Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Истинският смисъл на постенето в Православната църква

Четвъртък, 10 Март 2022 Написана от Филип Кариатлис

Philip KariatlisКогато мислим за постенето в Православната църква днес, почти неизбежно умът се насочва към правилата, отнасящи се до това какво можем и какво не можем да ядем. Казаното е особено характерно за периода на Великия пост. И така, когато стане дума за „четиридесетдневния“ пост, има хора, които почти изключително ще се съсредоточат да се запознаят с всички църковни предписания относно това, кога трябва да се въздържат от определени храни. Има и други, които ще отидат още по-далеч, като най-щателно ще проверяват всички съставки на дадена храна в супермаркета, например, за да са сигурни, че там няма следи от храни, които те знаят, че не са позволени през периодите на поста. При това с удоволствие ще се радват, когато се случи да открият заместители на любимите си храни. Това, което неизбежно идва в резултат от подобно разбиране за постенето сред онези, които го практикуват, е вярването, че ако те са били „успешни“ в това усилие, те са, следователно, подготвени да приемат възкръсналия Господ в нощта на Пасха.

Оправдано обаче се появява въпросът дали постенето наистина представлява това. Ако Великият пост е подготвително време от църковната богослужебна година, което е предназначено като средство за подготовка на верните за тяхната среща с възкръсналия Христос в деня на Пасха, как едно такова разбиране за постенето помага в това „духовно“ пътуване? Нима това е истинският смисъл на постенето? Или ние сме го свели просто до правила относно това какви храни са позволени и какви – не?

Надежда да преоткрием същинския смисъл на постенето ни дава изучаването на някои от песнопенията, които намираме в Триода – богослужебната книга, от която изпяваме множество прекрасни химни през периода на Великия пост. Подобен подход е оправдан, доколкото в един по-общ смисъл песнопенията на Православната църква отразяват нейното богословско виждане и те наистина разкриват – в певческа форма – богословския възглед на Православната църква.

По-специално ще се спрем накратко върху химните, известни като „самогласни стихири“ от вечерната, тъй като те всички се фокусират специално върху представянето на разбирането на Църквата за постенето. В действителност тези химни са били нарочно вмъкнати във вечерната служба, за да могат да напомнят на верните за същинския смисъл на постенето. За съжаление, понастоящем връзката на тези химни с постенето остава извън вниманието ни, а поради това днес тяхното значение като цяло бива пренебрегвано.

Дори беглият преглед на тези великопостни химни ясно показва, че постенето има отношение на първо място към обновяването на нашата връзка с Бога, с ближния и в по-общ смисъл със света. Още на вечерната за понеделника от първата седмица на Великия пост на нас ни се припомня, че постенето включва в себе си пълно лично очистване, а не просто диетичен „детокс“.

Нека постим с пост приятен, благоугоден на Господа. Истинският пост е отдалечаване от злото, задържане на езика, успокояване на гнева, отлъчване от похотта, одумването, лъжата и клетвопрестъпването. Лишаването от всичко това е пост истински и благоприятен.

В този пример постенето е във връзка с динамиката на очистването. Като следват призива на Христос към святост (срв. Мат. 5:8), много от отците на Църквата говорят за очистването като необходима първа стъпка към срещата с Бога. Постенето следователно следва да бъде съпроводено от усилие за очистване.

По този начин химнът, за който говорим, е предписание за очистване. Значението на очистването, също както и на постенето, не трябва да бъде подценявано. По същество думата „очистване“ [κάθαρσις] обозначава процеса, водещ към цялостност [κατ-ἄρτιος] – обърнете внимание на етимологичната близост между двете понятия. В съответствие с това очистването се разбира като вътрешна съгласуваност или цялостност на характера, който, изправен пред изкушението, остава изцяло отдаден на Бога. Казано с други думи, очистването включва постепенно преобразяване от греховност към святост. И така, този химн ни казва, че истинското постене е способ, използван по пътя към светостта.

Освен да насочи вярващия към въздържане от страстите, целта на постенето е да открие пред него великолепието на новия живот, който се издига от Кръста, а именно – изпитването на слаб физически глад е надежда този глад да се отлее в глад и жажда за Христос. Този аспект на преобразяването при постенето е уловен в тропара, изпяван във вторника от първата седмица на Великия пост:

Да съблюдаваме поста не само с въздържане от храна, но и с очистване от всяка телесна страст, … за да се удостоим да вкусим от Агнеца [τῆς τοῦ Ἀμνοῦ μεταλήψεως], … Сина Божи… Така ще бъдем възнесени в радостта на добродетелите и във възторга от превъзходните дела ще се радваме в Бога, Който е човеколюбец.

И така, постенето намира своя истински смисъл, когато външното въздържане от храна е свързано с вътрешна борба за усилване на нашия копнеж по Бога – посредством динамиката на очистването и покаянието, чиито завършек намира своето осъществяване в св. Причастие.

Със съблюдаването на равновесието между материалния и духовния аспекти на истинското постене е свързано и едно трето измерение – практическото състрадание към ближния. На първата литургия на Преждеосвещените дарове самогласната стихира (ἰδιόμελον) ясно показва това:

Като постим телом, братя, да постим и духом, да отслабим всяка връзка с неправдата… Да дадем хляб на гладните и да поканим в домовете си бедните, които нямат покрив над главата, за да могат да получат от Христос, нашия Бог, велика милост.

Истинското постене изисква не само постене от храни, но още и практически дела на състрадание, които в този случай включват усилия за преодоляване на неправдата и оказване на гостоприемство (φιλοξενία) – особено към онези, които са в нужда. Казано с прости думи, този химн подчертава, че не може да има автентично постене без любов към другия, особено към този, който е в нужда. Накрая, постенето е способ, който ни припомня не само за нашата зависимост от Бога, но още и често забравяната истина, че Бог може да бъде видян в лицето на другия.

Без тази борба за насочване на очите ни към Бога чрез съзерцаването Му в нашия ближен и в цялото Негово творение, обикновеното въздържане от храна няма никаква стойност. От друга страна, когато бъде истински практикувано, постенето се превръща в позитивно действие – нищо по-малко от една същинска теофания, отваряща пред нас красотата и великолепието на възкръсналия Господ.

Превод: Борис Маринов

* Kariatlis, P. „The True Meaning of Fasting in the Orthodox Church“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8qrcr 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме