Мобилно меню

3.4615384615385 1 1 1 1 1 Rating 3.46 (13 Votes)

DSC07662Вчера, 29 май, в зала № 2 на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се състоя заключителна среща на участниците в проекта „Образование, религия, медии и политика: анализ на реалности” към Европейската оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

В рамките на двугодишния проект екип от докторанти, постдокторанти и преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски” изследваха посланията на политическата реч и тяхната медийна регулация от философска, езикова и богословска гледна точка. Поради спецификата на проблематиката съвсем естествено в проекта бяха привлечени докторанти и преподаватели по философия и политология, по богословие, както и филолози.

На заключителната среща беше отчетена добрата ефективност на проекта, дължаща се както на добрата му организация, така и на активната работа от страна на участниците. Приветствие и обобщение на резултатите от проучванията направи ръководителят на проекта д-р Цветина Рачева.

4.7894736842105 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (19 Votes)

SU-BFКакто вече Двери съобщи, на 7 и 8 май 2014 г. се състоя видеосеминар с участието на студенти и преподаватели от Московската и Киевската духовни академии, от Руската християнска хуманитарна академия (Санкт Петербург) и от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Подобен форум се провежда за първи път и с увереност може да се каже, че няма да е за последен. Защото интерес за продължаването му изразиха всички участващи страни. И защото семинарът беше посветен на ключови въпроси от византийското богословие от 14 век, които са особено актуални и днес.

Провеждането на семинара стана възможно благодарение на участието на Богословския факултет в интердисциплинарен научен проект за изграждане на електронни ресурси по медиевистика („Е-medievalia” с ръководител проф. Татяна Славова от Факултет славянски филологии на СУ), по който работят специалисти от още три факултета на СУ, от Центъра за славяновизантийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев”, от Института за българска литература на БАН и от Националната библиотека „Св. Кирил и Методий”. По линия на този проект в изградената цялостна система за електронно обучение е интегриран и модулът за многоканална видеоконферентна връзка. Той позволява пълноценна многоканална видео, аудио и чат комуникация между много участници от различни държави в интернет среда. Всеки от участниците може да изнася пред останалите свои презентации, които се наблюдават дистанционно през интернет връзка в реално време. Всички конферентни сесии могат да бъдат записвани автоматично от системата и след това да се използват многократно в учебния процес. Проведеният международен богословски видеосеминар е първи в България и отреди на Богословския факултет на СУ достойно място в използването на модерните мултимедийни технологии в областта на образованието.

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (27 Votes)

pantaleon-monastery-athosРуският светогорски манастир „Св. Пантелеймон” и Международният фонд за възстановяване и съхранение на културното и духовно наследство на манастира „Св. Пантелеймон” организират международна конференция в София на тема „Атон и славянският свят”. Научната конференция е посветена на 1000 години руско монашество на Света Гора и ще се проведе от 14 до 16 май в хотел „Рамада”, София.

 

Програма на конференцията:

14 май, сряда

Хотел „Рамада”, София, Конферентна зала

бул. „Мария Луиза”, 131

8:30-9:00 – Регистрация на участниците

Сутрешно заседание

Част 1

Водещи: Епископ Митрофан (Баданин), Денис Олегович Чепяков, монах Ермолай (Чежия), Жанна Леонидовна Левшина

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

SU-BFНа 7 и 8 май в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” ще се проведе видеоконференция върху теми от византийското богословие през 14 в. Ще участват студенти и преподаватели от Московската и от Киевската духовни академии, от Руската християнска хуманитарна академия в Санкт Петербург и от Богословския факултет в София.

Програмата на видеоконференцията е както следва:

1. Опознавателна среща, на която ще има презентация за всяка от участващите висши богословски школи и ще се обсъди планът на семинарите – 7 май от 11 до 13 ч.

2. Съборът през 1351 г. – 7 май от 14 до 16 ч.

3. Критиката на учението на Тома Аквински от Калист Ангеликуд – 8 май от 11 до 13 ч.

Семинарът ще е на руски език и ще се модерира от доц. Иван Христов.

В аулата на Богословския факултет ще върви транслация на живо, отворена за всички интересуващи се.

4.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (28 Votes)

IMG 2947Тази година се навършиха 15 години от официалното откриване на библиотеката с библеистична литература в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Със скромните сили на колегията, която се потруди за изграждането и организирането на библиотеката, с добрата воля на Богословския факултет като домакин и партньор и с несравнимата щедрост и съдействието на световното Дружество за новозаветни изследвания (SNTS), посредством неговия Комитет за Източна Европа, днес се радваме и разчитаме на 9 500 библиотечни единици, от които 7 000 книги и 2 500 тома периодика. Това са най-новите изследвания в областта на библейската наука (Стар Завет, Нов Завет, юдаистика) на 15-ина езика, като най-много са на немски, английски, гръцки, френски и руски език.

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж