спазване. Ето защо Христос еднозначно казва: „Който поглежда на жена с пожелание, вече е прелюбодействувал с нея в сърцето си” (Мат. 5:28). Целта на тези думи не е да ни принуди към нещо, което не е по силите ни или е по силите на малцина и така да ни кара да се чувстваме непрестанно виновни. Инак би казал нещо от типа на: „Не поглеждайте жена с пожелание”. Целта Му, според мен, по-скоро е в това да разберем и да помним, че външното спазване на определени морални норми няма нищо общо само по себе си с Него и с Неговата Църква. Такава е драматичната и неотменима разлика между „този свят” и нея: „Знаем, че ние сме от Бога, и че цял свят лежи в злото” (1 Иоан. 5:19). Думите „от Бога” не показват някакво предимство в социален смисъл, нито пък избраност като „елит”. Те показват разликата между „този свят” и Божието царство. Така „вината” на Църквата се състои във факта, че с присъствието си непрекъснато – ако щете, дори подсъзнателно – ни изправя пред проблема за живота и смъртта, проблем, който съвременната цивилизация все повече скрива от себе си.

Да желаеш да живееш все по-добре и по-дълго и безпроблемно в този свят, който цял лежи в зло, означава поне две неща: или че си изрод, т. е. – по израза на К. Янакиев – излязъл из-рода на човеците, или че просто не знаеш, че този свят лежи в злото. Разбира се, в масовия случай вярно е второто. То означава обаче и още неща – че не искаш да приемеш, че смъртта е нормалната участ на всеки човек в „този свят”; че именно по отношение на „този свят” тя е своеобразен знак за надежда и за спасение. И, накрая, че за теб „този свят” е единственият свят, следователно Бог няма. И това е най-интимното желание на нашето съвремие. Да няма Бог. Може да има „нещо”, „някаква сила” или „енергия”, или „вселенски разум”, „извънземни създатели и благодетели” и т. н., и т. н. И не просто може да има, а това дори се насърчава непрекъснато, по всички видове информационни канали, които съществуват днес. И след като няма Бог, разбираем и всъщност дори и естествен става и стремежът на съвременното общество да превърне живеенето в „забавления”, в „наслаждение”, във все повече придобиване на неща. Този стремеж е виртуален и се поражда преди всичко от строго финансово-икономически интереси и цели. Поради това се поддържа чрез пропаганда и реклама. Нейната цел – извън пряката и най-лесно забележима – е да ни постави в ситуация, в която това, че извън „този свят” няма нищо друго е безвъпросен факт. Защото нека забележим, че и т. нар. „извънземни създатели и благодетели”, „вселенски разум”, „енергия” или „нещо” също са част от този свят и именно там имат те идейното и идеологическото си значение. Те се припокриват с понятието, с разбирането за историческо бъдеще, което означава, че им се придава значението на смисъл на живота.

Нататък, всички пропагандни трикове имат предназначението включително и на морален коректив. Ето съвсем тривиален пример: „Грижете се за природата, защото сме отговорни пред бъдещите поколения за това какъв свят ще им оставим”. Изглежда много добре казано, но е лъжа, и то цинична. Ако беше действително така, нямаше да подлагаме на съмнение и правото на тези същите „бъдещи поколения” да се родят. Защото нека се съгласим, че правото на аборт всъщност е право да вземеш решение някой да не се роди. И това право се обосновава преди всичко с аргументи, взети от този свят и имащи отношение към просперитета или просто към по-доброто и удобно живеене в него. Защитниците и пропагандаторите на това и свързаните логически и юридически с него права са „от света, затова и по светски говорят, и светът ги слуша” (1 Иоан. 4:5). Няма как светът да послуша Църквата. И това, – макар и да може да прозвучи много предизвикателно, – според мен поне днес е добро. Добре е, че Църквата няма власт в „този свят”.

„Истината е, – пише Г. Честъртън – че Църквата е твърде уникална, за да докаже своята уникалност, защото най-достъпното и лесно доказателство е сравнението, но в света няма нищо, с което да я сравним”.[2] Църквата е меч-защото-е-свидетелка, а това е парадоксално. Нейното назначение е да свидетелства за Христос и по този начин „за всички да стане всичко, щото по какъвто и да е начин да спаси някои” (1 Кор. 9:22). Не всички, защото всеки отделен човек затова е създаден по Божи образ и подобие, за да бъде свободен и свободно да решава. Но за да може да реши или, както е модерно да се казва днес, да вземе информирано решение, някой трябва да му покаже алтернатива, а тя е само в Църквата. Църквата е алтернатива за човека, но не и за света. Църквата, като Богочовешка реалност, е друг свят, тя е „ново небе и нова земя” (Откр. 21:1), така че и отношението на „този свят” към нея е като към враждебна на него среда и няма как да е различно. Ето защо смятам за дълбоко иронично и нецърковно желанието на някои християни Църквата да бъде силна в „този свят”, да бъде водеща институция, с която се съобразяват силните на деня. Църквата няма нужда от пропаганда и от „нови идеи”, които да представя пред зажаднелите за чудеса и за месии-душеприказчици тълпи.

Защото „... Той ми рече: стига ти Моята благодат; защото силата Ми се в немощ напълно проявява” (2 Кор. 12:9).



[1] Бернанос, Ж., Под слънцето на сатаната, София: „С.А.” 2005, с. 97.
[2] Честъртън, Г. К. Вечният човек, София: „Омофор” 2005, с. 127.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ac4f 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме