Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Причастие, единение, общение в Божествената Литургия: Въведение в мистагогията

Петък, 08 Юни 2012 Написана от Ивайло Маринов

Ivajlo MarinovТемата за причастността, като цяло, придобива особена актуалност в настояще време – време на единителни процеси между сходните деноминации в Църквата и същевременно на подчертана секуларизация и демитологизация, които водят след себе си релативизъм, маргинализъм, символизъм и еклектизъм.

Ще потърсим в тази тема нейното литургично измерение и присъствие като част от Практическото богословие на Църквата или иначе казано от богословския праксис. Поради факта, че „за по-голямата част от тринитарното богословие и еклисиологията дискусията за категорията koinonia се е превърнала в условие, без което не може”,[1] ще изтъкнем изобщо невъзможността за ползотворно развитие на практическо богословие в епохата на Новото хилядолетие без вникване и задълбочаване в същността на темата за литургичната причастност и съединението на измеренията и потенциалите в Творението, отразени в Литургията, както и без достойното им реално прилагане.

Това, което може да ни въведе умело и успешно в измеренията на Божествената благодат (според Божественото изволение – 1 Тим. 2:4), дадени ни като достъп (προσαγογή и ἐπίβασις) в общото дело на Благодарност към Бога пред Неговите ангели и светци и причастието с Тялото и Кръвта на Живото Слово, не са множеството томове спекулативно-информационно-систематични академични трудове.[2] Не достигат и нашите егоцентрични и временни, и много често твърде идеалистични, почини за постигане на онази свещена практика, в която са живели светците и са се причастявали два, три или пет пъти седмично. Не стигат и семиотичните и компилативни, понякога не и толкова философски, построения на амбициозни умове, които притежават и са усъвършенствали способността да прецеждат[3] наистина значително количество данни и преживявания. Защото дори положителните единителни стремежи (или напъни) не могат да поправят и „загладят” духовните пропуски и колизии в осъзнаването, в съзерцанието, в предразположението и отдаването на Христос и на Неговите логоси,[4] единствено чрез които се познават естествата и величините в природните измерения и реалност. Тези състояния са плод на посвещение, достъп и Божествено благоволение.

Така очертаната криза произтича предимно поради факта, че „механизмите”, технологията на възхождане в боготърсителството и богообщението са нарушени или изменени в политическите и каноничните условия през последните векове и мнозина не са особено затруднени да намират тих пристан и да си насъберат учители да им гъделичкат слуха и ще отвърнат слуха си от Истината и към басни ще се обърнат” (2 Тим. 4:3-4). Невъзможността да се навлезе в измеренията на Божествената благодат по пътя на частното самоусъвършенстване и „духовничене”, на житейското нагаждане и горделиво-интелектуалната декомпенсация се експонира и толерира от подмолните демонични насърчения и внушения, отработвани от векове спрямо човешката психика и имащи за цел разконцентриране, манипулиране и зомбиране на човешкия престиж и тотален потенциал за богообщение и богоподобие.

Ето защо, поглеждайки към същността на причастието, е добре да предпоставим следното правило: „Нека не премахваме вечни граници, които са поставили предците ни, а нека във всичко да се подчиняваме на законите на Духа”.[5] Та дано постигнем това, което изповядва като опит блаженият Антоний: „този, който съучаства с Господа Иисуса Христа, като Му се подчинява, ще има дял с Него в мястото на покоя и който Му съучаства в презрението, ще има дял с Него в славата”.[6] Като имаме предвид обаче, „че светата Църква носи отпечатък и образ на Бога, доколкото самата тя, чрез подражание и отпечатък, има същото действие като Него”[7] и като съблюдаваме великия завет на св. Йоан Рилски, защото: „който престъпи или наруши нещо от него [завета], той… да бъде заличен от книгата на живите”.[8]

В Божествената литургия, преди всяка нейна част, се извършват възлизане и дохождане[9] – Вход в св. Олтар, Малък вход и Велик вход. [10] Отправят се съответно три благослова. Има три ектении, три вида молитви, три вида съединения. И както всички Христови заповеди (за извършването ѝ имаме заповед), литургията се отнася първо до нашата телесна чистота, след това до нашето оправдание, и накрая и най-вече – до съединението ни с Бога в Духа. И тези трите от своя страна имат три вида смисъл – освен буквалния, имат скрит и тайнствен смисъл и скрито и тайнствено преживяване, които обаче първоначално са неясни за ума и плътската сетивност, но после (Мат. 21:29) и тогава (Иоан 12:16) се изясняват, както ни подсказват светоотеческите размишления.

Св. служба започва, след като архиереят е показал времето – с Вход в св. Олтар. Щом има вход, значи има достъп и пристъпване, след подготовка, както и определена церемония.[11] И няма нищо непремислено в основата на богослужебната наредба. Така, всяка изобилна постановка е следствие от прието откровение и благословение. Казва се „Царю небесни”, което показва бъдещото явяване на Царството[12] в благослова преди Литургията на Словото (на верните). Призоваван е Светият Дух – да дойде, очисти и спаси. Това ще бъде последвано и от други призовавания (и позовавания на действията) на Духа Господен. Най-важното от тях е Епиклезата от Анафората: навлизането на Духа в материята. След обръщението към Отца и Сина свещеникът се обръща и към св. Богородица и извършва преклонение и съединение (както и кадене) с различните знаци и образи на Божественото присъствие[13] – иконите, кръста, престола, Евангелието, мирото, св. Чаша… Умит, свещеникът извършва Проскомидията, като мистично събира на едно цялата Христова църква чрез просфората (св. Агнец), като споменава всички поотделно[14] и предизобразява жертвата Христова, довела до това събиране на едно (ἐπί τὸ αὐτὸ)[15]. Основният момент след приготвянето на Даровете е молитвата „Боже, Боже наш”: „Сам благослови това предложение и го приеми в наднебесния Си жертвеник”.[16] Изразът наднебесен жертвеник се среща често в литургичните чинове и още веднъж ни показва единството и свързаността на случващото се с онова вечно богослужение пред Божието лице, което се разкрива чрез второто видение на св. Йоан Богослов (наречено в литургиката небесна литургия[17] – Откр. 4:1 сл.).

Литургията на Словото почва с благословението на Царството и Великата ектения. Следват трите антифона и молитвите им, които подчертават общността и целостта на събраните в името Христово. Малкият вход е съвместен на светците и ангелите, които заедно с нас служат[18] в общото поклонение и представяне пред Бога. Важен акцент тук е благословението на горния престол и изправянето пред Царя Саваот, в благоговение и трепет. Вече започват четивата и съединението на събранието в Божественото слово. Целия храм се прекадява. Сам Христос се явява в Премъдростта, Мира и Евангелието. Явява се и чрез проповядващия от амвона (катедрата) свещеник. И логично точно тук е мястото на Сугубата ектения, която Църквата отправя от цялата си душа и от целия си ум.[19] В този момент, след подобаващата молитва, оглашените биват отпратени и се затварят дверите за онова, което има да стане в тайно. И се навлиза в Литургията на верните (в същинската Евхаристия). Свещеникът се моли от името на всички застанали пред Божествения свят жертвеник и, преди Херувимската песен (показваща още веднъж ангелското съслужение), произнася Никой не е достоен. Сега се извършва Великият вход на Христовата жертва, процесията на влизането на Великия Агнец в Светая Светих, в която участват и която съпреживяват всички причастници, просияли и ангели. След тези събития се отправят Молитвата на приношението и Просителната ектения, които предхождат Целувката на мира (от това последование в съвременните наши литургии е останало да се възлюбим един-другиго) и възвестяването на Вярата (Символа). Така се стига до Евхаристийния канон (Анафората), с цялата му дълбочина и многопластова сложност. След него се изповядва богосиновството на достигналите до този кулминационен момент (Господната молитва) в реалната причастност до Божието благобитие. Следва Главопреклонната молитва и отново прогласяване на Царството, издигането на Агнеца, „Комуто се покориха Ангели и Власти и Сили (1 Петр. 3:22) и самото причастяване с Тялото и Кръвта Господни и с Неговия Дух – особено подчертано в Благодарствената молитва на верните. Съдбоносен момент, в който настояще и есхатон се съединяват, а трепетната надежда за вечен живот в небесните селения придобива реални очертания. Идва ред на Видяхме истинската светлина, след което свещеникът благославя Славата на Господа (Иез. 3:12) и Неговото Свето Име и отправя Задамвонната молитва, в която се застъпва за цялата Христова църква, и дава заключителен благослов на тези, които са в света, но не са от света (Иоан 17:14,16) – да бъдат запазени под Божия покров и утвърдени в това – „да бъдат съвършени в едно (ἵνα ὦσιν τετελειωμένοι εἰς ἕν), за да познае светът, че Ти Си Ме пратил” (Иоан 17:23).

Във всички тези подробности от литургийния процес може да навлезе само ум (νοῦς), който, воден от естествената потребност (инстинкт) за съединение и проникване, смиреномъдро е предпочел свещеното незнание[20] и молитвеното копнежно търсене, пред свръхекспонираната „плътска” необходимост от схващане, подсигуряване, консумиране и екзалтация. Говорим именно за постепенно навлизане, тъй като всяко нещо е причастно на порядък и степени. В подобно израстване – всекиму според (Иер. 32:19) дела – се наблюдава онова естествено развитие, което е било характерно и за апостолите, създали обособени традиции, според специфичното отразяване на делата на Духа в личния си път. И се различавали не по вероизповед, но „по мисъл, вяра, трудене и любов (κατὰ γε γνώμην καὶ πίστιν καὶ κόπον καὶ ἀγάπιν)”[21], ако и всички те да били в еднакъв чин и в едно служение. В тази връзка, размишлявайки за Божествените имена и за молитвата, св. Исаак Сириец, изяснява: „разликата между Всемогъщ (El shadday) и Съществуващ (ehye hasher ehyeh) се заключава в порядъка на научаването: тя е такава, каквато е между посочването че трябва да ги познаваме и самата реалност на това познание… Впрочем, дори в чистата молитва има много степени, съответстващи на степените на ума на тези, които я произнасят”.[22] Така че кое, ако не развитието и възхождането в богопознание и молитва, е свойствено и характерно за литургията и за послушанието (1 Цар. 15:22), отразено в нея?

Гръко-византийската традиция на произнасяне на евхаристийните молитви тайно (тихо) оставя много от процесите-етапи (вплетени вътрешни чинопоследования) в Литургията в неясно и напълно неизпълнимо състояние. В тайно остават и много от сакраменталните действия зад иконостаса – действия и символи,[23] сътворявани[24] от името и заради цялата общност от верни-посветени, след което вече и заради целия свят. Нека припомним, че именно поради мистичния характер на причастието, винаги е било необходимо специално разрешение и Изповед за допускане до Литургията на верните (до същинската Евхаристия), а още повече – за съслужение в друга църковна община и общо причастяване.[25] Като оставяме настрана сътворяващото начало, което се проявява във времето на отслужване на светите Тайни и свързаните с това блажени състояния, ще изтъкнем следното: необходимото внимание и посвещение в тайнството на причастността Христова е по презумпция съпътствано от разгръщане на разпознавателните способности и активно съучастие на всички допуснати до неговите сакрални акценти и допринесли фактически за неговото материално осъществяване. В противен случай, както е известно, се наблюдават непълни и осакатени преживявания и резултати, често свързани със съмнителни, или откровено сектантски и патологични, мнения и модели на поведение. Конкретната зависимост на душата от действено, от осмислено участие в литургичните етапи се обуславя от нейната природа и обхвата на случващото се в тях, което кореспондира с цялостното Божие домостроителство за нас и за нашето спасение и в пълнотата си представлява въвеждане в Царството Божие още в чина на причастяването чрез блажено приобщаване към Трапезата на Агнеца и участие във вечната Небесна литургия (съгласно Откр. 4 гл.).[26]

Така, в Литургията имаме едно постоянно, съзнателно и мистично издигане и възхождане в блажените измерения на Духа Господен, животоворящ, претворяващ и освежаващ,[27] а в този смисъл – постоянно емпирично разкриване, а не разтайностяване на онова, което е в тайно.[28] В действителния и действен чин на евхаристийната причастност се осъществяват и физическото разкриване и мистичния достъп до Самия Христос, в което откриваме завършения цикъл на съучастието в тайната Христова на целия човек – дух, душа и тяло, в йерархическа и творческа пълнота, според начина на благоустроение (τάξις τῆς διακοσμήσεως)[29] и промисъл на Божествения Логос. Така, според мистагогиите,[30] „човекът е тайнствена църква, понеже чрез тялото, като чрез храм, добродетелно проявява деятелната част на душата, като изпълнява заповедите, в съответствие с нравствената философия. Чрез душата, като чрез олтар, в съответствие с естественото съзерцание, той принася чрез слово на Бога логосите на чувствените неща (αἴσθησιν λόγους), чисти в духа от обрезките на материята. Чрез ума (духа), като чрез жертвеник, призовава многовъзпяваното в непристъпните висини Мълчание на незримата и непознаваема възвишена музика на Божествеността, посредством друго, говорещо и многозвучно мълчание. И, доколкото е възможно за човека, се съединява (συγγινόμενον) с него (Мълчанието) в мистическото богословие и става (γινόμενον) – такъв, какъвто наистина трябва да бъде този, който е удостоен с присъствието на Бога и е обозначен (ἐνσημανθέντα) от Неговите всесветли лъчи”.[31]

Вземайки предвид сакралния, мистагогичен смисъл на причастието само по себе си, ще изтъкнем и това, че такъв смисъл имат паралелно и Откровението, и Евангелието на Царството (Мат. 4:23; 24:14), в които намираме множество сходни знаци (γνώμεις), символи и образи (τύποι), позволяващи на свой ред, след надлежното съединение, да се проумява и практикува дълбочината и ширината на тайните[32]. Което е възможно, поради неслитното единство между знака, неговото възприемане и неговия първообраз. И всичко, всяко от съществуващите неща, е христоцентрично, понеже Божественият лик и слово са духовният център на всеки елемент и всяка производна конфигурация в тварния ни свят. Понеже светът е словесен.[33] Точно поради това пък всяко нещо, което е преминало чрез сложен обрат в ексцентрицитет, се похабява и навлиза постепенно в ентропично антибитие. Ето защо и немалка част от размишленията и напътствията на светците, в последна сметка, е посветена на творческо-съзидателния комплекс качества и вътрешни насоки, водещи до реалния теофаниен епицентрицитет или, иначе казано – до духовна концентрация и съответните преживявания в многоплановите причастия и съединения на душата.

В този смисъл са и неразделимите[34] силогични построения относно вяра-дела, знание-познание, тайна-откровение, мнение-истина – процеси, паралелно протичащи из цялото човешко битие и особено в душата на вярващия, където понякога бушуващи съмнения блокират съзнанието. И овладяването на едно не отменя необходимостта от оделотворяване на друго и от въплъщаването на трето, според думите Господни: Това трябваше да правите, и онова да не оставяте (Мат. 23:23). Едните неща правят другите само още по-неотменни и очевидни и съставляват един-другиму градивен елемент в цялостния път на причастяването на индивидуума към трансцендентния, тринитарен живот у Бога, по-горен от всяка власт, сила и естество. Така можем да говорим за свръх-субординация,[35] свръх-концентрация на пред-положените Божествени елементи, които служат за причастност и приобщаване и в определен смисъл взаимно се съподчиняват и изявяват – нещо, винаги отчетливо различимо както в недостига и недостатъчността, така и в сковаността и едноизмерността на душата. Което на езика на мистагогията кореспондира с понятието за средния път или царския път при развитието (духовното разгръщане) между тези „мантинели” – типосите и логосите. И понеже свръзките помежду им и смисловите конструкции се осъществяват и разкриват в пределите на гносиса и Премъдростта, то неизбежна е и стълбичната подредба в стремежа, достъпа и благодатта. Паралелно с безусловното обвързване-доверяване според вярата. Затова, разбирането за дълбочината, за същността на Вярата е много важно. Известна е концепцията, че съществуват седем нива, вида (степени) на вярата.[36] Сходни размишления и становища, без съмнение актуални и до днес,[37] са постигали всички искрено посветени на боготърсителство мъже още от най-дълбока древност.[38] „Духовните хора, които желаят, пребъдват в Божията светлина, в Причастието, а така също и в съзерцанието, доколкото биват увлечени от това желание”.[39]

Когато говорим за Литургията и нейната мистагогия не бива да пропускаме, че тя по същество е съвместно служене за обща полза, особено между ангелите и хората. Ангелите „са литургични духове за дяконско служение (εἰσὶν λειτουργικὰ πνεύματα εἰς διακονίαν) на наследяващите спасение” (Евр. 1:14), но, както подчертава св. Григорий Паламà, „ако ние повече, отколкото ангелите, притежаваме и досега това, което е по образ, то в това, което е по подобие Божие значително отстъпваме на благите ангели… Съвършенството на битието по подобие Божие става посредством Божието просветление, в Бога… Никой от тези, които с внимание и разбиране са прочитали боговдъхновените изречения, не е останал в неведение относно това, че лукавите ангели са лишени от това просветление, защото пребивават в мрак, а Божиите умове (τοὺς θείους νόας) се насищат с него, поради което са наречени втори светила и излияния на първата Светлина”.[40]

От друга страна, на първо място в усвояване на Божествените проявления стои разграничаването и възприемането на смисловия контекст на дадения символ, образ, елемент, ухание или движение. При този процес приемащата душа разпознава, прониква и бива проникната чрез духа и състоянието, в което се намира, които сами по себе си са отделни от обекта на съзерцание и само го тълкуват. Така отделими са и проявите на свободната душа, която в себе си не съдържа обекта, но го възприема сетивно или, в друг случай, сетивно-сакрално – според нагласата и възможностите си за абстракция, трансценденция и концентрация. Така че формирането на впечатления от дадена литургия не зависи толкова от химнографската форма или храмовата база, колкото от способността на субекта за чисти преживявания, съгласно духовната норма: „За чисти всичко е чисто, а за осквернени и неверни няма нищо чисто” (Тит. 1:15). Едно кратко, мистично описание на Евхаристията, разгледана в този план е дадено в 1 Иоан. 1:7, 1 Тим. 3:16 и Евр. 6:4-5, където са особено подчертани някои характерни специфики на единението и причастността на допуснатите до тайнството към Божествените сили, действия и благодат. Разбира се, тези стихове могат да бъдат разглеждани подробно и екзегетично, но това e извън пределите на литургичната тема.

Често за Евхаристията се говори като за най-важното проявление на Живота в Църквата. Само че от светоотеческа гледна точка не е коректно да се набляга на литургичния живот като на най-важното проявление на църковния живот, както не е коректно и да се преекспонират определени разбирания и да бъдат те аргументирани преимуществено с историческите перспективи на богоугодния начин на живот. Така се пропуска пресечната точка и основна цел в осъществяването на отвъдността, за която Господ толкова много е говорил на наследниците на „евреина” Авраам – мистагогията, въвеждането в тайните, следващо, а не предхождащо катехуменалното обучение.[41] Това обучение, което е длъжност и чест за съвременното подвижничество – обучението на хора, на които трябва да се внушава (inculco)[42] азбуката на християнската вяра. И не става въпрос за това – кое как ще се каже или изпълни, или натъкми, но за това – какво се получава. Защото литургията вече се е случила, на Тайната вечеря.[43] Но не в спомена е Господ. И в определен смисъл може да се каже, че всяко поколение има своя литургия, своя причастност с Божествения Логос.

Тъкмо затова сърдечното преживяване на Литургията е единственото богоугодно и единородно преживяване и приобщаване, с приоритет пред типико-служебното или велегласно-тропарното,[44] понеже не в Типика е Господ.

Целта на човешкия живот не е в познанието, схващането за пътя и обладаването на ресурсите за химерно щастие,[45] а в извървяването на пътя, в приемането на живот в богопричастността, в участието в Божествените явления. И някак в този път, колкото повече тялото остарява, толкова повече Животът обладава верната душа. Св. Григорий Нисийски пояснява забележително в своя Катехизис, 5:

„Словото и Мъдростта управляват съществата… Словото е не само това и… не е произтекло от някакво знание или от мъдрост, но е една по същност съществуваща сила, свободно избираща всяко добро и, съгласно с избирането, имаща възможността да го извършва. И ако светът е нещо добро, то причината му е силата, пожелаваща и творяща добро. Ако ли самостоятелността на цялото създание зависи от силата на Словото, както ни показва логиката, то по тази необходимост и относно отделните части на създанието не бива да се мисли друга причина за състава им, освен това същото Слово, чрез което всичко е дошло в битие… Понеже не трябваше да остава Неговата светлина незрима и славата Му незасвидетелствана, и благостта непозната, и всичко останало, което съглеждаме в Божественото естество, празно, когато не би имало наслаждаващ се причастник. И ако човекът за това идва в битие, за да стане причастник на Божествените блага, то по необходимост е устроен такъв, че да бъде способен за причастност към благата. Както окото, поради положения в естеството му лъч, е способно за общение със светлината, като чрез вродената сила привлича сродното, така било необходимо в естеството на човека да се разтвори нещо сродно с Божеството, та съобразно с него да пожелае свойственото му… Така и човекът, който е приведен в битие за да се наслаждава на Божествените блага, е трябвало да има в естеството си нещо сродно с това, на което е причастен. Поради това именно, той е украсен с живот и слово, и мъдрост, и всички боголепни блага, та поради всеки един от тези дарове да има въжделение към свойственото му”.[46]

Думи на надежда. Не догматическо постановление, нито пък схоластичен патос, а пророческо предвкусване и откровение – плод на мистичен и аскетичен опит и на мистагогично проникновение.

Като разсъждава върху Триадите на св. Григорий Паламà, архим. Пласид (Дьосеи) обобщава:

„Духовното чувство (положено от Бога – И. М.) позволява на човека да се докосва до нещата, които не могат да бъдат възприети нито от органите на чувствата, нито от разсъдъка. То зависи не от деятелността на разума, а от подвизите и от изпълнението на заповедта за любовта. По такъв начин, Бог става зрим в огледалото на душата, неизречено съединена с Него в тайнството на Евхаристията и в любовта. Тайната на Божествената същност остава за човека недостъпна, но е действително възможно да бъде възприеман Бога и да Му бъдем причастни именно в това, което Той по Своя воля желае да яви и да каже за Себе Си, т. е. в Неговите нетварни енергии. Съединението с Бога се отразява не само върху интелекта, но изцяло върху целия човек, призван да бъде преобразен в Божествената светлина”.[47]

Именно всеки човек, нека подчертаем, е причастен на нетварните Божествени енергии в литургията и в любовта, където и всеки може да открива пълнотата на своето същество в Христа и всеки получава възможността да съзерцава Божествената красота, живот и светлина. Затова говорим за сложно причастяване – в тайнството на общата благодарност и за непълно причастие – при ненавлизане в Божествените проявления (енергии) и фактическо неосъществяване на възможностите, дадени от самото тайнство и преживяването му само на спекулативно-абстрактно-имагинерно равнище – тогава, когато мистично-реалният Христос, възнесъл се с плът, подобна на нашата, мъжка плът, в Троицата на небесата, е усещан и преживяван само като понятие и идея (фикция), ала не като жив Господ[48] – Бог на небето и земята, на всичко видимо и невидимо. А когато е налице реално причастяване и е осъществен свръхсетивният достъп до същността, до Божествената shekinah (славата Божия и Неговото присъствие), до небесната скиния (шкина – отново shekinah),[49] до съслужението с ангелските чинове, тогава за вярващия човек единственото и – нека го кажем – най-вкусното нещо на земята, стават (и остават) Тялото и Кръвта на Господа на Силите, на въплътилото Се Слово. Чрез тази храна човекът става сит, удовлетворен, цял, богоподобен и съединен, в двата, положени в него от Бога, свята: материалния и духовния; става онзи мост за съединение на творението, чрез който всичко става причастно на Божествената благост.

Предвид естеството на причастността към нетварните енергии и нуждите на човешката същност говорим не за „често”, а за същинско причастяване – дълбоко в цялото естество.[50] Изисква го и самата природа на причастието. Ето думите на Oblatio (Приношението) от древна александрийска Анафора – т. нар. Барселонски папирус (3-4 век):

„Ей, молим Те, Владико, благославяйки да благословиш и свето да осветиш (да бъдат Даровете) за всички, които се причастяват (μεταλαμβάνυσιν) с тях за вяра неразделена (ἀδιάκριτον), за участие (μετοχὴν) в нетлението, за причастяване (κοινωνίαν)[51] със Светия Дух, за усъвършенстване във вярата и истината, за осъществяване на всичката Ти воля, та отново и с всичко да прославим всечестното Ти и всесвето Име чрез освещавания Твой Отрок Иисуса Христа, нашия Господ, чрез Когото слава на Тебе, власт в неповредимите (ἀκηράτους) векове на вековете”.[52]

Защото това, в което участваме ни обзема и формира и бихме формулирали този процес като взаимопроникване, според качеството на природите, които се съчетават – ние влизаме в причастното и то влиза в нас. Това собствено откриваме изразено в словото: „който се съединява (κολλώμενος)[53] с блудница, става едно тяло с нея…, а който се съединява с Господа, един дух е с Него” (1 Кор. 6:16-17). Понеже от когото някой бъде победен, от него бива и поробен (2 Петр. 2:19). В тази перспектива Бог Слово ни казва: „вземете (ἄρατε)[54] Моето иго върху си” (Мат. 11:29) и „не се подлагайте пак под робско иго” (Гал. 5:1). И като говори за иго (ζυγός), робство и бреме, не принуждава, а кани и подготвя да ги вземем, за да ни освободи[55] и изпълни с добро съдържание и за да не бъдем владени пак от друг някакъв вятър или чуждо учение или квас (Еф. 4:14; Евр. 13:9 и 1 Кор. 5:8).

И така, погледнато в дълбочина, сложната природа на причастието произтича от обхвата на тайната,[56] от многоизмерността на Божественото проявление (енергии) и многоизмерността на нашето богоподобно естество, както и от връзките (σύνδεσμοι)[57] помежду им. Причастниците са едно тяло с една вяра, призвани в единството (ἑνότητα) на Духа към една надежда (Еф. 4:3-4) – онази велика, непреходна[58] елевтична[59] надежда, на която вярата е ипостас – „ἐλπιζομένον ὑπόστασις” (Евр. 11:1)[60] и която е свързана с богоугодните[61] копнежи на душата.

Тук подминаваме специфичните и спорни сотириологични и пневматологични въпроси, пораждащи се около разглежданата тема и които днес са обект на изследване почти само във високобогословските среди. Не можем обаче да не се съгласим с това, че плеядата пожелателни или направо нездрави антропоморфни заключения (хипотези) относно същността на евхаристийното тайнство или характеристиките на небесната литургия са „мистическа илюзия, проекция в небесната област на земни, човешки, макар и задълбочени и очистени, усещания”.[62] Затова ще акцентираме върху смисъла от целенасоченото и задълбочено изследване на светоотеческите литургични текстове и уточняването и актуализирането на тяхното насъщно приложение. А какво друго е то в собствен смисъл, ако не – тези текстове-послания „да доведат читателя да разпознае тяхната мистагогична роля. Аспект, най-ясно формулиран в Пастир на Ерм: отново и отново виждаме, че с духовното израстване на Ерм неговото възприятие на небесните реалности и способността му да схваща тяхното значение също се усъвършенстват”.[63]

Темата за литургичната причастност е същностно неотделима от другите видове догматично и мистагогично въведени причастия. Чрез двете крила на Божествената реч и Причастието с Тялото и Кръвта Христови – тези два Входа за навлизане на Божественост и свидетели на Истината – се придвижват душите в измеренията на реалния живот и смисъла на битието. Това са два способа, мистично и методологично застъпени още в самата зора на явяването на Евангелието на Царството Божие. Също така, литургичната причастност е свързана с есхатологичната и елевтична причастност – те са взаимно проникнати. Качеството на индивидуалното вечно съществувание е в определена зависимост от качеството на отстояваните лични решения и от вида на осъществените причастия. Начатъците на вечния живот се дават в богопричастността – и по плът, и по дух, в роденото от Духа (Иоан 3:6). Христос като Бог, като непричастен на грях, не подлежи на съд и следователно дори Адът няма власт над Него. А като син Адамов, се е подготвил за Съд и знаем, че е победил. Затова Адът Му е подчинен. Но и много повече от това, Христос е Възкресението и Животът (11:25). И ето какво казва Той чрез устата на сладкопевния Роман: „Аз, Който сътворих всичко, съм въипостасеният (ἐνυπόστατος) Живот, а ти, Аде, преди не съществуваше, нито пък смъртта има ипостас (οὐδὲ θανάτου ὐπόστασις)”.[64]

И така, като приемат новата ипостас (supersubstantia), приобщаващите се в св. Литургия стават съипостасни (consubstantiales) с Бога в Неговия Логос-Христос и в плът и се свързват едновременно с всичко видимо и невидимо, по волята на Бога Отца, чрез причастяване със Светия Дух.[65] Отдалечават се и с душа, и в плът от земното (зверово) и временното и се приближават (плътно) към не-бесното – свръхвременното, понеже са вече причастници (μέτοχοι) на Христа (Евр. 3:14), стига само да удържат до съвършено утвърждаване наченатата ипостас. Тази ипостас (вяра, субстанция, същност, основа, истина) в ранната наднационална Църква е преживявана литургийно, безсимволно и мистагогийно, когато верните са достигали и влизали в свещената надежда, която няма да ги посрами и която не умира. Отражение на тази ипостас ще видим векове по-късно, запазено, например, в музикално-литургични творби и трактати, където е представена вече като Велика ипостас, образец и начертание за изпълнение и съединение в благостроя на битието, както и в боговдъхновеното делание – като ангелоподобие, ангелогласие и исихия, които и до днес остават любим и неотменим образец и метод за подвижничество, отдаденост и причастност към пакибитието, в идващото със слава и на земята Царство Христово, което няма край.



[1] Collins, P. M. “Communion with God: A Proposal for Understanding the Outcome of Theosis in the Writings of Maximus the Confessor” – In: Studia Universitatis Babeş-Bolyai. L, 2, 2005, p. 29.
[2] На ерудити, „които всякога се учат” (2 Тим. 3:7).
[3] Мат. 23:24.
[4] Под λόγοι разбираме това, което говорят за Божествените логоси св. Максим, св. Григорий Нисийски, св. Климент Александрийски и другите преди тях.
[5] S. Joannes Chrysostomus, In Joannem, 7, 1. – PG, 59, 63; превод на български в: Св. Йоан Златоуст Избрани беседи върху Евангелието според Йоан, София: Омофор 2003, с. 67.
[6] Saint Antoine, ascète selon l’Évangile, Lettres, 19, 7 – In: Spiritualité Orientale, 57, 1993, p. 195; превод на български в: Антоний Велики Любовта прогонва страха, С. 2004, с. 154.
[7] S. Massimo Confessore La mistagogia ed altri scritti, ed. R. Cantarella, Florence 1931, p. 71; превод на български в: Св. Максим Изповедник „Мистагогия” – В: Изборник, София: Омофор 2001, с. 156.
[8] Заветът на св. Иван Рилски, С. 2000, с. 63. Срв. 1 Кор. 16:22.
[9] Иоан 14:6б; 15:26.
[10] Тук няма да се спираме върху проблематиката на собствено принадлежащите на трисъставната (огласителна, подготвителна и тайноизвършителна) литургия елементи и вътрешни последования, нито по-специално върху богослужебната логика на втория вход – Малкия вход, или на химнографските остатъци от Кръщелна литургия и от Благодарствен молебен, или на скрития чин на Обща изповед преди Великия вход – все неща, в които историцизмът често се препъва. Нито ще ни интересуват споровете относно литургичното приложение на типологията, символизма и алегоризма, тъй като всяка от тези перспективи би ни отправила в различни интерпретативни и перцепционни парадигми, между които рядко е възможно да бъдат откроени и, още по-сложно, възприети синтезисни градации.
[11] Както има вход и достъп, така има и влизане и излизане, и вкусване (γεύσις – Евр. 6:4-5 или ἀπόλαυσις – 1 Тим. 6:17) и насищане (χορτάζειν – насищам се – Марк 7:27 и Йез. 7:19).
[12] Виж: Тимофеев, А. „Царство Божие пришедшее в силе (Марк 9:1)” – В: Эсхатологическое учение Церкви, (конференция, 14-17 ноября 2005, Москва) – http://theolcom.ru/doc/day3.sect2.09.Timofeev.pdf.
[13] Знаците и символите на Божественото явяване често са били във фокуса на размишленията на светите мъже, тъй като особеното Божие присъствие винаги е свързано с образ и с пример. Тук ще подчертаем връзката с Божествените имена, които дава Св. Писание (по Septuaginta): „Името Му е изток” (Зах. 6:12); „Името Му е излято миро” (Пес. 1:2); „Ето Агнецът Божий” (Иоан 1:36); „Този е камъкът” (Деян. 4:11); „Аз съм вратата” (Иоан 10:9); „Аз съм живият хляб” (Иоан 6:51); „Аз съм Алфа и Омега” (Откр. 1:8) и др.
[14] Виж: Муретов, С. О поминовении безплотных сил на Проскомидии, М. 1897.
[15] Относно причастните понятия виж: Маринов, И. „Причастие, единение и общение в Божествената литургия: обозрение на терминологията” – В: Духовна култура, 11, 2005, с. 10-18.
[16] Служебник, С. 2001, с. 115.
[17] Виж: Melling, D. “The Heavenly Liturgy in Eastern Orthodox Christian Tradition” – In: Concepts of the Priesthood in Early Jewish and Christian Sources (Conference, 24 Sept 2001, Cambridge); Galadza, P. “Liturgy and Heaven in the Eastern Rites” – In: Antiphon, 10, 3, 2006, p. 239-260.
[18] Служебник, с. 125.
[19] Пак там, с. 132.
[20] Важен и показателен термин в този контекст, обобщителен за този процес, е μετάγνοια (метагносис), т. е. transformatio, най-често превеждан като покаяние, но също и като преобразяване.
[21] Saint Gregory the Sinaite. “Discourse on the Transfiguration”, ed. by D. Balfour – In: Θεολογία, 52, 3, 1981, σ. 660.
[22] Гностически глави 4,3 и 4, 97 [според ръкопис Bodleian syr. e. 7] – Превод по: Преп. Исаак Сирин. О Божественных тайнах и о духовной жизни: Новооткрытые тексты, СПб 2006, с. 82, 85.
[23] Тук имаме предвид и това, че „от нашите тайнства не би останало нищо велико, ако ние чрез иносказанията и символите принизяваме възвишеното и светото, съдържащо се във всяко от тях” – Basile de Césarée “Sur le Saint-Esprit” [32] – Sources Chrétiennes, 17-bis, 1968, p. 296; превод на български в: Василий Велики За Светия Дух, София: Лик 2002, с. 45.
[24] Время сотворити Господеви.
[25] Впрочем, тук е мястото да подчертаем, че този архитипен сакрално-интимен модел на посветеност (или: апокрифност) се използва успешно и до ден днешен в почти всички сектори на обществения, иначе, живот. Самият израз Тайна вечеря също говори за посветеност и отпраща към старозаветната традиция genizah, чийто външен израз е бил „скриването” в тайници на свитъците със свещените книги.
[26] Виж: Желтов, М. „Описания Небесной литургии в евхаристических молитвах Древней Церкви” – В: Эсхатологическое учение Церкви (Конференция, доклады, 14-17 ноября 2005 г.), Москва [http://theolcom.ru/doc/day2.sect2.06.Zheltov_2006_04_12.pdf].
[27] Деян. 14:17.
[28] Т. е. разкриване на нещата, свързани с „онова необнародвано и съкровено учение, което нашите отци са съхранили в мълчание, предпазвайки го от любопитство и чужда намеса, тъй като добре са знаели, че светостта на тайнствата се съхранява в мълчание” – Basile de CésaréOp. cit. [66], p. 362; на български – Цит. съч., с. 89.
[29] S. Athanasius Alexandrinus, Oratio contra gentes – PG, 25, 76.
[30] Промислително наречени мистагогии. И както в Св. Писание се съдържа открит и по-тайнствен смисъл, така същото се отнася и за всичко в този порядък: катехизис – изповед – тайнство.
[31] Мистагогия 4, 1. Превод по: S. Massimo Confessore Op. cit., p. 138.
[32] Прит. 25:2.
[33] Иоан 1:3.
[34] Казваме неразделимите в смисъл, противоположен на систематичните и схематични разчленения от вида: „Учение за… у св. …”; „Учение за… на кападокийците” и т. н., от една страна, и от друга – с цел да подчертаем вътрешноприсъщия характер на процесите, чиято „атомичност” се дължи на комплексното действие и въздействия на множество асоцииращи фактори и особено на тези, които протичат при съгласуваност с Божествения промисъл.
[35] Казано извън строго философските референции.
[36] Преп. Симеон Новый Богослов, Творения, т. І, М. 1892, с. 167-168.
[37] Мал. 3:6.
[38] „Ако Орфей и тези наши поети (Вергилий и Овидий), които разисквали, следвайки природата, навеки са утвърдили това, то те, като са постигнали истината, са приели същото това учение, което следваме и ние” (Лактанций, Божествени постановления 1, 4, 13); издание: Lactance “Institutions divines, I” – In: Sources Chrétiennes, 326, 1986.
[39] Св. Симеон Нови Богослов Двадесет и пет глави, 12; издание: Syméon le Nouveau Théologien “Chapitres théologiques, gnostiques et pratiques” – Sources Chrétiennes, 51-bis, 1958.
[40] Св. Григорий Паламà Сто и петдесет глави, 64; издание: S. Gregory Palamas “The One Hundred and Fifty Chapters” – In: Studies and texts, 83, Leiden 1988.
[41] Виж: S. Aurelius Augustinus, De catechizandisrudibus – PL, 40, 309-348.
[42] Глаголът inculco, който се използва от латиноезичните автори във връзка с катехизиса, впечатлява със своите значения: втъпквам, стъпквам, натъпквам, вмъквам думи, втълпявам, влизам (като мъж), внушавам, побеждавам, отпечатвам върху, оставям в съзнанието.
[43] Придържаме се към становището, че не формата на извършеното от Иисус Христос на Тайната вечеря е производна от еврейската пасхална седер, което последование в първите векове се развива успоредно с литургията, но че и двете имат общ по-древен корен, който можем да наречем λειτουργικός ἀρχίτυπος.
[44] Разбира се, недостатъчно е и „пални-свещичковото” изживяване на литургията.
[45] Думата щастие в Новия Завет не се употребява, а в Стария преводът ѝ е тълкувателен.
[46] Издание: Gregorii Nysseni Oratio Catechetica (Opera Dogmatica Minora, GNO III, Vol. 4), Leiden 1996.
[47] „Добротолюбие” и православная духовность, М. 2006, с. 60.
[48] 3 Цар. 17:1; 18:10.
[49] Както е известно, древните думи са поливалентни и полиметрични, типичен пример за което са и shekhinah, и shalom, bara, chokmah, и др.
[50] Ис. 6:1, Деян. 10:6б и Лука 13:21.
[51] Освен понятията за причастие, подчертаваме и често срещаната в Александрийското литургично семейство апофатична терминология.
[52] Превод според: Желтов, М., А. Виноградов. „Рецензия: Roca-Puig, RAnàfora de Barcelona ì alters pregàries: Missa del segle IV. Barcelona, 1994, 151 p.” – В: Христианский Восток, 4, СПб 2002, с. 573.
[53] Passivum от κολλάω – залепен съм, свързан съм.
[54] Passivum от αἴρω – вдигам, издигам, вземам със себе си.
[55] Срв. Иоан 8:36.
[56] Еф. 5:32 и 1 Тим. 3:16, които стихове загатват за литургичното общение.
[57] Еф. 4:3 и Кол. 2:19; 3:14.
[58] Еф. 1:18.
[59] Adventus – ἔλευσις – идване.
[60] Nestle-Aland.Novum Testamentum Graece, ed. XXVII, p. 579.
[61] Противоположни на сладострастните (хедонични) копнежи на плътта (Лука 8:14; Иак. 4:3 и Тит. 3:3).
[62] Булгаков, С. Н. „Мужское и Женское в Божестве” – В: Религиозно-философский путь. Международная научная конференция, посвященная 130-летию со дня рождения. М. 2003, с. 357. Срв. Прем. 9:16.
[63] Bucur, BThe Angelomorphic Spirit in Early Christianity: Revelation, the Shepherd of Hermas, Clement of Alexandria” – In: Scrinium,t. III: The Theophaneia School: Jewish Roots of Eastern Christian Mysticism. Ed. by B. Lourié and A. Orlov, СПб-М. 2007, p. 28.
[64] Кондак 45, 12 – In: Romanos le Mélode Hymnes, t. IV, SC 128, ed. J. Grodidier de Matons, Paris, 1962, p.590.
[65] Виж, например, литургичния текст в: Taft, R. “The Pontifical Liturgy of the Great Church according to a Twelfth-Century Diataxis in Codex British Museum Add. 34060” – In: OCP, 45, Roma 1979, p. 302.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/k4h4k 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме