Мобилно меню

4.8181818181818 1 1 1 1 1 Rating 4.82 (22 Votes)
Санта Северина е малко градче в Южна Италия. Според жителите му най-голямата забележителност на града е норманският замък, някога защитавал от постоянните набези на алчни завоеватели, а днес възстановен и реконструиран с цялото си величие се издига на върха на скалистия хълм. Тръгваме към местната забележителност по пътя, извиващи се като припичаща се на слънце змия  и сме стъписани от ланшафта, който се разкрива пред очите ни. В продължение на хилядолетия природата е изваяла история, която е оставила своите каменни отпечатъци  върху скалистата гръд. 

4.5952380952381 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (42 Votes)
okno.jpgМоже би за мнозина тази статия ще прозвучи крайно, но нейната цел е превантивна. Искахме да споделим с духовно търсещите личности за съществуването на опасността да поверят стремежа си към богоуподобяване и следване на Христа по пътя към Небесното Царство в ръцете на духовно незрели хора и лъжестарци. Тук възниква резонният въпрос, от който трябва да започнем: В какво се състои служението на духовния старец, кой може да бъде наш духовен наставник и защо той е необходима фигура в живота на обикновените християни?

4.8666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (30 Votes)
my_athos.jpgТук няма ток. Няма жени. Няма радио и телевизия. Няма вестници и списания. Няма покритие за мобилните телефони. Има пост, молитва и богослужения. Има любов към ближния. Има благодатни старци - живи светци, които вършат чудеса с молитвите си. Само на крачка от суетата на съвременната цивилизация по Божията воля се е съхранило това кътче от рая, за да ни напомня, че е възможен и друг живот - с Бога.

4.5833333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.58 (12 Votes)

ib1043.jpgНа планината се преобрази, Христе Боже, и учениците Ти, доколкото можаха да възприемат, видяха Твоята слава, та като Те видят разпъван, да разберат Твоето доброволно страдание и да проповядват на света, че Ти наистина Си сияние на Отца.

(Кондак на Преображение)


Разгръщайки страниците на Новия Завет ние несъмнено си спомняме разказа за Христовото Преображение и просиялата от Него дивна светлина. Неслучайно това събитие от земния живот на Спасителя е описано и в трите т. нар. синоптични евангелия (Мат. 17:1-13; Марк 9:1-9; Лука 9:28-36).

Повечето от отците, говорейки за Преображението, утвърждават, че природата на светлината, която апостолите са видели на планината, е божествена и нетварна. Така свидетелстват тримата кападокийци (св. Василий Велики, св. Григорий Назиански, св. Григорий Нисийски), св. Йоан Златоуст, св. Лъв I Велики, св. Максим Изповедник, св. Йоан Дамаскин, св. Симеон Нови Богослов. През 14 в. се разразява спор по този въпрос между св. Григорий Паламà, архиепископ на Солун, и противостоящите му мислители Варлаам и Акиндин. Почти целият спор са върти около въпроса дали светлината на Преображението е тварна или нетварна.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
petia.jpgИсторически евангелското събитие на Преображението Господне се случва през месец февруари, 40 дни преди Пасха, когато Спасителят бил предаден на кръстни мъки и смърт. В определянето на своя календар обаче Църквата никога не се е стремяла да предаде на датите от историческия живот на Христос метафизичност и да търси тяхна точна проекция в църковния календар.

 

И рече старецът...

Видях мрежите, които врагът разстилаше над света, и рекох с въздишка: „Какво може да премине неуловимо през тези мрежи?“. Тогава чух глас, който ми рече: „Смирението“.

Св. Антоний Велики