Църковен егоист

Горещи новини от днешното заседание на Св. Синод на БПЦ-БП

Написана от Н. Секретар.

3.8965517241379 1 1 1 1 1 Rating 3.90 (29 Votes)
1_120.jpgНа днешното заседание след бурни, но градивни разисквания най-после се е стигнало до една изключително сериозна стъпка в оптимизиране на пастирската, богослужебна, финансова и обществена дейност на родната ни Църква. Иначе твърде консервативният и неподатлив на разни предложения за промени в устава и дейността на БПЦ Светейши патриарх Максим е бил склонен от поразяващото единодушие на митрополитската гилдия да се съгласи да се направят кардинални промени в структурата, организацията и функционирането на най-голямото вероизповедание у нас.

Преди всичко се отменя синодалната структура на БПЦ и тя се връща към най-древната апостолска практика на модела „един епископ – една църква”, съответно "където е епископът - там е и църквата" (произлизащо от антично-буколическото "където е овчарят - там и стадото" - Виргилий, Буколика 1234, 56). Така занапред отделните епархии ще бъдат напълно самостоятелни единици, които само за контактите с останалите поместни църкви ще се явяват като единна църква. То иначе не им и трябва!

Според сведения от митрополити, членове на работната група по осамостойностяването на епархиите на БПЦ, епархиите ще претърпят и малки промени. Засега е сигурно, че Плевенска ще мине като епископия към Пловдивска епархия, съответно митрополит Игнатий ще стане вече и официален викарий на своя духовен син. Ако в хода на промените Пловдивска епархия успее да погълне и Ловчанска, тогава първата ще се простира от Дунав почти до Бяло море или поне до гръцката граница засега.
 
За Сливенска епархия се очаква д. Йоаникий да се премести за митрополит на Бургаска епархия (евентуално с име Дебелтска, което няма нищо общо с прекалената му телесна слабост), а Сливенска да се даде на епископ Игнатий, на първо време като управляващ, докато си уреди да го изберат за там, както трябва да е по устав, със съответна братска подкрепа от голяма православна поместна църква.

За Силистренска епархия д. Иларион за 17-ти път преофициално е предложил  на Св. Синод архим. Дионисий да  бъде ръкоположен за епископ и да оглави онази древлепросияла първопрестолна епархия (зер там е резидирал известно време и прогоненият от Преслав български патриарх през 10 в.). Иначе 97-годишният митрополит разбира се е сигурен, че в скоро време той ще бъде избран за патриарх, така че до година епархията му ще е свободна. По наши сведения патр. Максим не бил наясно с тези планове на д. Иларион да посрещне 100-годишнината си като Български патриарх и Софийски митрополит.

Старозагорска епархия се предвижда да се разшири, като погълне Ямболска духовна околия, която ще се обособи тогава като епископия, оглавявана от епископ Инокентий, който пък след това със собствени финансови ресурси ще я откупи от д. Галактион и ще я откъсне като отделна митрополия. Стъпките били вече договорени между двамата, съобщил поверително последният.

Неврокопска епархия ще бъде разделена най-лесно: от вододела между Струма и Места. Не е ясно обаче къде ще бъде д. Натанаил митрополит и къде – еп. Даниил. Все пак заради името на епархията първият вероятно ще предпочете Г. Делчевския край и Разложката долина.
 
Врачанска митрополия не се очаква да претърпи промени, поне докато е жив д. Калиник. А неговият викарий еп. Киприан ще го пратят в САЩ, Канада и Австралия, след като на юнската сесия приемели оставката на д. Йосиф.
 
По-сложно е в Европа, понеже еп. Тихон предлагал да си подаде оставката и йером. Климент да стане Западно- и Средноевропейски митрополит вместо него, когото митрополитите така или иначе недолюбвали. Запознати обаче прогнозират, че едва ли д. Симеон ще си подаде втори път оставката. Освен ако не се споразумее с някои свои връстници-митрополити и да му дадат югозападните щати с център Финикс, Аризона, където отмаря от три години, а Киприян да се ограничи малко по територия, така и така ще е на поне два континента владика. Неясно остава и дали д. Тихон ще остане в оставка или ще претендира да бъде примерно Западноевропейски, а Климент – Средноевропейски.

Тук се добавя и още една възможност, подчертават синодалите: след като бъде и официално назначен за ръководител на Представителството на БПЦ – БП при европейските структури в Брюксел с помощта на доскорошния си протектор, ноторно известен евродепутат, архим. Хараламбий, ако дотогава не бъде низвергнат заради някакви си нарушения, за които намекнал д. Дометиан в заседанието, щял да бъде ръкоположен и за епископ и така може да има претенции за Западна Европа.
 
Тук вече лентата на касетофона на нашия репортер свършила и не се знае краят на синодните кроежи, но е сигурно, че до лятото Св. Синод ще инициира свикване на Църковния събор, за да се приемат нужните промени на устава на БПЦ – БП и да се осъществи най-грандиозното мероприятие в нея откакто тя съществува.

Бог на помощ!
Разпространяване на статията: