Църковен егоист

Пролет пукна, ние не!

Написана от Славка Божкова.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

parva prolet zaТози шеговит израз от известната песен на наш шоумен всеки с благодарност си спомня, когато игликата нашари поляните, а върбата се надпреварва с празника Цветница – коя от двете ще дойде по-рано.

След мрачната есен и лютата зима пролетта носи отрада на душата и дори великите пости не изглеждат страшни, защото, както го е казал великият немски поет Хайнрих Хайне, „Сърце, мое сърце, не унивай / и понасяй свойта участ; / нова пролет ще ти върне / туй, що зимата отне!“.

Пролетта астрономически започва с пролетното равноденствие на 21 март (плюс-минус няколко часа според годината), старокалендарски започва някъде около 3 април (и то не заради установяване на столицата ни в София, нито пък просто заради Българския Великден през 1860 г., а единствено заради астрономически инат), по дверянски обаче, добре да знаете и да запомните, пролетта започва на Първи април. И това всяка година от толкова години вече. Е, ще си признаем, че и ние една година преди десетина години, когато 1 април се падна на Велики четвъртък, го „отложихме“ за след Великден, но то не беше от календарско упорство, а от почит към Страстната седмица, която е по-голяма от всички други празници и дати, заради което и народът я нарича Великата седмица!

На 1 април по стара традиция хората се шегуват. Иначе го наричат ден на лъжата, дори Лъжковден. Лъжата е грях, затова е заложена и в Десетте Божии заповеди. Шегата обаче е начин да се развесели сърцето от трудовете на всекидневието и от грижите на този свят. Затова шегата, дори когато не бъде усетена, човек не се притеснява да я признае, докато за лъжата, ако добре си спомняте личния си опит, всички ние („и хеле я!“) се стремим да я скрием и прикрием.

Така че, братя и сестри, читателки и читатели на Двери на Православието, баш първа пролет е! Усмихнете се и не забравяйте, че на този ден дори толкова сериозният екип на Двери се шегува. Забавлявайте се и не вярвайте на всичко, което сме написали първоаприлски. Животът е много хубав, когато го гледаме от веселата му страна. Бъдете весели и се радвайте. Постът и молитвата ви нека бъдат в радост! Защото до края на месеца ще дойде и най-радостният празник, който историята на човечеството познава.

Разпространяване на статията:

Още от последния брой:

Default Image

Редакционно съобщение

Редакционният съвет на най-четения дверянски първоаприлски надкаст „Църковен егоист“ днес взе много важното решение, което бързаме да сведем до знанието на всички наши читатели и непочитатели. Годишното уникално издание „Църковен егоист“, очаквано със затаен…
Protoier.x85046 2

Църквата продава рекламно място върху одеждите

В спорен (според някои, но не според всички) ход Църквата ни най-сетне започва да продава рекламно място върху одеждите на свещениците. Решението било взето от известното синодно мнозинство на несъстояло се заседание на Светия Синод на Българската православна…
unnamed

Библията е преведена на езика на емоджи

Готова е да излезе от печат нова емоджи версия на Библията, която предизвика дебат в българската православна общност. По-възрастните от митрополитите са против, но на по-младите им харесва и се очаква да надделеят, ако младоците успеят да съблазнят в не…
images

Дрон за рисуване на икони създава незабавни шедьоври

Монах, разбиращ от високите технологии и ниския контрол над тях, изобретил дрон за рисуване на икони, който създава красиви и скъпи произведения на християнското изкуство за рекордно кратко време. Предложението много се харесало на Светия Синод на Българската…
002 pevchie na afone 300x199 2

Монаси подобриха световен рекорд за най-дълго песнопение

Група български монаси от човек и половина подобриха световния рекорд за най-дълго непрекъснато песнопение. Те започнали малко преди залез слънце и пели без прекъсване до следващия залез. Техният рекорд веднага бил оспорен от конкурентен манастир с цели два…
CandleCoin

Представиха църковната криптовалута „CandleCoin“

Вчера в салона на Софийска света митрополия беше представена църковната криптовалута „CandleCoin“. CandleCoin е технология, базирана на църковни свещи, за които се твърди, че са били използвани като форма на валута от векове. Идеята на новата технология е да…
20x10cm exit down 1 2

В София най-сетне ще има храмове с кратки проповеди

От 1 април в София ще функционират няколко храма, в които свещениците ще произнасят неделната си проповед в рамките на 5 мин. За това време те ще трябва да разяснят главните поуки на евангелското четиво и да отправят нравствено послание към богомолците.…
istockphoto 1193686675 612x612

Студентка по богословие сменя пола си заради професионална реализация

След пет години обучение в един от Богословските факултети у нас (запазваме анонимността на институцията) студентката Алекса (името е сменено) заяви, че възнамерява да смени пола си и да стане мъж. Пред репортер на „Църковен егоист“ тя сподели, че решението…

Небесен поток: нова услуга за онлайн стрийминг на религиозни предавания

Българската православна църква стартира абонаментна услуга за проповеди в стил Netflix. Новата услуга ще носи името „Небесен поток“ и ще позволява на вярващите да имат достъп до живи предавания и религиозно съдържание по заявка от уюта на домовете си.…