Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Православната и Римокатолическата църква: какво се промени за петдесет години?

Сряда, 13 Януари 2016 Написана от Свещ. Томас Фицджералд

Fr Th_FitzgeraldКогато на 25 и 26 май 2014 г. папа Франциск и Вселенският патриарх Вартоломей ще се срещнат в Йерусалим [текстът е писан преди тази среща], те ще припомнят за срещата, в същия град през 1964 г., на своите предшественици папа Павел VІ и Вселенския патриарх Атинагор. В молитва и в съзерцание в Светите земи, водачите на Римокатолическата и на Православната църква ще благодарят на Бога за сериозните промени в отношенията между техните църкви в последните петдесет години. Както и ще припомнят молитвата на Господа за Неговите ученици „да бъдат всички едно” (Иоан 17:21).

За тези пет десетилетия Римокатолическата и Православната църква официално се придвижиха от изолация към сближаване, от монолог към диалог и от неразбиране към взаимно обогатяване. Тези пък развития можаха да станат само с вдъхновението на Светия Дух и с обвързване на освещения клир и на миряните в процеса на помиряване.

Въпреки че отношенията между църквите могат да се различават на едно или на друго място, ето и някои от значимите развития през последните петдесет години:

- Вселенската патриаршия пое особена отговорност за воденето на православния диалог с Римокатолическата църква. Този православен диалог с Църквата на Рим има одобрението на четиринадесет автокефални православни църкви.

- Римокатолическата църква призна превъзходството в лидерството на Вселенска патриаршия сред всички православни.

- След векове на отчуждаване Православната и Римокатолическата църква поеха официално задължението за възстановяване на своето пълно общение при съгласувано разбиране на апостолската вяра. И двете църкви вече се виждат като „сестри-църкви”, с отговорност за поддържане на апостолската вяра и изцеряване на своето разделение.

- За римокатолиците това ангажиране с процеса на помиряването беше изразено на Втория Ватикански събор (1962-1965) и в последвали го техни официални изявления. За православните то беше изразено в решенията на всеправославните конференции (1961-1968) и в съответните последващи техни изявления.

- И двете църкви признаха съществуващото състояние на схизмата. В основата си тази схизма е резултат от различни разбирания за властта в Църквата и по-специално – за ролята на Римския епископ. С вековете това различие се е задълбочило и е достигнало до точката на схизма през 15 век (1484 г.). Богословските различия са били примесени и с лингвистични, политически и културни фактори.

- И двете църкви признаха, че възстановяването на тяхното единство изисква от тях молитва за помирение, разрешаване на различията в учението и в практиките им и общо свидетелство за Евангелието пред света. Схизмата е нещо, което се е случило във времето, така че и процесът на помиряване също ще отнеме време.

- Православните и римокатолиците гледат към деня, когато ще са в състояние да излекуват схизмата и да възстановят евхаристийното си общение. И едните, и другите признават, че Евхаристията е центърът на църковния живот и на личното благочестие. Схизмата обаче представлява пречка за обединяването на вярващите от двете църкви и пред тяхната обща Евхаристия.

- Анатемите от 1054 г. са свалени от Римската и от Константинополската църква през 1965 г. Тогавашните актове на прекратяване на църковното общение са насочени против конкретни хора, а не против целите църкви. И макар някои по-късни историци да поставят 1054 г. като годината на начало на схизмата, в действителност случилото се тогава е само едно от поредица от събития, отслабили връзките между двете църкви. И наистина, техните отношения продължават и след тази година, най-малко поне до 15 в.

- След 1964 г. папите и вселенските патриарси започнаха често да се срещат, като тези срещи символизират новите отношения между църквите, давайки възможност на техните предстоятели да се молят заедно и да обсъждат въпроси от църковния живот.

- Всяка година Вселенска патриаршия изпраща делегация в Рим – за празника на светите апостоли Петър и Павел на 29 юни. По същия начин и Римската църква праща официална делегация в Константинопол за празника на св. ап. Андрей на 30 ноември.

- Редовно се срещат и богослови от двете църкви – за да обсъждат въпросите на разделението и моментите на съгласие. През 1965 г. започна работа и Северноамериканската православно-римокатолическа богословска консултация, а през 1981 г. – и съвместният Комитет на православните и римокатолическите епископи в САЩ. През 1979 г. пък бе учредена и съвместната Международна комисия за богословски диалог.

- Въпросите, които са разделили църквите, биват изследвани в дълбочина. Което включва техните различни разбирания както за първенството и съборността, така и за вътре-троичните отношения. Същевременно, богослови от двете църкви заявиха общо разбиране за Светата Троица и за Църквата, както и за Кръщението и за Евхаристията. Гледайки към бъдещето, те признаха, че ранната Църква е утвърдила разнообразие на практиките, при акцентиране върху запазването на единството на вярата.

- Тези официални богословски диалози бяха обогатени от най-нови изследвания на православни и римокатолически учени, които проучиха допринеслите за схизмата богословски, исторически, културни и лингвистични фактори.

- Римокатолически богослови изследват православната практика на съборността, на жененото свещенство и на процеса на признаване разтрогването на брака.

- Студенти по богословие и семинаристи от всяка от църквите се обучават заедно със свои колеги от другата традиция.

- Православни и римокатолически епископи отправят общи критични социални и морални обръщения към американското общество.

- Водени от своите епископи, мнозина православни и римокатолически клирици и миряни участват в поклоннически пътувания в Рим и Константинопол.

- На поместно равнище мнозина православни и римокатолици се обединиха – за специални молитви, моления и конференции.

- Членове и на двете църкви признаха почитанието, което те отдават на Мария – Божията майка, както и към светците и към мъчениците. И достигнаха до взаимно почитане на светци от другата традиция – служещи като непрекъсваема връзка между Православната и Римокатолическата църква.

- Мощите на много светци бяха върнати от страна на Римокатолическата църква на Православната църква. Така например, в 2004 г. папа Йоан Павел ІІ върна обратно в Константинопол мощите на св. Григорий Богослов и на св. Йоан Златоуст.

- Православни и римокатолици четат духовни и богословски трудове на учители от другата традиция и се обогатиха от взаимното изучаване на Писанието и на Отците на Църквата.

- Мнозина римокатолици задълбочиха разбирането си за значението на иконите и на тяхното място в богослужението и в учението на вярата.

- Значително нарасна броят на браковете между православни и римокатолици – Римокатолическата църква призна брака на православни и римокатолици, извършен от православни свещеници.

- С благословението на своите пастири православните младежи са свободни да се обучават в училищата на Римокатолическата църква, при признаване на различията в практиките на двете църкви и без никакви опити за прозелитизъм.

- Православни и римокатолически хуманитарни организации заедно често си сътрудничат в подсигуряването на помощи при бедствия.

- Много римокатолически и православни енории се обединяват за спонсориране на храна за нуждаещи се. По този начин те изразяват общия си ангажимент в името на Христос към благосъстоянието на обществото.

Говорейки за търсеното единство, Вселенският патриарх Вартоломей казва:

„Ние знаем, че процесът на помиряване не винаги е лесен. Разделението между Православната църква и Римокатолическата църква е продължавало с векове. И все пак ние твърдо вярваме, че, под водителството на Възкръсналия Господ, нашите различия е възможно да намерят своето разрешение. Още повече, ние вярваме, че имаме сериозно задължение пред нашия Господ да изцерим болезнените разделения. Ето защо трябва да бъдем настойчиви в нашата молитва и да засилим изразяването на нашата любов и взаимно уважение. Ние трябва да засилим нашия богословски диалог”.

Превод: Борис Маринов

Fitzgerald, Th. “The Orthodox Church and the Catholic Church: What Has Changed in Fifty Years” – In: Apostolicpilgrimage.org (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9yk6f 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме