Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Богословие в багри – Тайната вечеря

Петък, 18 Октомври 2019 Написана от Никола Владиков

N VladikovСедмият вселенски събор дефинира иконата като богословие в багри. И единствено този възглед, разбирането, че иконата е „богословие в багри“, може да бъде адекватен на същността ѝ. Декоративността, евангелизацията за неграмотните, разбира се, също са свойства на православната икона, но те се явяват второстепенни и така да се каже странични аспекти, извиращи от същността ѝ на богословие в багри.

От друга страна, която обаче съвсем не е второстепенна, Евхаристията е главното тайнство, основната конституента на Църквата. И тъкмо поради този факт мястото на Благодарението не трябва да се търси другаде, освен в сърцевината на православното богословие, както и на православното богословие в багри. За нагледно потвърждение на това ще разгледаме два стенописа, изобразяващи Тайната вечеря – Евхаристията.

Last Supper Chiesa di Santa Maria ad CryptasПървият разглеждан стенопис на Тайната вечеря е от 13 в.[1] Изпълнен е в църквата с византийски корени „Chiesa di Santa Maria ad Cryptas“, намираща се област Абрузо, централна Италия. Въпреки тетрахромния колорит и стилистичността, съчетани по парадоксален начин с изключителна живост на образите, изображението впечатлява с експресивност и свобода.

Иконописецът е подходил изключително пестеливо в третирането на различните образи и материи. Може да се забележи, че телесните части са изградени само от светлина и сянка, без почти никакъв полутон и градация помежду им. Ако сравним тези образи с някои от най-високите комнинови образци на епохата, ще видим един пищно „академичен“ (комниновия) и един стилизирано-експресивен (разглеждания) маниер. Но от тази разлика в стила и в подхода в централните и периферните храмове на империята не може да се заключи, че единият е по-добър, а другият по-лош по отношение на основната цел и същност на иконата – богословието в багри.

Още от пръв поглед иконата впечатлява със скандалния „пропуск“ на иконописеца да удостои св. Йоан Богослов с ореол. Резонният въпрос, който възниква тук, е какво той иска да каже със своето авторско решение да нарисува апостолите с ореоли и само св. Йоан – без? Причината е, че той – любимият ученик на Христос – се е облегнал до сърцето на единствено Светият. А тези апостоли, които не са, имат ореоли… И точно тук богословието в багри се проявява с пълен интензитет.

Това смело и древно иконографско тълкувание на Евхаристията може да се разбере само в литургичен дискурс. И по-конкретно – в тази част на Литургията, в която след причастяването свещеникът отправя възгласа „Светинята е за светите“, а лаосът отговаря: „Един е Свят, Един е Господ…“. С други думи, изобразяването на св. Йоан без ореол кореспондира (и визуализира) именно този отговор на народа: Един и Свят, Един е Господ. Христос е изобразен като извор и мяра на светостта. Въпросният иконографски прочит насочва и към това, че Христос е еклисиалната ипостас на Църквата[2] и всичко църковно е възглавено в Неговата еклисиална богочовешка Личност.

Last Supper Asinou ApostelkommunionКато контрапункт ще разгледаме и втория древен и богословски смел стенопис на Тайната вечеря.[3] Стилистично тук образите и материите са изпълнени „по-високо“, „по-имперски“, с повече градации между светлината и сянката и между различните тонове. Колоритният ключ е решен по друг начин. За разлика от пастелността на първия стенопис, тук цветовете са наситени и активни, като въпреки това иконописецът е постигнал цялостен хармониен баланс на творбата. Общото между двата стенописа е това, че и на второто изображение иконописецът дръзко използва образа на св. Йоан, за да разгърне дадени богословски тези. Докато в първата разглеждана творба св. Йоан е разграничен от останалите апостоли, като е „подценен“, тук това разграничение е осъществено с неговото „надценяване“. Иконографът си е позволил да изобрази с ореол – освен Христос – само св. ап. Йоан. Другите апостоли са лишени от ореоли – отново в името на основното призвание на иконописта: да бъде богословие в багри. За да бъде разбрано иконографското послание, трябва да се отбележи, че в случая иконописецът богословства върху малко по-ранен момент от Евхаристията, а именно – възгласа на свещеника след раздаване на Причастието: „Светинята е за светите“. Иконописецът акцентира върху освещаването с аргументи, подобни на тези на автора на разглеждания преди това стенопис: Христос е изворът на светостта, която е дар, а не автономен резултат от заслуги. Само че прави това по противоположен начин.

Високият диалог между тези два стенописа, намиращи се на разстояние от хиляди километри, се вмества в два възгласа от Литургията: „Светинята е за светите!“ и „Един е Свят, Един е Господ…“. И това насочване на посланието на стенописите към Евхаристията ясно показва защо Православната църква никога не е подценявала иконографията, а винаги е гледала на нея като на богословие, въплътено в багри.

[1] Източник на изображението: Di Pietro – Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77378802.
[2] Теза, развита и развивана от големия съвременен православен богослов еп. Атанасий (Йевтич).
[3] Източник на изображението: Von unbekannter Maler A.D. 1106 – Christodoulos Hadjichristodoulou: Die Kirche Panagia tis Asinou, Bank of Cyprus, Lefkosia 2011, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19380570.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uhwrx 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме