Мобилно меню

4.974025974026 1 1 1 1 1 Rating 4.97 (154 Votes)

1492083521В началото на св. Литургия в неделя (както и на всяка литургия) се пеят три антифона. Първият е „По молитвите на Богородица, Спасителю, спаси ни!“ (цсл.: „Молитвами Богородици...“) или Псалом 102 („Благославяй, душо моя, Господа!“).

Вторият е „Сине Божи, възкръснал от мъртвите, спаси нас, които Ти пеем: Алилуйя!“ (цсл.: „Спаси ни, Сине Божий...“) или Псалом 145 („Душо моя, хвали Господа!“).

Третият антифон, по време на който се извършва Малкият вход, е съставен от онези девет изречения на Иисус Христос, произнесени по време на проповедта Му на планината (Мат. 5:3-12), които започват с думата „Блажени“ и затова са известни като „Блаженствата“.

Всъщност първото изречение е от друго място – то предава вариант на думите на разкаялия се разбойник на кръста: „Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си!“ (Лука 23:42) и звучи: „В царството Си спомни си за нас, Господи, когато дойдеш в царството Си!“ ("Во царствии Твоем..."). След това се пеят Блаженствата, като втората половина от тях се използват като въвеждащи стихове на поредица от осем тропара. Тези тропари са поместени в Октоиха (осмогласника) след края на неделната утринна с указанието: „На литургии, блаженна, гл.  1 (или 2 и т. н.)“.

За съжаление в стремежа си да направим Литургията малко по-кратка, в градските и селските църкви се пеят кратките варианти на антифоните, включително и на третия антифон. А както двата псалома, предвидени за първия и втория антифон, така и тропарите на „блаженните“ са много ценни текстове. Псалмите са от боговдъхновеното Писание и ни насърчават да благославяме и хвалим Бога, а тропарите са кратки творби на средновековни песнописци с богословско съдържание и поетичен строеж. Затова е жалко, че ги изоставяме в нашата богослужебна практика. Доколкото тези тропари са предвидени за неделната, наричана възкресна, служба, те са посветени на изкупителната смърт и Възкресението на Иисус Христос. И ако не можем да ги чуем в храма, пък дори и да ги чуем, не можем да ги разберем поради църковнославянския им език, добре е да ги имаме на български език, за да можем поне в личната си молитва да ги изчитаме всяка неделя.

Това е целта на поредицата, в която ще ви представим тези текстове за всеки един от осемте гласа в превод на български език, започвайки от Глас 1, който владее през сегашната седмица, започналата от събота вечер.

Тропари на Блаженствата (Трети антифон на неделната св. Литургия) – гл. 1:

Блажени са милостивите, защото те ще бъдат помилвани.

Чрез храната врагът изведе Адам от рая, а чрез Кръста Христос въведе в него разбойника, който казва: спомни си за мене, когато дойдеш в царството Си.

Блажени са чистите по сърце, защото те ще видят Бога.

Покланям се на Твоите страдания и възкресението Ти славословя; заедно с Адам и разбойника с възторжен глас Ти пея: спомни си за мене, Господи, когато дойдеш в царството Си.

Блажени са миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии.

Доброволно си се разпънал, Безгрешни (Христе), и си бил положен в гроб, но възкръсна като Бог и съвъзкреси със Себе Си Адам. Спомни си за мене, който Те призовавам, когато дойдеш в царството Си.

Блажени са гонените заради правда, защото тяхно е Царството небесно.

Христе Боже, като възкреси с тридневното Си погребение храма на Твоето тяло, заедно с Адам си възкресил и потомците от Адам. Спомни си за мене, който Те призовавам, когато дойдеш в царството Си.

Блажени сте, когато ви похулят и изгонят, и кажат лъжовно против вас каква и да е лоша дума заради Мене.

Мироносиците много рано дойдоха с плач на Твоя гроб, Христе Боже, и намериха ангел да седи в бели дрехи, който им каза: кого търсите? Христос възкръсна, затова не ридайте.

Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата.

Твоите апостоли, Господи, като отидоха на планината, както им заповяда, Спасителю, Те видяха и се поклониха; тях Ти изпрати сред народите да ги учат и да ги кръщават.

Слава...

Да се поклоним на Отца и да славословим Сина, и заедно с Него всички да възхвалим Всесветия Дух, като пеем и казваме: Всесвята Троице, спаси всички нас.

И сега...

Твоят народ, Христе, представя Твоята майка като молителка пред Тебе; по нейните молитви дари ни Своето милосърдие, Благи, за да славословим Тебе, изгрелия от гроба заради нас.

Превод от оригиналния гръцки текст: Иван Ж. Димитров


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/69c4c 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж