Мобилно меню

4.8933333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (75 Votes)

Sbornik ThessalonikiНа 13 декември (петък) 2019 г. от 16 ч. на сцена на 4-тия етаж на 47-мия Софийски международен панаир на книгата в НДК ще бъде представена колективната монография Солун и българите: история, памет, съвремие. Тя е издание на Института за балканистика с Център по тракология, БАН, финансирано по проект на Фонд научни изследвания, МОН. Книгата съдържа текстове на двадесет и двама български, гръцки и турски учени, които на базата на неизползвани до момента извори разкриват неизвестни факти, представят нови проблеми и различни гледни точки, свързани с историческото българско присъствие и съвременните връзки на българите със Солун. Подредени хронологично в четири тематични раздела, изследванията открояват българите сред пъстротата на средиземноморския град и правят неговото многообразие пълно, живо, истинско. Изданието започва с проучването на проф. Надя Данова за общуването на жителите на града с българския Светогорски манастир „Св. Георги Победоносец“ Зограф от възникването на обителта до последните десетилетия на 19 в. и завършва с представяне на българската общност в съвременния Солун.

Новото издание е естествено продължение на отпечатания миналата година едноименен документален албум (тук), а съдържанието му може да бъде разгледано на свободен достъп в интернет – тук.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (57 Votes)

Knigata Grigory TsamblakПрез декември 2019 – януари (февруари) 2020 г. се навършват 600 години от успението на българина Григорий Цамблак, митрополит Киевски и Западноруски, църковен деятел и дипломат, велик проповедник и талантлив писател. За пръв път в славянските литератури (и то само две-три десетилетия след неговата кончина!) в Русия е съставен сборник с неговите Събрани съчинения, известен като Книгата Григорий Цамблак.

Тези дни от печат излезе изданието на Книгата Григорий Цамблак, подготвено от проф. д-р Мария Спасова от Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“ и осъществено от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“ на СУ. Книгата съдържа славянския текст на осемнадесет Цамблакови проповеди с успореден превод на съвременен български език, речта на именития българин, архиерей на Църквата в Русия, произнесена през 1418 г. на събора в Констанц, както и научна студия за живота и дейността на митр. Григорий Цамблак.

Представянето на книгата ще се състои на 18.12.2019 г. от 16 ч. в Зала 2 на СУ „Св. Климент Охридски“. По отношение на разпространението на новото издание, противно на първоначалната ни информация, издателите съобщават, че поради ограничения тираж на книгата тя няма да се продава в книжарниците, а ще се подарява на специалисти (филолози, богослови, историци), чиито интереси са свързани с личността и творчеството на митр. Григорий, а за останалите ще бъде достъпна в НБКМ, в библиотеката на Софийския университет и на други университети в страната, като екземпляри ще постъпят и в повечето регионални библиотеки.

2.515873015873 1 1 1 1 1 Rating 2.52 (126 Votes)

smisalat presentation Деветата книга на писателя-богослов Мартин Ралчевски, който от години живее в Обединеното кралство, вече е на българския книжен пазар. Подобно на много от разказите от последния му сборник, „Душа“, и романът „Смисълът в живота“ е базиран на действителни събития. Сюжетът интерпретира през погледа на автора редица важни теми за съвременните православни християни като любовта, вярата, дълга, способността да устоиш на житейските изпитания и силата да продължиш по пътя на спасението, дори и след загубата на най-близките.

Проследявайки живота на главния герой на романа – Николай, Ралчевски размишлява и за прегрешението и покаянието, и за силата на молитвата и надеждата, търсеща чудото на изцелението. Авторът не подминава и болезнения за църковния ни живот проблем с оскъдния брой на монасите у нас и контраста на този труден, но благословен път с изкушенията на удобството, което консуматорското общество, в което живеем, ни предлага.

4.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (76 Votes)

IMG 7462Негово Светейшество Българският патриарх Неофит, синодни митрополити, епископи на БПЦ, духовници, преподаватели, богослови и много гости се събраха на 12 юни в аулата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за представянето на книгата Православие и Благовестие през XXI в. на гръцкия богослов д-р Димитриос Керамидас.

Сред присъстващите бяха митрополитите Великотърновски Григорий, Неврокопски Серафим, Русенски Наум и Врачански Григорий, епископите Тивериополски Тихон, Мелнишки Герасим и Белоградчишки Поликарп, архим. Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, архим. Василий, протосингел на Софийската св. митрополия.

Лично авторът пристигна в София за събитието, на което беше представен неговият сборник от девет мисионерски есета. Книгата Православие и Благовестие през XXI в. беше преведена и издадена по инициатива на Русенския митр. Наум. Тя е съвместно издание на Русенска митрополия и фондация „Двери“.

4.9047619047619 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (21 Votes)

Sine arte scientia nihil estДве нови книги на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“ ще бъдат представени през месец май в Огледалната зала на Ректората на СУ: Каква ни е Хекуба? За историята на философията с автори професорите Цочо Бояджиев, Олег Георгиев, Калин Янакиев и Георги Каприев, и Sine arte scientia nihil est. Юбилеен сборник в чест на проф. дфн Олег Георгиев, със съставител проф. дфн Георги Каприев.

Представянето на първата книга ще бъде на 9 май от 18:30 ч., модератор ще е доц. Гергана Динева. Авторите се надяват тази среща да прерасне в ангажирана дискусия за смисъла от историко-философските изследвания в контекста на високата европейска култура. На 21 май от 18 ч. ще бъде отбелязана 65-годишнината на бележития български философ-медиевист проф. дфн Олег Георгиев и ще се представи сборникът, съставен в негова чест.

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж