- Posts: 995
- Thank you received: 30
- Forum
- Обратна връзка
- Провокирани
- Свещениците в украинска епархия ще бъдат проверени за професионална пригодност
Свещениците в украинска епархия ще бъдат проверени за професионална пригодност
- Форумният робот
- Topic Author
- Offline
- Platinum Member
-
Запорожка епархия към Украинската православна църква (МП) започна общоепархийска атестация на богословските познания на свещенослужителите. По информация на прес-службата на епархията тази инициатива е новост не само за конкретния регион, но и за цялата УПЦ. Системата за оценяване на богословските знания на свещениците е разработвана дълго време от Атестационна комисия начело с председател архим. Леонид (Шеремет), секретар на Запорожка епархия. В комисията влизат преподаватели по богословие, духовници и педагози.
Богословските знания на 170 клирика ще бъдат оценявани чрез тест. Атестациите са два вида: стационарна и дистанционна. В продължение на няколко седмици клириците ще отговарят последователно на различни задачи, а след края на изпитния период всеки ще може адекватно да оцени нивото на своите знания и да види в какви области има пропуски.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Не че описваната тук система на изпитване на украинската православна църква е най-подходящата за проверка познанията на свещенослужителите, но ние дори и това не правим. Имах надеждата, че и в други епархии ще се организират редовни срещи между богослови и свещенослужители от цялата епархия, но си остана само тя, надеждата – все още никой митрополит не се решава на подобно нещо. А невежеството взема своите „жертви” – неправилно извършване на службите, привнасяне на мистицизъм и магия там, където не подобава да съществуват такива, механично изпълнение на службата при липса на пълно разбиране за нея, стремеж повече за външната страна отколкото за духовното, и т.н. Не че всички свещеници постъпват така – слава Богу, повечето свещенослужители на БПЦ усърдно служат на Бога, на Неговата Църква и на ближния. Но дори и онези 15 или 20 процента от свещениците (а може би този процент е по-висок) са достатъчни християнската практика да бъде злепоставена в очите на онези, които все още не са повярвали и които трябва да привлечем в Църквата.
Please Вход to join the conversation.
- arhimandrit Ioan
- Visitor
-
Ако епархийския митрополит( като и той сам вземе участие и бъде "проверен") назначи подобно изпитване, кой от свещениците няма да участвува?
Има явно готова програма в Запорожката епархия, значи може да се получи и приложи в БПЦ, какво като не е най-съвършенната...та нали и Евангелието ни учи, че който е верен в малкото, ще е верен и в многото....
Нека отначало проверката бъде по тази НЕ най-съвършенна програма, пък после като се състави съвършенната, пак може да се направи проверка.
Please Вход to join the conversation.
- arhimandrit Ioan
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Разбира се, няма нужда да вземаме някаква готова програма от някаква си епархия в Запорожието – у нас има достатъчно кадърни свещенослужители и богослови, които могат да съставят подобни или по-добри програми. Седем години (2002-2009) работих в Отдела за религиозно образование и катехизация на Московската патриаршия на Руската православна църква и познавах много добре почти всички образователни програми в РПЦ – разбра се, че не в програмите е толкова успехът, колкото в организацията и изпълнението им. Ще се види тепърва и в Запорожка епархия колко успешна ще бъде инициативата, но аз лично имам съмнения, че там ще има проблеми. Освен, разбира се (както в старо време), не се спуснат съответните нареждания „отгоре” и като под строй свещениците ще идват за изпит – известно е, че руснаците (или поне някои руснаци) имат голям опит в православно-военната дисциплина.
Please Вход to join the conversation.
- despotis
- Visitor
-
п.п. Правилно свещениците са възнегодували срещу подобен род "просветна" сейност. Тя е с извън православен произход. Просвещението на Правослвавния духовник е с доказани ползи - чрез килийното образование. Подобна схоластика унищожава Христовия дух в Човека. Справка Рим и Протестанството. Изключваме съвременните йезуити.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Защо смятате, че свещениците правилно са възнегодували, след като просветната дейност е одобрена от Епархийския съвет и митрополитът възлага на протосингела и на преподавателя-богослов да я провеждат, като за тази дейност всички свещеници от епархията са уведомени много месеци, преди тя да начене? Как мислите, тези свещеници трябва ли да изпълняват решенията на Епархийския съвет и нареждането на митрополита или не? Ако не – тогава как виждате църковното устройство на една такава епархия, в която Епархийски съвет, митрополит и свещеници се намират в опозиция един към друг? Кое Ви кара да мислите, че описаната просветна дейност „е с извън православен произход” – свещеноначалието ли не е православно, митрополитът ли, протосингелът ли, богословът ли не са православни?
Какво искате да кажете с израза си, че „свещеникът – духовникът – е от друго ниво” – за какво ниво говорите, като почти една трета от свещениците на една епархия не могат правилно да извършват светата литургия, да не говорим за другите видове богослужение, особено утренята и някои от тайнствата, да речем светото кръщение и св. брак (които, между другото, се извършват от същите тези свещеници по най-различни начини), като повече свещеници четат (или пеят) от Октоиха и Минея, без да разбират какво се казва в текстовете, като една трета от тях не получават заплата и работят на редовна работа другаде, за да издържат семейството си, като немалко от тях нерадеят и не правят дори онова, което биха могли да направят, и т.н. и т.н. – мога да Ви дам и конкретни примери, които са фрапиращи, но се опасявам, че това ще Ви дойде в повече. И за какво „килийно образование” говорите, като пишете за „просвещението на Православния духовник”? Вие в 2014 година ли живеете или в друго време? Вярно е, че съществува килийно образование (и на места то се провежда твърде успешно), но Вие говорите за българските свещеници, които Ви описвам по-горе….
Професорите и преподавателите, виждате ли, имали, „привилегията да се покланят”: г-н despotis – поклонение подобава единствено на Бога, а не на епископ, митрополит или папа. Ако Вие се покланяте на Вашия епископ, значи сте задминали римокатолиците. А ако говорим за схоластика, то не трябва да се взираме в богословието и в преподавателите-богослови, достатъчно е да надникнем в немалко наши храмове и да видим какво правят някои наши епископи и свещеници, които вече повече от две и половина десетилетия нищо не промениха в църквите и в епархиите си, където цари пълен застой и дори пустота – ето това е схоластика: „правете, каквото ви казвам, и това е!”
Please Вход to join the conversation.
- arhimandrit Ioan
- Visitor
-
аз разбирам, че Схоластиката е душепагубна, но тука не става въпрос за схоластика и научаване на нещо, тука става въпрос за проверка на знанията на свещениците....какво знаят и какво не......по-скоро за самопроверка....
Вие занете, че нещо, което се прави без любов не носи плодове.....ако има любов и към знанието, то тогава това не пречи това знание да стане плодоприносящо....лошото е, че някои свещеници мразят да учат и се усъвъряенствуват.....каквото са научили в семинарията и давай да върви.....
Една проверка на знанията им ще ги направи по-уверени в мисионерското дело, в отстояване и проповядване учението на Православната църква, защото, колкото и да си духовен, ако не можеш едно адекватно изречение да формулираш никой няма да те взема на серйозно....
Не бъркайте духовността с богословската подготовка и не я заменяйте.....тука няма конфликт.....
Please Вход to join the conversation.
- despotis
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- despotis
- Visitor
-
Не на Църквата.
Please Вход to join the conversation.
- arhimandrit Ioan
- Visitor
-
пак ви казвам....търсите конфлик, там където го няма.
Това в Украина не е изпитване в школски тип, а САМОпроверка, какво знаят и какво не знаят, за да се донаучат или утвърдят в знаемото.
Свещеника не е шаман, за да произнася някакви формули и да преподава някакви сили....
Богопознанието е процес и до него трябва да се стигне, но когато този процес е на инстинктивно ниво и не е подкрепен със знание тога той е и НЕПРЕПОДАВАЕМ.....а ние в Църквата се обогатявме едни други....дано разбирате , какво искам да Ви кажа...
Аз не разбирам, защо наричате знанието Схоластика,нима св.Василий Велики, св.Григорий Нисский, Св. Симеон Нови Богослов, не са били изключително образовани и едва ли това е пречело на духовното им усъвършенстване или свещеническо служение....
Ако свещеника не може адекватно да обясни и анализира и разбираемо поднесе на паството си или на неверните Евангелския текст, по дадената му свише духовност и благодат !!!, то тогава кой ще се интересува, че той казвал Твоя от твоих......
Свещеникът не е езотерик, а помощник на епископа, който не може да е навсякъде в епархията, а както знаете епископът е носителя на Учението на Църквата, той единствен има учителна функция...за това е непремливо свещеник да проповядва в присъствието на епископ.
Когато го няма епископа обаче, свещеника поема тази учителна функция......
Вие мистифицирате свещеника....той просто е работник на епископа....и трябва да е подготвен да представи епископа си достойно и в общината и извън нея.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
И действително познанията му, както в духовната, така и в светската област, ще го направят по-уверен в мисионерското дело, защото Господ тъй заповядва на Своите мисионери: „Идете, научете всички народи…”, а как свещеникът ще ги научи, ако той сам не се е научил. Вярно е, че духовната висота на свещеника е от голямо значение (и тя действително може да му окаже неоценима помощ в мисионерството), но само тя не е достатъчна.
Please Вход to join the conversation.
- despotis
- Visitor
-
п.п. Въпросът е решен още по времето на Йоан Кантакузин и съборът състоял се в Цариград, председателствуван или учавствувалият в него Св. Григорий Палама. Простено-прости.
Това със Епископа и учителските му функции, е така, но, така изказано води до късен елинизъм и изчезващият гностицизъм.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- despotis
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
Please Вход to join the conversation.
- kozhuharov
- Visitor
-
Разбира се, този разказ не омаловажава необходимостта от стремеж към придобиване на познания в областта на вярата, особено свещениците, защото те са „учители народни,” както се казва някъде. А не можеш да учиш другите, ако сам не си се научил. Духовният свещеник може да учи другите поради придобития духовен опит, но свещениците, които не радеят и които дори не искат да напредват в познанието на Бога, та да могат да учат енориашите си (и чийто духовен опит е приключил със семинарията или дори само с ръкоположението) са длъжни да се учат и да могат в проповедите си по време на службите да донесат Словото Божие до ума и сърцето еднакво и на учения и на неучения, и на бедния и на богатия, и на малкия и на големия.
Please Вход to join the conversation.