Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)
1_64.jpgИнтервю с проф. Иван Желев Димитров

- Проф. Желев, вие участвахте в току-що завършилите заседания на Междуправославната подготвителна комисия в Шамбези, Женева, като член на делегацията на БПЦ. Доколкото знаем, имате голям опит в тези междуправославни контакти. Какво ще кажете за сегашното заседание?

- Тази Междуправославна подготвителна комисия е нещо като работна група, която подготвя текстовете на решенията за дневния ред на предстоящия да се свика Свети и велик събор на Православната църква. Канят по един делегат и един съветник от всяка църква. Обикновено делегатите са архиереи, а съветниците са професори-богослови, но понякога и съветниците също са архиереи. А е бивало и делегатите да са с йерейска степен или дори миряни, както и аз бях един път делегат поради отсъствието на архиерей от БПЦ. Добре е да се знае, че текстовете от подготвителната комисия минават „на второ четене” през заседанието на друг, по-висш общоправославен орган – предсъборното всеправославно съвещание. На тези съвещания обикновено се събират за окончателно приемане документи от няколко подготвителни комисии. Това като въведение за незапознатите читатели на Двери.бг.
Цялата статия: Интересите на Църквата или на нацията са по-важни?

4.4736842105263 1 1 1 1 1 Rating 4.47 (19 Votes)
ivan_jelev.jpg- Проф. Желев, в изминалите събота и неделя вие проведохте семинар във Варна, посветен на опасностите от сектантски влияния в образователните учреждения у нас. Как стигнахте до идеята за такъв семинар?

- Всяко вероизповедание, което желае да се утвърди в дадено общество, се насочва към младото поколение, дори към децата, към малолетните. Така вероизповеданието си осигурява привърженици за десетилетия напред. Това в пълна сила важи и за традиционните вероизповедания у нас. Затова е и сериозният дебат в общественото пространство относно предмета Религия в училищата. Естествено е, че там се "целят" и нетрадиционните, и новите религиозни движения, които през последните двадесет години упорито търсят почва у нас. 

Цялата статия: "Заплахата от сектите е вътре в нас" - смята проф. Иван Желев

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (27 Votes)
1_49.jpgНа 2 септември 2009 г. в културния център „Покровски врата” (Москва, ул. Покровка 27, бел. ред.) се е състояло представяне на книгата „Беседи на протойерей Александър Шмеман в радио Свобода”. Специален гост е бил синът на отец Александър – Сергей Александрович Шмеман – журналист от Herald Tribune и лауреат на Пулицерова премия, който понастоящем живее в Париж. След представянето известният журналист е отговорил на въпроси на кореспондента на Правкнига.ру:

– Изминаха почти тридесет години от деня на кончината на отец Александър Шмеман: достатъчно дълъг срок, но много от неговите трудове понастоящем за първи път излизат в Русия. През 2008 г. бяха издадени дневниците на отеца и спомените за него на неговата съпруга, матушка Юлиания, а през тази година – още негови статии и беседи пред радио Свобода. Какво, според вас, може да обясни изблика на интерес към личността на Вашия баща?

– В съветски времена беше просто невъзможно в Русия да се издават трудовете на отец Александър. Някои от тях излизаха на Запад, а оттам попадаха в Русия, където се разпространяваха във вид на литература Самиздат. Така че нещичко се издаваше и в онези времена, но не в такъв мащаб, като сега.
Цялата статия: Отец Александър се радваше много, когато започна да излиза жива, съвременна литература

4.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.11 (27 Votes)
2_1.jpg”Смолян е готов да се отдели като митрополия” - това каза на излизане от смолянския храм „Света Неделя” Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Дометиан, където беше дошъл да се поклони в деня на Св. Симеон Стълпник - началото на църковната година. Той беше на отдих в родното си село Хасовица, Смолянско, което прави всяко лято. Посрещнат от енорийския свещеник Живко Желев и придружаван от Негово Преосвещенство Константийския епископ Антоний, митрополит Дометиан запали свещички в храма и тримата заедно изпълниха тропара „Спаси, Господи!” По това време в църквата влезе  младото семейство Христина и Страхил Симеонови с 3-годишния си син Симеон и двумесечната дъщеричка Мария. „Синът ни днес има имен ден  и дойдохме да запалим свещички за здраве”, каза майката, зарадвана, че ще видят владиката Дометиан, който е от Родопския край.

Владиката-родопчанин наистина се радва на срещата с родопчани, на духовното възраждане в своя роден край – Родопите. Смята, че в ерата на демокрацията е естествено да се разпали огънят на вярата, на традициите, на духовната просвета, на  църковността, на народността, на обичта към Родопа планина.

Цялата статия: Митр. Дометиан: Смолян е готов да се отдели като митрополия

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
- Отец дяконе, определяте последната си книга „Венчават се божиите раби” като литургическо изследване на тайнството Брак. За кои читатели ще представлява интерес тя?

дякон Иван ИвановКнигата е насочена както за масовия читател, така и към специалистите богослови. Първата част представя ритуалите Обручение и Венчание в исторически контекст, как са се развили и утвърдили в култово отношение. Обръща се внимание върху реални факти от историята на Църквата, свързани с древните практики от нехристиянски и християнски произход, които са повлияли върху изграждането на култовата част на тези две последования: те са неотменна част от държавния церемониал на императорските семейства и късно стават част то личната  история на християните, защото правото да сключат брак са имали онези, които са били припознати от закона, най-вече онези, които официално са били регистрирани в гражданските регистри.
Цялата статия: Църквата трябва да се грижи за тези, които е венчала

 

И рече старецът...
Лакомото желание за храна се прекратява с насищането, а удоволствието от питието свършва, когато жаждата е утолена. Така е и с останалите неща... Но притежаването на добродетелта, щом тя веднъж е твърдо постигната, не може да бъде измерено с времето, нито ограничено от наситата.
Св. Григорий Нисийски