Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Църква и националност

Събота, 29 Септември 2018 Написана от Антон Карташов

A KartashevСъпоставяйки тези две понятия, ние съзнателно ще нарушим добрия схоластичен обичай и няма да им дадем определения, а ще ги използваме в техния общоприет и ортодоксален смисъл. Много по-важно е да изясним на каква основа ще бъдат съпоставяни тези идеи. В този случай основите са две – едната е догматико-мистическа, а другата е практична, тактическа.

1

От догматично-мистична гледна точка поставеният въпрос е само частен момент от общия голям въпрос за отношението на Църквата към човешката история и културно творчество. Колкото и странно да е, след 2000 години християнска история, този въпрос въпреки своята житейска важност и досега не е намерил своето съборно разрешение в Църквата. А не е намерил, защото не е бил църковно поставен. А не е бил поставен, защото не е бил осъзнат. И досега е много трудно той да бъде разяснен именно като църковен въпрос. На повечето хора им се струва несъществуващ поради своята уж догматична елементарност. Обикновено се смята, че той е ясно предрешен от цялата християнска догматика и отговорът е обикновен извод от общоизвестното църковно учение. Така подхождат към този въпрос повечето богословски автори от всички изповедания. Макар и да го признават за труден и служен, те все пак смятат, че той все пак не е трагичен, не е такъв, заради който е необходимо да се свика вселенски събор. За православното съзнание обаче той е именно такъв. Междувременно вече липсват предишните съборни средства и начини той да бъде поставен за разрешаване. Времето на всенародните вселенски преживявания на църковните проблеми е отминало. Не само християнските маси, но и знаещите всички тайни на догматиката йерарси и богослови са свикнали да мислят, че в областта на вероучението е напълно възможно да се справиш с натрупаното наследство от догматични определения от древното християнство и да решаваш всичко по пътя на богословските изводи и практическо приложение на завещаното от отците. И наистина, не бива изкуствено да възкресяваме психологията на отминалите вселенски епохи. Би било фалшиво механично да имитираме това, което го няма. А в ново време действително в умовете и сърцата на християнското човечество я няма връзката между догматите на Църквата и най-важните и централни проблеми на общата култура.

Когато в 5 и 6 в. са спорили за едната или две природи в Христос, това е поглъщало висшите интереси на най-добрите умове и сърца на тогавашното човечество. Извън тези въпроси не е имало никакви други, равни по значимост и универсалност. Целият смисъл на духовната култура на онова време се изчерпва с тези спорове. Сега господстващата секуларна култура смята за връх и най-важни своите собствени проблеми и цялото човечество е въвлечено в нейната диалектика и ѝ се подчинява. Църковно-догматичните въпроси скромно се разглеждат в тясното русло на вярващото малцинство и се приживяват не като универсални, а като специални проблеми, нещо като въпросите в кръжоците или пък индивидуалните въпроси. За тях спорят и пишат специалисти богослови, често при пълното неведение и равнодушна незаинтересованост на вярващия народ. И даже ереста и неправомислието на отделни богослови почти не вълнуват и не занимават масите. Вече не съществува онзи съборен, цялостен, вселенски живот в самото християнство, в каквито условия единствено е възможно сравнително бързото и наистина съборно-вселенско разкриване и развитие на догматичното учение.

Самата биология на догматичния живот на Църквата прие сега нова форма, формата на невъзприемчивост към нови въпроси. Тези въпроси са живи и се решават анархично, индивидуалистично, извън всяка църква, в атмосферата на светска, безрелигиозна култура. Благодарение на този дуализъм в умствения и духовен живот на новия човек, в съзнанието на християните, а дори и на богословите, се притъпява и даже съвършено изчезва трагизмът на много, в същността си християнски въпроси.

Онова, което за древното християнство беше трагично, което беше въпрос на вечно спасение или вечна гибел, за съвременния християнин е опростено и олекотено от дълбокото раздвоение в умственото съзнание. Като не намира незабавен отклик на своите нужди от съборно мълчащата Църква, той по навика на своето светско-културно мислене утолява своята жажда със свободни търсения и техните резултати, според силите си, съгласува с някаква лична, почти не интересуваща Църквата религиозно-философска система. Своеобразно двойно счетоводство, което обезкървява и обезсилва църковното съборно творчество.

И тъй като западните християнски изповедания са дълбоко свързани с културата на хуманизма, то заедно със секуларизацията на хуманизма на новото време, в своето богословско творчество те са най-силно подложени на болестта на това раздвоение и загуба на чувствителност към трагизма на въпроса за взаимоотношението между Църквата и земната култура.

Приемат интересите на културата, правото, държавата, нацията като нещо близко, безспорно. Извънхуманистичното източно православно светоусещане с много по-голяма острота преживява трагизма на този въпрос, трагизма на „неприемането на света”. Православното съзнание и мистиката на православното благочестие са дълбоко и същностно аскетични.

Духът на палестинското, апостолско, есхатологично, откъснато от интересите на историята християнство, възродено в духа на монашеската аскеза, и до ден днешен господства в сърцето на православието. Цялата многовековна национално-политическа срастнатост на православните църкви с държавите от византийски тип не успява да разколебае онова интимно, извън историзма православие. Неговото богословско съзнание отговаря опростено есхатологично на въпроса за смисъла на историческия живот на християнските нации – да посрещнат настъпващите последни времена в бронята на верността към отеческото, завършено, съвършено православие. Това е философията на историята на византийските хронографи, която в наше време не е заменена от друг съборно общопризнат възглед. На практика, разбира се, огромното мнозинство източни християни в наши дни не мислят така и не живят с тази психология. Но тази загуба на есхатологичния аскетизъм на праотците все още не е свидетелство за замяната му с нов, осветен от Църквата отговор. Най-строгите биха нарекли това осветскостяване и падение.

Изглежда, че външната история на православието като че не съответства на този радикален аскетизъм, бидейки вероизповедание, свързано с живота на отделните нации, държави и култури, до езическа наивност. Това се обяснява не с положителното вдъхновение на православната мистика и православно-аскетичното благочестие към задачите на земната история на човечеството, а със своеобразната слабост и беззащитност на аскетизма като такъв във всички негови форми.

В християнския аскетизъм присъства моментът на несъпротивата на злото с насилие. Оттук цялата сила на духовната борба с грешния свят се насочва към отбраната на своята душа от нападенията на греха, към подвига на пасивното търпение и страдание, аскетизмът се отказва от активно участие в делата на този свят; той ги приема като факт на външната необходимост, във вида, в който ги налагат повредените от греха закони на природата и грешната светска воля на хората. Утешение за аскета е кръщението и печатът на християнството, приеман от нациите и държавите. При това условие тяхното грешно земно национално битие получава идеал и надежда, както и всеки индивидуален грешник, може да свали от себе си, чрез покаяние и аскеза, бремето на греха, да се освободи от тлението и да се приближи до границата на неземното царство, не плътското, а вече небесното, духовното.

Такава е логиката на аскетизма в нейното ежедневно, прозаично историческо съществуване, създаваща типичното за православните църкви пасивно примирение с всички налични местни национални режими и даже поробването им от тях. Така на практика се получава компромис, който за повечето хора изглежда като че достатъчно мотивиран от православната догматика и мистика. А междувременно богословското съзнание не е получило никаква ясна мотивировка за такъв компромис. Не е формулирана даже законната и уместна за догматите антиномия. Тук стоим изправени пред едно открито и непримиримо противоречие.

Защо всъщност ѝ е нужно на аскетичната църква физическото размножение на човечеството или даден народ, умножаването на неговото благосъстояние и развитието на националната му култура, ако лицето ѝ е напрегнато обърнато към приближаващия апокалипсис, към края на и без това дълго продължилото време? Защо да запълваме това време с някакви повтарящи се, несъвършени човешки усилия за построяването на толкова нездравия земен град, който не е склонен да върви по пътищата на Божието царство, а по-скоро израства във вражда с него?

Така изглежда вътрешният парадокс в отношението на Православната църква към интересите на националния живот; при трагична аскетична предпоставка – безтрагично, пасивно съжителство с националните интереси. Тук простата естествена психология с преобладаващите в нея, според библейския език, „плът и кръв” лесно може да роди господстващия тип църковен национализъм и оправдаването на тесните, местни политически интереси с църковни благословии.

Вместо аскетичната църква да изисква от сферата на националните страсти, която се отличава с езическа натуралност, ставаме свидетели не само на църковна снизходителност и търпимост към морално несъвършените пътища на националната политика, но и на открито служене, стигащо до съблазняващ опортюнизъм и сервилничество. Не морализаторстваме за някакви дребни частни случаи, а имаме предвид фаталната последица от догматико-мистичната неяснота на директивите на Църквата в областта на колективните взаимоотношения на човечеството. Аскезата, бидейки единствена норма на личния духовен живот на православния християнин, не дава ясна директива: как да се държи цялата Църква в обществената сфера? И е трудно да чакаш промяна на това тягостно състояние при липсата на общоцърковно осъзнаване на неговата трагичност, при почти фаталистичното съзнание: така е било, така ще бъде и по друг начин не може…

Ако обаче съзнанието на официалната църква е толкова неподвижно, то за какъв трагизъм в православното световъзприемане можем да говорим? Първо, по силата на вътрешната логика трагизмът произтича от аскетичната догма, от мистиката и благочестието на православието, и второ, констатирам нарастване на тази трагичност на съзнанието в богословската православна мисъл в ново време, поне в лоното на руското православие. Ние, руските християни и богослови, сме длъжни да свидетелстваме пред целия свят, че нашето съзнание, не индивидуалното, а всенародно-колективното, изпитва болките на раждането на ново, или ако щете, на обновено решение на проблема за християнския смисъл на земната история на човечеството и в частност на националните форми на неговия живот. Усилията на отделните богословски мислители и писатели не ни стигат. Нужен ни е гласът на самата Църква. Ако нашите източни събратя мълчат и не ни разбират, то ние ще ги събудим и ще поискаме съвместно общоцърковно, съборно решение на въпроса, който не е решен от нашите праотци.

На теория ни е даден ясен положителен, оптимистичен изход за решението на догматичния въпрос за отношението на Църквата към земното устройство на човечеството. Догматът за Богочовека, формулиран от времето на Третия и Четвъртия вселенски събори, в своята антиномична пълнота е златният ключ, който открива пред Църквата всички тайни на този въпрос. Догматичната мисъл може да се движи с помощта на този чудесен компас на далечни разстояния, извън рационално-човешките предели. Но практическата мистика и духът на благочестието на Православната църква не обещават да бъдат така широки, подвижни и способни на обновяване.

В този тон на православието се крие цялата трагедия на разглеждания въпрос.

2

Освен обаче дълбините на догматиката и мистиката, извън които не може да се намери пълно и плодотворно решение на никой християнски въпрос, все пак съществува ежедневната, конкретна практика на взаимоотношенията на Църквата с националния живот, макар тя да е някак отделена от своите догматични корени – и именно там се налага църковните сили да действат по инерция и да решават въпросите частично, движени от практичен инстинкт, според обстоятелствата на всяко време и място. Тъкмо по този начин проблемът се изправя винаги конкретно пред всеки богословски мислител, пред всеки църковен деятел. Неизбежно е да го разрешаваш, така да се каже, накратко, без усложнени догматични трагедии. Разбирам прагматичната, съвременна постановка на въпроса за Църквата и националния живот. До какво се свежда тя към момента? В какво е нейната острота за нас днес? Какво трябва да бъде в наши дни правилото за тактическо поведение по този въпрос? От областта на догматиката преминаваме в областта на тактиката.

Нека приемем за религиозно-метафизична предпоставка за всички наши следващи оценки една обща формула, разбирама за всички разновидности на християнството. А именно, че Църквата е длъжна да се отнася към ценностите на националния живот по азбучната аналогия за първенството на духа над плътта. За християнството всичко е на второ място след тайните на божественото Откровение и целите на Божието царство. Всички други ценности са второстепенни и подчинени на духовния, божествен живот, съхраняван в Църквата. По-малките, относителните ценности се противопоставят на по-голямата, абсолютна ценност. Ценността на националното начало е безпорна, както и ценността на самоутвърждаването на отделната личност, но те са относителни ценности, които лесно се израждат в греховен егоизъм. Те намират оправдание в съподчиняването на тяхното ръководство на абсолютните, църковните критерии. От тази гледна точка относителните ценности са неустойчиви. Пред съда на Църквата могат да се превърнат винаги в отрицателни величини. И личният, натурален егоизъм, и националното самоутвърждаване могат да се превърнат от относително благо в зло езичество, благодарение на своята обратна ориентация спрямо християнството.

Какво виждаме на практика днес? Безвъзвратно са отминали времената, когато националният живот на народа е процъфтявал под доброто влияние на Църквата – 19 и особено 20 в. са време на нов, бурен разцвет на националните ентусиазми, но в секуларен, лаически и често открито антихристиянски дух. Най-новият патос на самоутвърждаването на всички малки нации не само в Европа, но и на всички континенти, особено като прибавим отровата на комунистическата агитация, определено безбожна, вече е съвършено чужд на християнството и на Църквата, това е езически национализъм. Национализмът на големите европейски нации от 19 в., по същество езически, все още е имал неутрален характер спрямо Църквата и е бил антиклерикален и антицърковен само в своите практически и тактически сблъсъци с организираните сили на Църквата. Културкампфа и отделянето на църквата от държавата, заедно със секуларизацията на църковните имущества и училища, са лозунгите на лаическия национализъм от 19 в. През 20 в. виждаме едно неочаквано сгъстяване на антихристиянски лаически дух в своего рода религиозно езичество, със своя мистика, противоположна на християнството. Такъв е германският расизъм с възкресените от него религии на Тор, Один и Вотан, и италианският фашизъм с неговото исторически изкуствено идолопоклонство пред държавата и физическия Рим.

Ако в конфликтите на 20 в. Църквата е била длъжна, донякъде правилно, да отстъпи пред светската държава някои от своите наследени от предишното време външни правни и материални привилегии в името на възстановяването на външната справедливост и с достойнство да ги загуби, но да насочи своето влияние върху духа на народите със своите специфични духовни средства, то тук, пред този груб и вече духовно-войнстващ национализъм, в духа на расизма и фашизма, Църквата няма никакви основания за благородна отстъпчивост. С този демонично извратен национализъм тя трябва да води напрегната, поне отбранителна война. В името на справедливостта трябва да признаем, че папският Рим не е продал достойнството си за милостта на конкордата на Мусолини и категорично и без да отлага е заявил своята непримиримост по отношение на училищния и брачния въпрос, успявайки да удържи значителна победа. Този конфликт – Ватикан-Мусолини – е много показателен за предстоящите задачи на Църквата и за нейното отношение към националния живот. Видимо е, че свършват времената, когато Църквата като любяща възпитателка наблюдава и култивира покорния ѝ или кротко-неутрален патос на националния живот. Оказва се, че нейният питомец може да се превърне от агънце в опасен вълк и да се наложи да се променят отношенията с него. От бесноватия трябва да се прогонват демоните със силите на църковния екзорцизъм. Такава може да бъде кризата и на цялата култура в най-близко бъдеще. От идеалистичния антиклерикализъм и скорошната неутралност на 19 в. тя видимо върви към материалистична демонизация.

Но ето и тактическото затруднение за Църквата. Като продължава, където все още е възможно, своето любящо-педагогическо въздействие върху националния живот, в своята неизбежна борба с най-новия животински антирелигиозен национализъм, Църквата изглежда има готови съюзници в лицето на редица политически и културни идеологии, които също въстават срещу новия изострен национализъм. Такива са останките от космополитизма на отминалия век – интернационализмът на науката, на промишлеността и съмнителният интернационализъм на социалистическите партии. Всички тези движения издигат глас срещу расизма и фашизма и могат да се сторят на недалновидните християни съюзници на общия фронт. Опасно за Църквата е да се поддаде на тази илюзия и да се свързва по някакъв начин с тези чужди спътници. Каква е целта на тези нехристиянски интернационалисти на нашето време? Да оставим настрана най-старомодните и абстрактни от тях. Движеща сила в тяхната среда са, разбира се, идеолозите, дишащи ненавист към националния идеал в неговия корен. Те желаят съвсем да убият това начало в човешкия род. Това са идеолозите на стерилизацията и нивелировката на човешкия тип на земята, на които нищо не е скъпо, но е силно ненавистно личното, свободолюбиво разнообразие на човешките типове и национални колективи. Те са обхванати от мечтата да превърнат цялото човешко стадо в покорна, безлична маса, която използват като машина или механизиран мравуняк за някакви свои цели. Тези цели съблазняват масите с всеобщо, еднакво, сито доволство на земята „без крале, капиталисти и попове”, но и без Христос. За християните би било груба тактическа грешка да видят в тези интернационалисти и антифашисти свои съюзници. Църквата има достатъчно сили и основания, за да протестира против извращенията на националното начало, без да го разлага и без да враждува с него в автентичния му вид. Националното начало, както и индивидуалното и частно начало, е святото начало на разнообразието и Божията красота в този свят, както е разнообразна красотата на цветята на полето. Църквата е имала правилен инстинкт, култивирайки гениалното и творческо начало на националната диференциация. Тя притежава достатъчно критерии и за отдалечаването от повредения национализъм, без да влиза в съюз с духовната пошлост и тайно човеконенавистничество на безбожни интернационалисти.

Положителното отношение на Църквата към националното начало в настоящия момент е продиктувано още от ролята на това начало, която то играе за защита на човечеството от разпадане на неговата солидарност под влияние на проповедта на класовата злоба. Все едно в името на прогреса класовата вражда трябва да раздели всички нации с особен разрез на две отделни класи и да разруши тяхната солидарност, постигана в рамките на отделните нации. Колкото и несъвършена от гледна точка на висшия идеал на християнската любов да е тази национална солидарност на класите, при все това тя е относително натурално благо, което е ценност за Църквата като нейна база за нравствено преобразуваща и възпитателна за обществото дейност. А противоположната ѝ класова злоба е безспорно натурално зло, с което християнското начало на любовта няма как да се съчетае.

В днешната практика за Църквата възниква и друг тактически проблем, свързан с националния въпрос, а именно – проблемът за мира, защото отговорността за войната сега не без основание се вменява на конкуриращите се национални интереси. Наистина, сега светът е заплашен от много по-голяма опасност, отколкото националните войни, а именно опасността от война, която е морално по-лоша от всички, най-злата, жестока и безчовечна война – класовата. Поради някакво странно недоглеждане тя още не е обявена „извън закона”, подобно на националните войни. А това би било справедливо.

Безспорно, от християнска гледна точка войната е зло и грях, с който Църквата трябва да се бори. Тук Църквата стои като лекар до болното сърце на нацията с фин духовен слухов апарат и е длъжна да напрегне цялата сила на свръхчовешкото си безстрастие и евангелска чистота на съвестта, за да може в мига на страстни национални призиви към оръжие да посочи със своя неземен, пророчески и властен глас врага на своя народ и на цялото човечество, да покаже пътя към висшата справедливост и към най-добрите, благородни средства за нейното постигане, вместо желязната, а сега и газова ultima ratio.

Това е свръхчовешки трудното служение на Църквата. Това е една от тези антиномични задачи, за чието осъществяване не бива да се предписват шаблонни правила. Както в своята работа над себе си християнинът трябва да преодолее всеки глупав егоизъм, без да отхвърля святите права на собствената си личност, и да преобрази своите страсти с най-сложните и мъдри методи на духовната борба, точно така и поведението на Църквата при признаването на националното самоутвърждение трябва да бъде велико изкуство на духовната тактика, съединена с тържеството на отрицанието на грешния национален егоизъм, който често диктува война. Това, разбира се, не изключва правото на Църквата да признава относителната правда на отделните войни или превъзходството в относителната правда на едната воюваща страна срещу другата. Тактическото коопериране на Църквата с нерелигиозните пацифистични движения е по-малко фалшиво и опасно, отколкото напълно изключеното от нас коопериране с интернационализма. Но и тук има опасност от споменатия вид. Защото част от днешните пацифисти открито, а други прикрито, вдигат пацифистичен шум, за да притъпят интереса към националните войни и да подготвят почвата за новата, класова война. Това е измамата на комунизма в наши дни. Това е една от мрежите на комунизма, а на Църквата не ѝ подобава да бъде уловена в нея.

3

В тази толкова трудна роля, която църквите трябва да поемат в областта на националния живот, те са длъжни усилено да се погрижат да са максимално независими, за да се увеличи тяхната морална сила при бъдещите световни бури.

В това отношение римокатолическата система притежава някои явни преимущества пред протестантската и православната. Макар и често националното самолюбие на тези народи да бъде обиждано, защото техните латински пастири не принадлежат от все сърце на своите нации и от време на време изглеждат изменници на своите отечества и даже слуги не просто на църквата, а на историческия романизъм, но при дълбоките конфликти на съвременните, вече езически национализми с църковните идеали, римокатолическата система дава ценна опора на местните църковни борци срещу неевангелското езичество в защита на независимостта и на достойнството на Църквата. Това положително свойство на римската система не е свързано задължително с догмата за папската непогрешимост. То е възможно и извън този догмат, в каноническата система на онази „църковна монархия”, която е закон и за източноправославните църкви. Такива недогматични, а канонични, външно-организационни „монархии” на патриаршиите, които се издигат над тесните граници на отделните държави и националности, са практическият идеал на нашето време, когато всички сили на света – и добрите, и злите – се организират в световни величини и усилват своята мощ чрез такива събирания и обединения.

Протестантските църкви, естествено и приятелски сливащи се с живота на отделните нации, без съмнение сега страдат от своята твърде тясна връзка с националните държави. Каквото и да е тяхно обединяване, освобождаването им от твърде тесния път на местните интереси е задача, която трябва да интересува всички църкви, като част от християнството, което трябва да спечели борбата с новите форми на световното антихристиянство.

От тази гледна точка организационните задачи на православните църкви са същите – събиране на разпръснатите на дребни национални фракции автокефални църкви, де факто подчинени, а понякога и поробени от държавата, в организирани съборни съюзи, които могат да поставят отделните църкви в малко по-високо положение от техните нации. Раздробеното православие, особено в нашето „комунистическо” и „фашистко” време, което не се церемони с никоя, в частност и с религиозната свобода, трябва спешно да придобие някаква екстериториална опора в своите големи църковни „монархии”, посочени от каноните и от вселенските събори. Практиката на събирането на събор на целия Православен изток, неговото взаимно общение и екстериториално обединение във формата (поне на първо време) на постоянни междусъборни синоди, е неотложна задача в момента, което се диктува и от църковните задачи към националния живот и от новите опасности, израстващи на почвата на стихийния езически национализъм.

Събирането на отделните вероизповедания в големи комплекси е само етап към събирането на цялото християнство, на всички църкви, но не в безлична и еднотипна „уния” по римски империалистичен образец, а в свободен и автономен в своите части съюз, който си сътрудничи в защитата на общите евангелски основи на християнския свят против обединяващите се световни антихристиянски сили.

От разглеждането на въпроса на тези две равнища възниква едно привидно противоречие. От догматико-мистична гледна точка се налага да защитаваме националното начало от пренебрегването му от страна на аскетичната църква, а от практическа гледна точка Църквата трябва да се защитава от езическия национализъм. Примирието се постига в нормалото поставяне на едното и другото начало. Църквата, която разкрива в пълнота своето учение, ще одухотворява активно националния живот, но извратеният от безбожие национален гений не може да остане приятел и син на Църквата.

Париж, август 1932 г.

Превод: Златина Иванова

Карташев, А. В. „Церковь и национальность” – В: Путь, 44, 1934, с. 3-14 (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uwwaw 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме