Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_79.jpgТова интервю е дадено от отец Думитру на 9 август 1993 г. в манастира Синайя в Румъния два месеца преди да почине за гръцкото списание „Пемптусия”. В тази обител той се бе оттеглил след влошаването на здравето му.

- През 20 век хората на Запад са оттегчени от всяка идеология, от идеологическите постановки, които властват през последните два века. Каква е ролята, която е призвана да играе Православната църква в новото световно общество, което се образува в момента?

- Православната църква може да играе важна роля през 21 век, защото Западът поради тамошните форми на християнството доведе хората до обезсърчение, до липса на духовност, а Православието е единственото, което в днешния свят е запазило тайнствата, тоест Христовото присъствие в тайнствата, Христос в Светия Дух. Православните можем да говорим със Светия Дух. Всяко тайнство, което се извършва в Светия Дух, е непрестанна енергия и православните народи имат това усещане, че Христос чрез Светия Дух присъства във всичко, във всички Негови действия. Следователно, може и да обедини хората и може да им даде и сила. Православният вярващ, когато започне да яде хляба си, прави върху него светия кръст, когато сяда на трапезата, казва „Отче наш”. Когато види свещеник, си взема благословия, освещава водата и с нея поръсва всичко – двора, животните, плодовете, къщата си. Живее заобиколен от Бога, при непрестанната помощ на Божията сила. Не е като на Запад, където говориш за Христос, а нямаш чувството за Неговото присъствие в човека и в обкръжението му. Православието има първенствуваща роля, понеже е автентичното християнство, такова, каквото е в Евангелията, при Апостолите. Народите на изтока приеха първи християнството и бяха образовани народи. Народите на запад приеха християнството, докато бяха още варвари и не можаха да разберат цялата тайна на Божието явяване. По-късно те използваха и меча. Католиците използваха меча, политиката. Имат държава – Ватикана, посланици. Предизвикаха 30 годишната война, а сега и войната в Ирландия.
Цялата статия: Последното интервю: Църквата и светът

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_55.jpgНаскоро излезе от печат новата книга на Виенския и Австрийски епископ Иларион (Алфеев), озаглавена „Православието”. Малко преди появата на книгата главният редактор на портала „Богослов.Ru” взе интервю от автора, в което той споделя мисли за новото издание и вижданията си за мястото на православното богословие в съвременната западна култура и за религиозната ситуация в Русия и Европа.
 
Протойерей Павел Великанов: Владико, бих искал да Ви попитам към кого е адресирана последната Ви книга?

Епископ Иларион (Алфеев): Все още не бих могъл да определя към кого е насочена. Във всеки случай, тя не е написана в жанра на популярната литература и не е адресирана към масовия читател. Идеята за книгата узряваше в мен постепенно. Писал съм твърде много на най-различни теми, по един или друг начин свързани с живота и учението на Православната църква. И у мен се натрупа достатъчно обширен материал, който реших да систематизирам. Но, разбира се, покрай вече познатия материал, се наложи да се докосна и до нови за мен теми – например църковната архитектура (на тази тема ще бъде посветен специален раздел във втория том на книгата).
Цялата статия: Епископ Иларион (Алфеев): Църквата, културата и изкуството имат общо поле на действие

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (30 Votes)
ivan_jelev.jpg
- Проф. Желев, предстои да се проведе нов антисектантски семинар. Желаете ли да споделите нещо, свързано с него?

- Наистина, Центърът за проучване на нови религиозни движения (ЦПНРД) вече трета година организира публичен дискусионен форум по въпросите, свързани с дейността на новите религиозни движения (и би трябвало така да ги наричаме, понеже Законът за вероизповеданията, който разглежда тази материя, не употребява понятието секта).
Цялата статия: Доброволци работят срещу сектантски заплахи

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (30 Votes)

проф. ХубанчевВръзката между клир и богословска наука е жизненоважна за Църквата

Интервю с проф. д-р Антоний Хубанчев, главен редактор на сп. „Духовна култура“

- Проф. Хубанчев, защо „Духовна култура“ излиза след две години пауза?

- След покойния проф. Тотю Коев много трудно се стигна до синодално решение за нов главен редактор. Малцина желаеха да поемат списание с неясно и с несигурно финансиране и със сътрудници без никакъв хонорар. Все пак в поредицата от генерации на богослови в нашата църква по промисъл Божи някой трябваше да поеме факела, за да не угасва неговият пламък и да го предаде по-нататък на следващите, които идват след нас. За списание „Духовна култура“ дълги години работиха изтъкнати наши йерарси и видни църковници, както и незабравими наши предшественици като професорите Иван Марковски, Димитър Дюлгеров, Борис Маринов заедно с прекрасния човек и апологет Александър Величков, Илия Цоневски, Иван Панчовски. Всички те  допринесоха за високото научно-богословско равнище, за оформянето на духовния и интелектуален образ на църквата ни пред обществеността. Би било грях да се изостави в блатото на забвението един жизненоважен културно-просветен ресурс от църковния ни живот. Слава Богу, сега виждате, не сме на мъртвата точка на застоя и с излизането от печат на едно обединено книжно тяло от № 5 до № 12 на списанието се запълни възникналият вакуум за 2006 г.

- Сега, когато Вие сте главен редактор на списанието, ще промените ли нещо в концепцията и съдържанието му?

Цялата статия: Дискусия: Ще оцелее ли списание „Духовна култура“?

4.8095238095238 1 1 1 1 1 Rating 4.81 (21 Votes)
доц. Дилян Николчев
Доц. Дилян Николчев (р. 18 март 1961 г.) е  преподавател по Църковно право и Устройство и управление на БПЦ в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Завършил е Духовната академия в София през 1986 г. Специализирал е Римско право в Юридическия факултет на СУ.

- Като специалист по каноническо право как оценявате работата на Втората сесия на събора?


- Ако трябва да Ви отговоря в едно изречение – по-скоро като „сюжетна”, отколкото ценностна по качество и същество!  И ще ви кажа защо – защото на мене ми е трудно да съчетая тези две понятия – качество и същество, без да се изкуша от лъжата. Тоест, искам да кажа, че Съборът не демонстрира нито качество в крайния продукт, нито се работеше по същество. Всъщност това, което се случи както по време на първата, така и по време на втората сесия на църковния събор, е, че се проведе събор, гласуваха се съборни решения в действителност без да има съборност – съборност такава, каквато ни е завещала Православната църква. За каква съборност можем да говорим, след като видимо отсъства единството между самия епископат, между епископите, нисшия клир и миряните, участници в събора. Аз поне не забелязах „една душа” и „едно сърце”, събрани в едното Тяло. Отсъстваше съборното съзнание и воля на представителството на църковната ни общност, да не говорим за авторитетност на висшата църковна власт. Дори дебатите по време на събора бяха мними – мнима свобода, липса на сплотено братство, на всеобединяваща и всепроникваща любов. Всъщност за мене това не е изненада, такова за най-голямо съжаление и огорчение е състоянието на Българската православна църква днес – криза на всички равнища.
Цялата статия: Доц. Дилян Николчев: Не видях единство и съборност по време на събора

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин