Мобилно меню

4.4677419354839 1 1 1 1 1 Rating 4.47 (62 Votes)
Изгодни ли са църковните сделки и за кого? Какво стои зад покупко-продажбата на епархийски имоти? Наш екип тръгна по следите на търговските взаимоотношения на Великотърновската митрополия, след като църковният синдикат на КТ "Подкрепа" публично оповести данни за неравностойна замяна на църковен имот. При опита ни да изясним случая Велокотърновският митрополит Григорий поиска 50 хиляди лева от Българската национална телевизия, за да даде интервю.

Преди 7 години Великотърновската митрополия заменя 2 хиляди и 800 дка широколисни гори близо до Соколския манастир за почивна станция на морето с драстично по-малка площ - близо 7 дка. Според данъчната оценка, горите са 5 пъти по-скъпи от имота в курорта Черноморец. 

Константин Тренчев - председател на КТ "Подкрепа":
- Нас в случая ни притеснява това, че Църквата в лицето на тази митрополия е дала един много голям имот за нещо, което ние не можем да приемем за равностойно в никакъв случай.

Замяната се сключва между митрополит Григорий, който представлява Великотърновската епархия и офшорната фирма "Имоти мениджмънт". В Нотариалния акт пише, че страните не желаят и няма да заплащат сума за уравнение.

Константин Тренчев - председател на КТ "Подкрепа":
- Излиза, че най-богатият след държавата собственик, каквато е Църквата, някак си се разпорежда със своите имоти така щото нейните служители на по-ниско ниво мизерстват.

Помолихме митрополит Григорий да коментира тези данни на излизане от църковна служба. Той обясни, че смята сделката за много изгодна. По думите му, духовенството не е могло да добива дърва от гората, а в имота на морето епархията развива социална дейност като дава възможност за почивки.

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Тази станция е много скъпа и ние фактически един храсталак там, който беше тук таме някое друго дърво, ние фактически направихме за социалното дело на епархията, защото всичко се окрадваше.

Дядо Григорий каза още, че сега е студено и моментът не е подходящ за обяснения и на думи бяхме поканени във Велико Търново да изясним подробностите. Поради трудния достъп до висшите духовници обаче, с който се сблъскахме на практика, отидохме подготвени. Не очаквахме обаче подобна изненада, когато помолихме владиката за интервю.

Григорий - Великотърновски митрополит:
- 50 хиляди наем ми давате сега дарение и аз ви правя интервю. И аз ще ви дам точно какво съм направил за тези пари, коя църква съм подкрепил, какво съм замазал, какво съм направил.

БНТ:
- Е, това е изнудване сега.

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Как ще е изнудване, че вашето не е ли изнудване?

БНТ:
- Не, аз ви моля да ни дадете интервю.
Григорий - Великотърновски митрополит:
- Ами и аз ви моля да направите едно дарение.

БНТ:
- Аз нямам 50 хиляди лева.

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Аз не казвам на Вас като личността г-жа еди коя си, аз казвам на продуцента ви чрез вас. 

- На Българската национална телевизия.
Григорий - Великотърновски митрополит:
- На шефа, който е. Ето обърнете се към Министерския съвет, към нещо друго да ви дадат пари
.
БНТ:
- Вие може да ми откажете или да приемете, а не да ме молите, да ме натискате вие да ви давам дарение от 50 хиляди лева.

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Добре свалям на 30, хубаво.

Дядо Григорий поясни, че станцията в Черноморец е за свещеници и християни и за всеки, който му се обади. Каза, че на морето се организират и детски лагери. 

БНТ:
- Имало ли е хора, които ви се обаждат и отиват там без пари да почиват?

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Има много такива.

БНТ:
- А тези, които плащат по колко пари им взимате?

Григорий - Великотърновски митрополит:
- 10, най-много 15 - такива суми.

Търновският владика обаче отказа да ни предостави отчети за дейността на почивната станция. Каза само, че годишните й разходите надхвърлят почти двойно приходите от нея. 

БНТ:
- Не е ли неизгодно тогава за Църквата, като имате приход от 20 хиляди лева, а разход от 40 хиляди?

Григорий - Великотърновски митрополит:
- Тя затова е Църква, за да има социални грижи, за да има възможности да помагаме.

Тъй като ни беше отказано да видим документи, които да потвърдят думите на владиката за извършвана социална дейност, попитахме най-нуждаещите се във Велико Търново - бездомните дали епархията им помага. Намерихме ги в социална кухня в града, където получаваха безплатна храна, но не от митрополията. 

- Аз съм се обръщал към други свещеници обаче не е вярно, подхвърлят си топката, няма таквоз нещо.

БНТ:
- А тук някой изобщо търси ли ви от църквата да ви подаде ръка за нещо, били то за храна или за два лева?
- Не, не, никой.

В Търновската епархия има и свещеници, които са оставени без заплати, по думите на дядо Григорий защото не си вършат работата.

Монахиня Мелания - игуменка на Соколския манастир:
- Нашият свещеник тук 3 години беше без заплата.

Църквата е отделена от държавата и на практика не може да й се търси сметка. Има ли обаче възможност и средства да помага? Прави ли го на практика? Гледайте още за сделките на великотърновската митрополия утре в новините. 

БНТ:
- Защо църквата дава 78 хиляди лева за апартамент вместо да ги даде за социална дейност както казахте?
Григорий - Великотърновски митрополит:
- То не е ваша работа. 
БНТ:
- Не, защо обяснете...
Григорий - Великотърновски митрополит:
- Няма защо да ти обяснявам, ти не си никоя.

Репортажът в сайта на БНТ - тук

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ucfy 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Това е удивителен духовен закон: започваш да даваш това, от което сам се нуждаеш, и веднага получаваш същото двойно и тройно.

 

    Игумен Нектарий (Морозов)