Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Неделя православна

Петък, 19 Март 2021 Написана от Прот. Радомир Попович

Sunday of OrthodoxyДнес си припомняме една велика духовна победа, която Божията св. Православна църква е извоювала преди точно хиляда сто шестдесет и три години [текстът е писан през 2006 г. (бел. ред.)], на днешния 11-ти март, т. е. Първата или чистата неделя на Великия пост, когато тогавашните християни, както и ние днес, чрез пост, молитва и вършене на добри дела са победили еретиците и разколниците и така на практика са удостоверили истинността на Христовите думи: „Тоя пък род не излиза, освен с молитва и пост“ (Мат. 17:21).[1] Както казва св. ап. Павел, „облечете се във всеоръжието Божие, … облечете се в бронята на правдата, … вземете щита на вярата, с който ще можете угаси всички нажежени стрели на лукавия; вземете и шлема на спасението…“ (Еф. 6:11-17). Не с война, нито с насилие, а с молитва и пост. Това е нашето християнско оръжие, с което ние побеждаваме и себе си, и тези около себе си. От древност до днес християните винаги са постъпвали така и са побеждавали не с огън и меч, а със саможертвено и смирено любовно уподобяване на Господ Иисус Христос и Неговите последователи.

Днес си спомняме с гордост, – а не с горделивост, всички онези, които, живеейки и бранейки вярата, са принесли жертви. Спомняме си за Константинополския патриарх св. Герман, който е първата жертва на гонението; спомняме си за великия православен богослов, аскет и подвижник от манастира „Св. Сава Освещени“ в Юдейската пустиня, в Светите земи, преп. Йоан Дамаскин, чиито съчинения в защита на св. икони и до днес излъчват духовна свежест и бодрост; спомняме си за св. Стефан Нови и многобройните преподобни монаси, които са били унижавани, малтретирани, убивани не само заради защитата на вярата и иконите, тъй като в определен момент еретиците са претворили иконоборството в монахоборство; спомняме си за св. Теодор Студит и неговите събратя от манастира „Студион“ в Константинопол; и за Константинополския патриарх св. Никифор, и за св. Методий, и за св. императрица Теодора, която макар и жена е имала смелостта да свика събора на днешния ден в храма „Света Софѝя“ в Константинопол и тържествено да провъзгласи триумфа на истината над лъжата, на православието над всички ереси. Приетият тогава Синодик, или Съборник, е ценен с това, че потвърждава още веднъж вярата и Преданието на Църквата за иконите. Победата на православието той нарича „ден на обновление“ за Църквата, на обновление на храмовете, но още и на вярващите – на всеки вярващ човек като жива Църква Божия. Възстановяването на св. икони е духовна „пролет“ за цялата Църква, която е излязла от хладният мраз и зимата на ереста, в която е била около столетие и половина. С всички тези свети образи днес Църквата напомня и същевременно предупреждава, и разбира, че времето на ересите и разколите не е отминало и в наши дни. И ние днес търпим несгоди заради истината на православието; и у нас, и по света заплашват разколи, раздиращи и до днес на места тялото на Православната църква. Съвременният свят е пълен с перфидни иконоборци и гонители на истинската вяра и Предание, а това означава и гонители на самия човек и неговото човешко и божествено достойнство. Съвременният свят, неговата култура и цивилизация убиват иконата в човека, Божия образ в него, по който Бог го е сътворил. Това не е нищо друго, освен богоборство и човекоборство – представено като култура, прогрес, напредък.

Победата на православието, т. е. триумфът на иконата – като образ, лик изобразен и нарисуван! Как биха изглеждали нашите храмове и манастири, нашите домове, ако не е била победата от 843 г.? Ликът, Божият образ е във всекиго от нас: И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божи образ го сътвори. Тази е библейската истина за нас хората, за това откъде произхождаме, кое е отечеството ни и кой е нашият Създател. Иконата, светият образ, е нашето връщане към първообраза, към прототипа, което е и целта на нашия подвиг. Онтологично ние сме сходни с Бога, приличаме на Него. Това, което ни разделя от Бога, а и не само от Него, но и едни от други, е грехът, с който ние замърсяваме, помрачаваме лика, образа Божи в нас.

Втората голяма причина за почитането на иконата като образ и подобие Божие в нас хората, е фактът, че невидимият Бог, живеещ и обитаващ в непристъпна светлина, е станал човек, явил се е в тяло: „… Бога никой никога не е видял. Единородният Син, Който е в недрата на Отца, Той Го обясни“ (Иоан 1:18); „… Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“ (Иоан 3:16). А в нашия Символ на вярата четем, че ние вярваме в Бога, Който е „Светлина от светлина, Бог истинен от Бог истинен, … единосъщен с Отца, … Който… се въплъти от Дух Свети и Дева Мария, и стана човек“ – във всичко подобен на нас, освен в греха. Следователно, чрез Своето въплъщение Бог е станал видим, поради което сега можем да изобразяваме Неговия образ, както е казвал св. Йоан Дамаскин, и образите – икони на онези между нас, които са се уподобили на Него и са се осветили. Кои обаче са Божиите светци? В Синодика на православието за тях се казва: „Светителите в течение на своя живот са били изпълнени със Светия Дух, така че и след смъртта им благодатта на Светия Дух е останала изобилно в тях: в душите и телата на онези, които са в гробовете, и в техните образи, и в техните икони – не заради тяхната природа, а поради благодатта и Божието действие“ (2, 19). Така и всяка икона оприсъства по някакъв начин онзи, който е изобразен на нея. Както казват православните богослови, тя е „прозорец към небето“. Иконата ни упътва към първообраза, оригинала, възнася нашите набожни мисли и усещания към Първообраза. В Синодика на православието се говори за „… онези, които с думи освещават устата си, а след това и слушателите чрез речта си, и онези, които знаят, че чрез честнѝте икони също се освещават очите на гледащите, а умът им се издига към богопознание, както това става и чрез разглеждане на божествените храмове и св. съсъди и другите посветени предмети…“. Следователно, като гледаме иконите, освещават се очите ни и нашите сетива се насочват към Бога и Неговите светци.

Тъй като сме богоòбразни, именно в дните на Великия пост ние следва да чистим, разкрасяваме и обновяваме дивната хубост и красота на иконата – Божия образ в нас. Всички сме призвани за това. Затова и Христос е дошъл, за да обнови отново падналия образ в нас. Това е била, скъпи мои, и целта на Христовото идване в света – да обнови отново Божия образ в човека, както и да покаже напълно и съвършено проявление на Божия образ – икона на иконата, извор на всеки светителски лик. Да покаже образ, който е неръкотворен, или най-старата позната Христова икона, която не е нарисувана от човешка ръка – която Сам Господ е изобразил върху обруса, както свидетелства най-старото църковно предание, записано от ранните християнски писатели. Понеже св. Йоан Богослов казва, че всеки, който не изповядва Христа въплътения, не е от Бога, той е антихристов. Затова, скъпи мои, не е чудно, че Църквата е осъдила иконоборците като еретици. Който отрича и отхвърля иконата, отхвърля и Самия Господ Иисус Христос. Когато във всекидневната реч казваме за някого, че е безобразен, имаме предвид, че е изгубил Божия образ в себе си и ликът му се е уподобил на този на демоните.

От друга страна, почитането на св. икони ни упътва към междуособно почитане и уважение, така че във всяко човешко битие да припознаем Самия Бог. Иконата отново ни показва, че с вяра и чрез цялостно духовно преображение можем да се уподобим на Бога, да станем икона, която може още в този живот да просияе и заблести по поръката: „Тъй да светне пред човеците светлината ви, та да видят добрите ви дела и да прославят Небесният ваш Отец“ (Мат. 5:16).

Затова, славейки победата на православието над ересите, следва да пазим своята православна вяра, тъй като времето на ересите и разколите не е отминало. Трябва да се грижим да пазим иконата на собствената си душа. Да я чистим, да измиваме нейния изцапан от греха лик и да обръщаме този лик към Бога – неговия извор и първообраз – така, както билката, цветето се обръща към извора на светлината и слънцето, за да може да расте и да живее. Същия този лик трябва да почитаме и в другите.

Ще допълним размишленията си с думите от молитвата, която чухме на Първата неделя от Великия пост и която свещеникът изговаря преди всяка св. Литургия пред св. икона на Христос, когато взема време: „На пречистия Твой образ се покланяме, Благий, като просим прошка за прегрешенията ни, Христе Боже. Ти доброволно си приел да се издигнеш с плътта Си на Кръста, за да избавиш от робството на врага нас, които Ти си създал. Затова благодарствено възкликваме: Спасителю наш, като си дошъл да спасиш света, с радост си изпълнил всичко“.[2]

В заключение на това кратко слово за иконите, ще завърша с думите от Синодика на православието: „Както пророците са видели, както апостолите са научили, както Църквата е приела, както учителите са потвърдили догматически, както цялата вселена се е съгласила, както благодатта Божия е просияла, както самата Истина се е доказала, както Премъдростта смело се е изказала, както Христос даром е потвърдил – така всички мислим и говорим, и проповядваме: Христос истинският Бог наш и Неговите светци почитаме с думи, писания, мисли, жертви, храмове, икони; Него – като Владика, а светците честваме, и съответно им отдаваме поклонение, като на верни Негови служители. Това е вярата на апостолите, това е вярата на отците, това е вярата на православните, тази вяра утвърди вселената“. Това ни поръчва и св. Йоан Дамаскин: „Чуйте народи, племена, мъже, жени и деца, старци, младежи и младенци – свят народе християнски! Ако някой ви учи на нещо противно на онова, което Вселенската църква е приела от апостолите, отците и съборите, и което всичкото е опазила до днес, не го слушайте!“. Скъпи мои, в тази вяра да останем и ние, както са били в нея и светите наши предци сега и винаги и във вечните векове. Амин!

Превод: прот. Петър Петров

* Поповић, Р. „Недеља православља“ – Српска црква у историји, Београд 2007, с. 357-361 (бел. прев.).

[1] Библейските цитати са по изданието на Библията на Св. Синод (бел. прев.).
[2] Цит. по: Служебник, С.: „Синодално издателство“ 1985, с. 55-56 (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6yhkr 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме