Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)

640 420 dve shestici po matematika i nito edna po bylgarski priКато човек, изкушен от математическото знание, се замислих за вероятността, при която 42 избиратели гласуват за 10 кандидата, за да получи един, респективно двама от тях, 50% + един от гласовете, т.е. 22 гласа. Предположих, че вероятността е много малка, нищожно малка, но за да съм сигурен, че не правя грешка, се посъветвах със специалисти, които направиха конкретни изчисления. И те показват толкова смущаващ резултат, че се притеснявам да го споделя с вас: 1:33000, което ще рече, че при 33000 гласувания има вероятност един път да се получи търсеният резултат, т. е. един кандидат да събере 22 гласа.

Такъв би бил и резултатът навсякъде, където избирателите са само четири пъти повече от кандидатите в „онзи списък“. И тъй като избирателите са даденост според Устава, то определено трябва да се мисли за броя на кандидатите. В противен случай или ще имаме недоволство от предварителни уговорки (добронамерени или не), или гласувания безкрай. Последното разбирай буквално и то за всеки избор!

Но ние не сме математици и знаем, че невъзможното за човеците е възможно за Бога!

4.9540229885057 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (87 Votes)

8e67da11fb7a278cfa3fde9deab6c880 431223457 765251365673180 2398439320963523091 nПроф. дбн Дилян Николчев, преподавател по каноническо право в Богословския факултет на СУ, коментира публикуваните в Двери жалба и доклад (тук), заради които бяха касирани изборите за Сливенски митрополит. В профила си във фейсбук проф. Николчев заяви:

„От натрупания ми опит в областта на правото въобще смятам, че това са фалшиви обвинения, подвеждащи и напълно изфабрикувани. Липсват легитимни доказателства в подкрепа на обвиненията – всичко е изложено под формата на хипотези.

В един от документите („доклад“) авторът цитира чл. 171, ал. 22 (всъщност не е алинея, а е точка) от УБПЦ-БП, опитвайки се чрез съдържанието на този текст да насочи вниманието към уж виновно поведение на еп. Йеротей: че същият не е стопанисвал добросъвестно Поморийския манастир.

Цялата статия: Проф. Николчев: Липсват легитимни доказателства за нарушения на епархийския вот в Сливен

4.953216374269 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (171 Votes)

Screenshot 2024 03 23 094158Гладната стачка на отец Иван Янков от Сливен пред сградата на Сливенска митрополия привлече общественото внимание не само към нерешения проблем с избора на Сливенски митрополит, но и със своята необичайност за църковните среди. Отчаяно желание за диалог или отказ от диалог е гладната стачка, бавно самоубийство ли е или е саможертва?

Гладната стачка като форма на протест винаги е насочена към обществото. Тя не засяга само протестиращия и негови опоненти, но нейната цел е да ангажира общността. В нея се проявява и религиозно измерение, доколкото гладуващият апелира към морални и човешки ценности. Според специалистите, изследващи явлението, гладуващият привлича вниманието на обществото към това кой има право да създава закони и дали, разбира се, ги спазва. Това е послание, което ни показва още Софокъл в трагедията на своята героиня Антигона в едноименната пиеса (трагедия). Тя умира, затворена жива в гробница, за да не може да се храни. И умира, като отстоява неписаните закони и се противопоставя на писаните закони в лицето на Креон. Раннохристиянският мъченик Якинт (Хиацинт) пък умира едва двадесетгодишен от глад заради отказа си да яде идоложертвена храна, която е била единствената, предлагана му в тъмницата. В съвременната гръцка богословска мисъл има интересни изследвания, проследяващи приликите и различията между аскетичния пост (в неговата крайна форма на гладуване) и гладната стачка като модерно явление.

Цялата статия: „Ще вземеш да умреш пред вратата ми, че ще опетня душата си с тебе!“

4.982905982906 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (234 Votes)

truthПрав е Светият Синод на БПЦ-БП да взима решения за живота на Църквата. Така пише и в устава. А ако някой попита какво се разбира под Църква, може да се получи разнобой, защото обикновено началството под Църква разбира себе си. А вярващите, че и средният клир, са просто пълнеж, пардон, пълнота. Но това са други работи.

Ръководството е за това – да взима решения, ясно. Но пък в случая с избора в Сливен синодът/ръководството (не Църквата) допусна няколко гафа. Първо, касира един избор, който според наместника на овдовелия Сливенски митрополитски престол бил проведен „по канон и по устав“. И за да им се махне занапред от главата тази неприятност да се занимават с някакви си там избиратели, при това миряни, че някои от тях може да са и жени (ти да видиш!), една странна по състав група от синодни членове взеха, че отмениха текст от устава и решиха митрополитите занапред да си избират себеподобните.

Цялата статия: Синодната правда

4.9513513513514 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (185 Votes)

 MG 7242Ще споделя една история, която съм чул от моя кръстник, покойния г-н Иван Златанов († 2021 г.) – тук. Той обичаше да я разказва пред близките си хора, като, разбира се, целеше всеки от чулите я да си направи съответните изводи.

Кръстникът ми беше изключителен човек, който притежаваше нравствен образ, пред чиито черти повечето хора, които познавам (не изключвам и себе си), бледнеят. В движенията му, в говора му имаше нещо впечатляващо и харизматично, което те пленяваше и караше да го обикнеш завинаги. Благодарение на личния му пример по отношение на „слово, поведение, любов, дух, вяра и чистота“ (1 Тим. 4:12) се запознах по-обстойно с Христовата вяра, а по-късно и се записах да уча в духовно училище.

Г-н Златанов беше дългогодишен служител в Софийската св. митрополия, като в последните седемнадесет години до 2005 г. изпълняваше висшата административна длъжност секретар на митрополията.

Случката, която ще ви разкажа, е от 80-те години на миналия 20 в. Веднъж, когато излизал от кабинета си, г-н Златанов видял отдалече две фигури, които идвали към него от другия край на полутъмния коридор. Единият от вървящите бил доста висок, а другият – нисък. В гледката веднага се забелязвала явната асиметричност.

Цялата статия: За високия ръст на Патриарха
Страница 2 от 682

 

 

И рече старецът...

Както кормчията зове ветровете и подмятаният от бурите моряк отправя взор към дома, така и времето те зове при Бога; като воин Божи бъди трезв – залогът е безсмъртие и живот вечен.

Св. Игнатий Богоносец