Мобилно меню

×

Внимание

JUser: :_load: Не може да бъде зареден потребител с номер: 366

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

В този списък, който се ползва от Св. Синод при годишните поменни панихиди в синодния параклис, са включени онези предстоятели на Българската православна църква, които не са причислени към лика на светците. От чувство на признателност за тяхното дело (в духа на препоръката на св. апостол Павел „Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им“ – Евр. 13:7) Църквата се моли за упокоението им.

Списъкът е съставен от покойния Сливенски митрополит Никодим преди тридесетина години, като е използван и списъкът на предстоятелите на БПЦ от Бориловия синодик. Включени са предстоятелите от 870 г. до наше време.

Архиепископи и патриарси: Йосиф, Георгий, Леонтий, Димитрий, Сергий, Григорий, Дамян, Герман, Филип, Николай, Давид, Йоан, Лъв, Йоан, Йоан, Лъв, Михаил, Йоан, Евтихий, Константин, Йоан, Йоаким, Василий, Йоаким, Игнатий, Макарий, Висарион, Доротей, Роман, Теодосий, Йоаникий, Симеон, Теодосий, Йоаникий, Кирил.

Екзарси: Антим, Йосиф, Стефан.

Бог да ги упокои в селенията на праведниците!

4.9705882352941 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (34 Votes)
Pais_06.jpgКо­га­то че­тем ас­ке­ти­чес­ка ли­те­ра­ту­ра за ду­хов­ни стар­ци и тех­ни­те пос­луш­ни­ци, в нас се раз­га­ря ед­на сво­е­об­раз­на ду­хов­на ро­ман­ти­ка. Ис­ка ни се и ние да има­ме та­къв свят и про­зор­лив ста­рец, кой­то без­пог­реш­но да ни во­ди по пъ­тя на спа­се­ни­е­то. Из­г­раж­да­ме си ня­ка­къв иде­а­лен об­раз и за­поч­ва­ме да го тър­сим: раз­пит­ва­ме поз­на­ти хрис­ти­я­ни, оби­ка­ля­ме цър­к­ви и ма­нас­ти­ри и обик­но­ве­но не от­к­ри­ва­ме ду­хов­ник, кой­то да пок­ри­ва на­ши­те кри­те­рии. Но вер­ни ли са кри­те­ри­и­те ни? Ре­а­лис­тич­ни ли са? Има­ме ли ду­хов­ни очи, спо­соб­ни да раз­поз­на­ят ду­хо­нос­ния отец, ако Бог ни го из­п­ра­ти, и дос­та­тъч­но сми­ре­ние и мъд­рост да се пол­з­ва­ме от съ­ве­ти­те му?

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)
Frenski_Alpi.thumbДуховният живот прилича на изкачване по планина. Ето, една група туристи се изкачва все по-нагоре и по-нагоре. Отначало наоколо има дървета, утъпкана пътека, а после изведнъж пейзажът става алпийски, гора вече няма. Качваш се по-нагоре и попадаш на местност, където вече няма растителност, само малко трева и високи снежни върхове, по които се спускат ледници. От тези ледници започват реки. Стигаш до мястото, където обикновено има заслон, а по-нататък трябва да продължиш направо по леда. А за това е нужно специално снаряжение, обувки, инструктур, който е вече алпинист, а не турист. И затова на този рубикон туристите спират и не продължават натам. По-нататък е смъртно опасно, по-нататък трудността е от съвсем друга категория. Туристическите разходки свършват на това ниво. Да кажем до 2000-2500 метра височина някой турист може и да се изкачи, но до 4000 м. няма как да стигнеш, ако не си алпинист. Там не пускат – не бива, а тръгнеш ли сам – ще се убиеш.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
apostoloi.jpgУчение на дванайсетте апостоли 4:14
"Изповядвай греховете си в църква и не стигай до молитвата си с нечиста съвест. Такъв е пътят на живота."

Учение на дванайсетте 14:1
"В деня на Господа се събирайте заедно, разчупвайте хляб и въздавайте благодарение след като изповядате прегрешенията си, за да може жертвата ви да е чиста".

4.8620689655172 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (29 Votes)
aton.jpgКогато живееш на Света Гора, винаги се радваш да видиш благочестиви поклонници, дошли в земния дял на Света Богородица да се помолят и да се поклонят на светините. Но има и други поклонници, чиито души са устремени към свръхестественото, към чудеса от Бога, а често дори и от дявола под вид на плашещи шумове и явления. Най-важното за тях е да се докоснат до отвъдното и да преживеят чудо. Искат да имат някакви духовни преживявания и в търсенето на такава “духовност” са готови да преодолеят всякакви препятствия. Катерят се по отвесни скали, минават по тесни пътеки над пропастта на Карулската пустиня... Първият въпрос на такива търсачи почти винаги е: “Имало ли е тук някакви бесовски явления и шумове?” Не ги интересува покаянието и молитвата, но питат: “Има ли тук прозорливи старци?” Именно прозорливи и никакви други. И третият въпрос е: “Къде прогонват бесове?”

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики