- Posts: 2255
- Thank you received: 39
- Forum
- Богословие и философия на религията
- Църква и общество
- "Поход на българското православие" в Трир ?!?
"Поход на българското православие" в Трир ?!?
- barborko
- Topic Author
- Visitor
-
Аз съм Борко и уча в Манхайм, Германия. Членувам, а и се занимавах активно с българската студентска организация в града - „Бай Ганьо“, може би най – сериозната и стабилна в Германия. Прочетох с интерес статията „"Поход на българското православие" в Трир“ -
[url:mn0a7yle]www.dveri.bg.../4522/172/[/url]
. От личен опит знам колко трудно се организира и най – дребна проява в чужбина, да не говорим за мащабна изложба като описаната в статията. Поздравявам организаторите за успеха, но има нещо, което ме смути. Не е ли екуменическият дух в нея прекалено ясно изразен? Има ли скорошни съборни промени в Православната църква, за които да незнам, защото дори сега, след като изчаках няколко дни и отново прочетох новината, пак намирам някои моменти в нея за особени?
Ще се радвам на вашите коментари. : )
Please Вход to join the conversation.
- ЛИЯ
- Visitor
-
Църквата бе пълна, за да вземат свето причастие от нашата православна света литургия. На литургията присъстваха и монаси от Цистерцианско абатство и с два потира православният и католическият духовник причестяват духовното абатство. Това е уникално, рядко срещано нещо. Върви се към обединение на църквите, към обединение на християнството, така и трябва да бъде, защото разделението на християнството е дело човешко, ръководено от злия, врага, противника на Христос - Сатаната.
В канон 45 от Апостолските правила на Светата Църква е казано:
Епископ, презвитер или дякон, който само се е молил с еретици, нека се отлъчи, а ако им позволи да извършат нещо като свещенослужители в църквата, да бъде низвергнат.
Всяка религия има три дяла - вероучение, морал и култ.
Ние нямаме право да се молим или причастяваме с еретици. Докато Международната православно-католическа комисия не изработи документите за отстраняване на различията в догматиката и култа на Източната и Западната църкви, и не бъдат приети съборно от всички поместни църкви, не е редно да съмолитстваме и се причастяваме заедно с католиците.

Please Вход to join the conversation.
- zori
- Visitor
-
Великата схизма от 1054 г. е надживяна, превъзмогната исторически като отношение към нея, като статукво, което трябва да бъде променено, трябва да бъде оставено единствено в историята. Най-силно впечатление ми правеше, това че срещах разкрепостени хора, широко отворени, не обременени хора.
когато вече се свечери, беше докарана пръст и разпръсната, там беше запален огън и върху въглените беше изигран нестинарски български танц от българка, нестинарка от Странджа с иконата на св. Богородица.
Please Вход to join the conversation.
- Smilen
- Visitor
-
Освен недопустимото общо причастяване, има и още смущаващи неща:
1. Заглавието. Какво значи българско православие? Може би това е побългарено православие, може би това са нестинарските танци? И какво означава поход? Нима се прави алюзия с кръстоносните походи.
2. Неяснотата на какво точно се прави реклама: на българското православно минало или на съвременната българска (православна) кулура. Изглежда повече на първото, като се вземе под внимание споменаването на туристическата индустрия. Ако православната култура бъде представяна под формата на музейни експонати, както очевидно се е случило, тя може да привлече или само вече симпатизиращи на православието, или такива, които просто са любознателни. Само с музейни експонати и с музейно отношение към тях не може да се прави православна мисия.
3. Музейните експонати не допринасят за сериозно отношение към живата българска култура - смешно е, когато някой се осланя само на постижения, за който той самият няма принос.
Смущаващи неща има и в коментара на Никола Хаджиев. На първо място, обобщенията за преклонението на западния човек пред историята е погрешно. Напротив, на Запад миналото има съдбовно значение за малцина.
След това, погрешно е да се предоверяваме на знаците за толерантност към православието в Германия. Макар да се признават духовни и исторически заслуги на Източната църква, на православието в Германия в повечето случаи се гледа като на консервативно и фанатично сектантско движение, което винаги е пречело на прогресивното развитие на Изтока и което е бездруго обречено на изчезване. Има примери на немци, преминали към православието, които биват остракирани от семействата си, поради това че са предали 'християнската вяра' заради 'гръцката ерес'.
Отнасянето на схизмата към 1054 г. е исторически невярно. Схизмата не се е случила изведнъж.
Да се подчертава ролята на сатаната (при това изписан с главна буква) за "разделението на християнството" е далеч от здравия разум и даже е богохулно.
Не е вярно твърдението, че Схизмата е надживяна и надмогната. Наивно е да се смята, че простото демонстриране на "широта и разкрепостеност" може да допринесе за възвръщане на единството. Преди да се мисли за единение, първо трябва да настъпи преоткриването и в-живяване в собствената традиция, която ние православните дълбоко, дълбоко не познаваме. След това трябва да е налице адекватно свидетелство за Правослвието. В никакъв случай това свидетелство не може да се свежда до показване на музейни експонати, колкото и да са на висота художествено им ниво и духовната им проникновеност.
Please Вход to join the conversation.
- barborko
- Topic Author
- Visitor
-
- към институцията, която ръководи
- към БПЦ
- към всеки, който определя за обременен
- към българите в Германия
- и особено към българските студенти в Германия
- и т.н.
Може би, защото съм млад и наивен и не разбирам всичко, но как може той да е на подобна позиция и да има такива възгледи. На всичкото отгоре хвърля ръкавица с приказки за обременени млади хора. Какво според вас може да се направи, да се напише изобличителна статия, да се сезира нещо някъде?
Please Вход to join the conversation.
- Smilen
- Visitor
-
Какво според вас може да се направи, да се напише изобличителна статия, да се сезира нещо някъде?
E, чак изобличителна статия - не, но може да се пусне в Двери нещо като критически отзив от името на православните български студенти в Германия.
Please Вход to join the conversation.
- barborko
- Topic Author
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- Smilen
- Visitor
-
Разбрах, а има ли някакъв ред и изисквания за подобен коментар или просто пиша нещо и го пращам? От името на православните български студенти в Германия няма да е(засега), но предполагам и лично мнение като за начало стига.
За изисквания трябва да кажат редакторите на Двери. Няма как да е, наистина, от името на православните български студенти, защото ние можем да ги преброим на пръсти (при това може би няма да се наложи да ползваме тези на краката) и защото тези студенти, макар че са свързани в Христа, не са във връзка помежду си.
Please Вход to join the conversation.
- ЛИЯ
- Visitor
-
Ние, като форум на православни, трябва ясно да кажем, че нестинарството не принадлежи на православния култ на изповядване на вярата.
Като доказателство за думите ми относно нестинарството давам два линка:
[url:212qwaou]www.pravosla...anstvo.htm[/url]
[url:212qwaou]www.discover...e-dancing/[/url]

Please Вход to join the conversation.
- Anonymous
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
- Anonymous
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.
За изисквания трябва да кажат редакторите на Двери.Без да съм редактор на "Двери" мога да кажа, че изискванията са само три:
1) Най-важното: текстът да е интересен!
2) Да е изпратен на адрес redaktori@dveribg.net или директно вкаран в сайта (но дори в този случай пак не е лошо да се изпрати до адреса на пощенския списък).
3) Изискване относно автора и стила на текста: Материалът да е грамотно написан (без правописна грешка във всяко изречение), от текста да личи, че авторът е със всичкия си! Изключения се правят само понякога - в добре премерени случаи се пускат текстове като дразнител. Но аз лично съм против тази практика, дори като изключение. В такива случаи се губи и острота, няма усещане за това, че се движим в една посока, читателите се объркват. Лично аз се гордея не само с текстовете, които сме публикували последните две години, а с тези, които НЕ СМЕ, ЦЕНЗУРИРАЛИ СМЕ ГИ и съответно авторите им са си намирали други сайтове за изява, НО НЕ ПРИ НАС! Примерите са много.
Естествено има случаи, когато не публикуват даден текст не, защото е лош сам по себе си, а защото има по-добър, касаещ същата тема, или защото се отнася до отдавна отминало събитие. Съвсем естествени неща.
За конкретната статия, тя е попаднала тук в рубриката "мониторинг" - т.е. не се е появила първо в "Двери". Струва ми се, че никак няма да е зле да има реакция, напълно споделям мнението на Зори, доста смущаващи цитати

"Hey you, dont help them to bury the light! Don't give in without a fight.”
Pink Floyd
Please Вход to join the conversation.
- n_antonov
- Visitor
-
Не искам да коментирам мотивите и личността на организатора на изложбата Н. Хаджиев (той е добре известен в църковните среди, но като какъв ще си спестя, защото не ме засяга и не ми е работа).
Само не разбирам защо споменава нестинарските дивотии, а подминава концерта на хора "Св. Иоан Рилски", който беше на най-високо ниво и представи красотата на църковната ни музика (източна и хорова). Може би защото изявите на хора просто случайно съвпаднаха с неговите иницаитиви там и няма как да бъдат представени като негова (на г-н Хаджиев) заслуга?
Please Вход to join the conversation.
- ЛИЯ
- Visitor
-
Please Вход to join the conversation.