Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Дванадесетият час

Понеделник, 29 Април 2013 Написана от Преп. Мария (Скобцова)

2 St_Maria_SkobtsovaВ душата на всеки от нас има мъчителни и неунищожими навявания. Мисълта за Русия. Не отстрани, не като историци, не с хладния разум знаехме ние, че Русия погива – всеки от своя личен опит чувстваше тази гибел. В паметта на някои от нас се врязаха фигурите на тифозни тела на някоя гара, чакащи погребение, на други – гладните деца, обречени на смърт, трети виждаха момента на гибелта на Русия в разстрелите на свои близки, съпреживявайки ужаса им в подземията на „ЧК”.[1] Любовта ни към родината бе обагрена от мъчително чувство на тъга. Тази любов беше безнадеждна. Усещане за гибел – в собствен смисъл. Собствено, ние всички загивахме, заедно с Русия, и у почти всеки от нас остава паметта за онзи ден, когато, както изглеждаше, ще дойде пределът, че повече не трябва да се търпи, че около нас се е възцарила вечна нощ и няма никаква надежда.

За тези девет години бяха издигнати безброй гробове. Гробовете на онези, които умираха в глухата нощ без да могат да повярват, че ще има изгрев. И ни се струваше, че в тези гробове лежат не само нашите близки и любими, но и самата Русия лежи в тях.

Страшен е опитът на всеки от нас и той задълго ни обезсили.

Дълго време ние не бяхме способни на никаква борба и дори не знаехме какви са силите на противника. Ако пък нещо ни хвърляше в борба, то това бяха безсилната ни злоба и безпределното ни отчаяние. Сега обаче в света се случи нещо.

Даже в областта на историята, във външните събития, да не се е изменило почти нищо, даже и сега в Русия да владее същата тази власт и все така да хвърля в затворите и да води на смърт всеки, който не ѝ е угоден, даже и Европа да не е разбрала все още докрай дълбочината на трагедията на руския народ, даже на самата Европа да ѝ остава съвсем малко до същата тази трагедия.

В някаква друга плоскост – в областта на духа – може вече да бъде почувствано, че се е случил голям прелом, че е замъждукала друга светлина, че въздухът е наситен с други ветрове. Ако се абстрахираме от бавната походка на историята, ако забравим за онова, което е ежедневното, и се вслушаме в другите ветрове, ще можем отчетливо да чуем как бие дванадесетият час – часът на освобождението и пробуждането на духа.

И постепенно всички ще започнем да вдишваме от този въздух на дванадесетия час. Пък и външните признаци на прелома са вече налице, трябва само внимателно да се вгледаме в тях. В отделните хора, в различните техни събрания вече се усеща някакво окриляване, някакъв подем, някаква вяра. И за пръв път ние започваме да опознаваме враговете си. Те пък не са конкретни хора със зла воля. Отделните хора са само оръдия на злата воля, притежавани от тъмната сила и увличани от нея. Зад които в цял ръст се очертават тъмните сили и те са, против които трябва да се води борбата. И изглежда несъмнено, че този род се изгонва с молитва и с пост. Никакви човешки усилия, никаква воля и никакъв разум няма да успеят да намерят правилните пътища, ако не разберем, че този род се изгонва с молитва и с пост.

Само така, само с такива усилия ще можем да се доберем до самата сърцевина на тъмнината, която обкръжава Русия, и да избавим Русия от нейната гибел. Ето това е и първото, което всички ние трябва да помним. И освен тази чисто отрицателна задача, започваме да чувстваме и другата – по-голямата, по-трудната – положителната задача. Нея можем да я изразим така: „Ще те позная теб, начало на високите, метежни дни”.[2] Чувстваме как при една историческа сполука утрешният руски ден ще е ослепително светъл и със светлината си ще освети целия свят.

И започваме да вярваме, че утрешният ден ще осъществи творческото единение на началата на вярата и началата на човешките усилия. И когато мислено се обръщаме към Русия, то отначало ни се иска да гледаме не назад, към последното коренче руска земя, към последния, оставен от нас бряг, а напред – към бреговете, очертаващи се пред нас в сумрака преди изгрева.

Отначало, при мисълта за Русия ни се дава не предишната памет за загубите, не предишната печал за гибелта, не образа на общия огромен гроб, а някаква прекомерна радост, някакво светло озарение. Колкото по-озарен обаче ни изглежда утрешният ден, толкова по-трудна е нашата отговорност по отношение на него. Задължението на всеки отделен човек в областта на неговия частен живот и работа – да бъде готов, достоен, да съумее да разтреби духовната си горница. Задължението на добросъвестността, труда, любовта и отговорността. От друга страна, има и други задължения – задължението на всички нас, обединени заедно, съборно направляващи своята воля и любов към Русия и разпростиращи я над Русия.

Та нали колкото и пламенна да е нашата вяра в светлия утрешен ден, колкото и силно да сме жадували за него, сме длъжни да помним, че по нашите пътища могат да се появят и други сривове и неудачи. Човешкото творчество може да тръгне по твърде мерзкия път, не съумявайки да подчини себе си на непоколебимите начала на вярата. Надеждата в утрешната светлина може да се окаже недостатъчно действителна и да се разпилее в мечтания, предоставяйки по този начин оръдие за действията на тъмната сила. Разединението може да застави хората да говорят на различни езици и да спрат да се разбират един другиго. Или пък, обгорени от първите лъчи на изгрева, така да повярваме в собствените си сили, че да започнем да строим Вавилонската кула, вместо Господния храм, в който обитава Светият Дух.

И ето че, за да можем да се борим с всички тези изкушения и опасности, следва да обгърнем всички пътища на руския творчески дух с молитва. Да се молим за всички онези, – чиито имена дори не знаем – на които предстои да станат новите пътеводни фарове на руската духовна култура. За духовните вождове, съзиращи далечните цели и осветляващи пътя на много поколения напред, и за редовите работници на жетвата на духа, в делото на духовното възраждане и просветление на нашия народ – да се молим, щото върху всички техни човешки усилия да легне печатът на благодатта, щото всички те да се съберат в едно, под знака на любовта, и това тяхно обединение да бъде в името Христово. Едва тогава и най-малкият от тях ще бъде повече от себе си, защото Христос ще бъде сред тях и ще направлява делата им.

Трябва да се молим и за нас самите, щото нашата любов да бъде просветлявана от благодатта, щото нашите усилия да бъдат доброкачествени и да се окажат нужните за общото сътворяване на утрешния руски ден. Да се молим всички усилия на хората – големи и малки, мъдри и немъдри, молитвеници, богослови, мислители и деятели – да бъдат благословени.

Единното сърце на Русия бие по свой начин във всеки от нас. И в молитвата ни за благодатното озаряване на нашите пътища това сърце, биещо във всеки от нас, може да бъде твърде дръзновено. Майчинското сърце на Русия е надживяло страшната Голгота на своя народ.

Сърцето на Русия помни за поруганите църкви и мъченическото изповядване на вярата от верните синове на Църквата. Сърцето на Русия помни смъртта на хилядите свои деца в тъмните подземия на „ЧК”, откъдето крясъците не можеха да бъдат чути и помощ не можеше да бъде повикана отникъде. Помни и гладните младежи, умиращи от глад по всички пътища, из всички руски равнини. То помни и гибелната гражданска война, когато руснак убиваше руснака, и Соловки,[3] където в ежедневни мъчения хората отиваха на бавна смърт, и всички онези, прокудени и страдащи по чужди земи. Помни и онова прелъстяване, с което насилствено юношата биваше превръщан в комунист.

Сърцето на Русия е преживяло всичко това и го помни. И това е неговата памет за ежеминутно грозящата гибел, за настъпващата от всички страни безпросветна тъма. Дай, Боже, на това сърце голямо дръзновение и голяма сила на неговата молитва.

Сърцето на Русия бие у всеки от нас, като ни заставя дръзновено да се молим и да вярваме, че наближава възкресението, че вече бие дванадесетият час.

Превод: Борис Маринов



Мать Мария (Скобцова) „12-й час ” – В: Мать Мария (бел. прев.).

[1] Популярна абревиатура на известната „Всеруска извънредна комисия за борба с контрареволюцията и саботажа” („Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем”) при Съвета на народните комисари на РСФСР, съществувала между 1917 и 1922 г. (бел. прев.).
[2] Из поемата на Александър Блок „На поле Куликовом” (1908 г.). В оригиналния текст: „Но узнаю тебя, начало высоких и мятежных дней!” (бел. прев.).
[3] След 1920 г. манастирът на Соловецките острови в Бяло море, основан през 1436 г., е разрушен, като на негово място постепенно е организиран концлагер за противници на съветската власт, известният СЛОН – „Соловецкий лагерь особого назначения” (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xdkxx 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме