
Алексий II: Нравственият облик на властта е неделим от нравствеността на народа

Обновление от 19 септември 2006 г: Ако случайно сте посетили тази страница от търсачка, издирвайки повече информация за участието на богослова Тодор Карагьозов в шоуто „Big Brother“, вижте коментарите: Защо няма да гледам „Биг брадър 2“ и ЗЯПАЙ! – коментарът ни относно „Big Brother“
Тодор Карагьозов се занимава с духовно-просветителска работа с младежи. Смята, че тази дейност помага не само на учениците, но и на него самия.
Замисля и участва в организирането на „Светософийските четения“ като форум за обмяна на опит между тези, които се вълнуват от въпросите на духовната просвета в България.
Интервю с доц. д-р Иван Желев Димитров, директор на Дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет, за работата на дирекцията през 2004 г.
- Доц. Желев, една от задачите на Дирекция „Вероизповедания“ е да разпределя държавната субсидия за вероизповеданията. Как беше разпределена тя през 2004 г.?
- Цялостната субсидия е в размер на 1 200 000 лв. За Българската православна църква като най-широко представеното у нас вероизповедание обикновено се заделят най-много средства. Досега са разпределени субсидии в размер на 600 хил. лв. за над 220 храма, манастири и параклиси. Една значителна част от тях са за довършване на новостроящи се храмове, което показва, че хората са мотивирани да издигат нови храмове. Надяваме се, че ще можем да отпуснем общо поне около 900 хил. лв. за БПЦ.
По този начин българската държава проявява своята съпричастност към църковното дело, защото по нейна вина през изминалите десетилетия на атеизъм вярата беше потъпквана, а много храмове бяха занемарени.
Ваня Станчева е един от малкото училищни преподаватели по Религия в България, които днес работят на пълен щат. Завършва Богословския факултет на Софийския университет през 1996 г. Това е един от първите випуски на факултета, в който се дипломират жени-богослови. Очаква се, че основната им професионална реализация ще бъде като учители по Религия в средните общообразователни училища.
През 1997 г. експериментално се въвежда СИП „Религия“ в някои столични училища. Но трудностите пред преподавателите предстоят: сложна административна процедура за започване на работа, невъзможност за работа на щат, проблеми с училищни директори и общински служители. През всичките тези години учителите с апостолско усърдие продължават да предават на децата основните истини на вярата, а това, което ги поддържа, е чувството за призвание. Ваня, както и много нейни колеги, минава през всякакви трудности: дълги преговори и увещания на директорите, работа в няколко училища едновременно, символично заплащане. Но не се отказват.