- Posts: 995
- Thank you received: 30
За петте лева на попа
- Форумният робот
- Topic Author
- Offline
- Platinum Member
-
Нямаше и месец, откакто бях ръкоположен за свещеник. Часът беше около 10 сутринта. Стоейки в храма, преглеждах най-новия брой на „Църковен вестник”, когато към мене се приближиха възрастна и наполовина по-млада от нея жена. Възрастната ми подаде найлонова торбичка с дрехи и каза: „Отче, занеси тия дрехи в олтара!”. Учуден й предложих да ги остави на масата пред мене и спокойно да се помоли. Тя, видимо смутена, ме попита как може да не знам, че когато човек има някакъв проблем – здравословен или че просто не му върви – трябва да остави дрехи в олтара, където да предстоят четиридесет дни. Опитах се да й обясня, че това не е правилно и че не съответства на православната вяра, а олтарът е мястото, в което се намира светата Трапеза, на която се извършва тайнството Евхаристия и не подобава там да има тениски, потници, комбинезони или каквото и да е друго бельо. След 15-минутната полемика разгневената жена ме заплаши, че ще се оплаче на началниците ми, протестирайки, как може толкова години да са се внасяли дрехи в олтара и свещениците така любезно да са чели молитви над тях и то върху светата Трапеза, а вече да не може, нещо повече – да няма никакъв смисъл, защото не помагало.
На следващия ден предстоятелят на храма ме повика и видимо недоволен започна да ме мъмри, как съм си позволявал да говоря такива неща на жените, да не бъда любезен, да ги отблъсквам от храма след толкова години и че не бива повече да се повтаря. Мислех си: как може да поставяме дрехи – гащи, потници и какво ли не бельо на или около светата Трапеза, т. е. там, където стои светото Евангелие, светият Кръст, където Христос се явява и съединява с нас! Това е безобразие, в което няма нищо християнско, а чисто суеверие…
От тези размисли веднага ме извади гласът на предстоятеля:
„Момченце, това, че вчера си облякъл расото, нищо не значи. И ако искаш да не си прекараш папазлъка в „трета глуха”, вземай торбичката и я внасяй в олтара” – злостно отсече ставрофорният иконом, като ми я подаде безапелационно.
Със съкрушено сърце вървях към олтара и си задавах въпросите: Защо ние, свещениците, подхранваме суеверията на християните? Защо, вместо да водим хората към Христовата трапеза, ние им поставяме дрехите там и ги лъжем, че ще се решат всичките им проблеми?
Когато бях вече в олтара, поставих торбичката под светата Трапеза и най-вероятно от чисто любопитство реших да погледна, какво има в нея. Между двете тениски и потника забелязах, че се подаваха пет лева. И тогава разбрах!
Ставаше въпрос за петте лева на попа!…
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Трябва да се молим и да се надяваме, че подобни истории, като разказаната по-горе, няма повече да имат място в нашия църковен живот. За да се случи това, всеки от нас трябва да изисква първом от себе си и сетне от другите, включително от свещенослужителите, ако се случи някъде те да не отговарят на висотата на служението си.
Please Вход to join the conversation.
- petros
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Че рибата се вмирисва откъм главата е повече от ясно, но не съм сигурен, че точно такъв е случаят в Църквата, включително в БПЦ. По-скоро ми се струва, че всички, които считат себе си за християни и редовно участват в живота на БПЦ (както клирът, тъй и вярващият народ) в една или други степен носят своята отговорност за положението на нещата в нашата църква; не са само недостойните свещенослужители и владици, които безотговорно безобразничат, но и самите вярващи често способстват за отрицателните прояви в нашите храмове и манастири. То е като при изборите: гласувахме, избрахме ги и сетне те като почнат да безобразничат, ги търпим, защото ние ги избрахме (е, понякога някои се бунтуват). Всекидневно се срещаме с недостойни представители на клира и въпреки това, за да угодим на някого (или по други причини), ги търпим и не правим нищо. По същия начин и свещенослужителите понякога са принудени да търпят някои вярващи (било че тези вярващи са суеверни, било че в тях се е наслоил някакъв нездрав битовизъм, било че те заемат някаква важна длъжност и свещеникът едва ли не зависи от тях) и да „пренебрегнат” някое църковно правило, само и само да има мир в енорията.
Въпросът е кога най-после ще бъдат преодолени тези наслоения от миналото (а някои са рожба и на настоящето) и всички заедно, клир и вярващ народ, да продължават да работят за една здрава църковна организация на БПЦ. Ясно е, че се изискват усилия (както от страна на клира, така и от страна на вярващите), че се налага понякога да се развали някое приятелство, че на места се налага дори извършването на „революция” (т.е. преобръщане на реда на нещата), че понякога трябва да направим жертва, и т.н., но без подобни решителни стъпки едва ли нещо ще се промени към по-добро.
Please Вход to join the conversation.
- свещ.Николай Варин
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- свещ.Николай Варин
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- arhimandrit Ioan
- Visitor
-
Вие нали сте свещеник на православната църква? Или нещо не е казано до край в името Ви?
Забраната да се внасят каквито и да било неща в сетия Олтар, освен богослужебна утвар, книги, хляба и виното за извършване на св. Литургия, никой никога не е отменял. (това с гроздето и меда е едно изключение, именно заради езичниците в църквата)
Вие не бъркайте благодатта със свободията. Святинята да се свети свято, а потниците моля в гардероба.
Защото бабичките никой не ги учи, че участието в Тялото и Кръвта Господни спасява , укрепява, лекува, утвърждава и пр., а им се прибират стотинките, та да може попа да си храни децата, без преди това да е питал бабичките, когато ги е правил тия деца.
Тука говоря само аз онези попове, които не мога да нарека свещеници, а по-скоро жреци.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- свещ.Николай Варин
- Visitor
-
Второ не се казва ,че тази жена не се причастява.По време на Свето кръщение нали свещеника благославя новите дрешки на кръщавания.Имайте на предвид ,че никой не носи мръсно бельо, освен това става дума често пъти за тежко боледуващи.Чрез това действие не се омаловажава или подиграва нищо в светоста на храма а поради нужда заедно с другите неща се търси и едно допълнително благословение нищо повече.Иначе излиза ,че след като се причастяваме няма нужда от други неща например молитви, благословение да се взима от свещеник водосвет да се отслужи т.н.Просто това са благочестиви традиции както да си закупиш
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.