Мобилно меню

4.35 1 1 1 1 1 Rating 4.35 (20 Votes)

IMG 20141009 095213 1Православният богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий” отново събра български и чужди учени, за да изнесат доклади и проведат обсъждания по темата „Св. Писание в църковното предание”. Поредната международна научна конференция на великотърновския богословски факултет стана истинско средище на съвременната православна богословска мисъл.

В научната проява, организирана по инициатива и с усилията на декана на ПБФ доц. Димитър Попмаринов Киров, както и с подкрепата на софийската фондация „Покров Богородичен”, участваха учени от България, Гърция, Македония и Румъния.

От програмата, която Двери своевременно обяви, не можа да бъде представен докладът на проф. прот. Николай Шиваров, който по здравословни причини не успя да вземе участие. Докладите, представени на форума, заслужено привлякоха вниманието на преподаватели и докторанти от Софийския, Великотърновския и Шуменския университет. Въпросите, свързани със Св. Писание, и тяхното отражение в учението и цялостния живот на Църквата предизвикаха оживени дискусии. В края на конференцията беше направено представяне на новия съвременен превод на Библията на български език, който предизвика голям интерес сред всички участници.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

58 nДвудневна международна научна конференция на тема „Свещеното Писание в църковното предание” ще се проведе във Велико Търново на 9 и 10 октомври. Научната среща е по инициатива на Православния Богословски факултет към ВТУ „Св. Кирил и Методий”. Богослови от двата Богословски факултета в София и Велико Търново, учени от Гърция, Македония и Румъния ще представят своите доклади. През втория ден е предвидено и представяне на новия превод на Новия Завет, дело на български библеисти и филолози.

Конференцията ще се проведе в Меридиан Хотел Болярски.

ПРОГРАМА

8 октомври 2014 г.

15:00 – 19:00 ч. Пристигане и регистрация

9 октомври 2014 г.

9:00 –  9:30 –  Откриване на конференцията

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

news 1499Православният богословски факултет към ВТУ „Св. Кирил и Методий” приема студенти по две акредитирани специалности:

  • ТЕОЛОГИЯ и ЦЪРКОВНИ ИЗКУСТВА

Завършилите специалността Теология получават степен бакалавър с професионална квалификация „Теолог, учител по религия”. Те намират реализация в системата на Българската православна църква, държавното и частното образование, социалната сфера, културните институции, медиите и други.

Завършилите специалност Църковни изкуства получават степен бакалавър с професионална квалификация „Художник – църковни изкуства”. Те получават правото да проектират и реализират цялостни и частични иконографски изписвания на храмове, изпълнявани в различни техники – икони, миниатюри, стенописи, мозайки и други.

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (50 Votes)

r53На 10 юли Научният съвет на Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски” единодушно гласува назначаването на по-висока длъжност на преподавателите, успешно завършили процедурите по обявени конкурси за един професор и трима доценти (виж тук). Повишените бяха Мария Йовчева, Светослав Риболов, Анна Маринова, Екатерина Дамянова.

Мария Атанасова Йовчева е щатен преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” от 2012 г. Изследовател в областта на старобългарската преводна книжнина и историята на българския език. Родена е на 16 май 1959 г. в гр. Средец (обл. Бургаска). Завършва Българска филология в СУ (1981 г.), защитава дисертация в областта на старобългарската химнография (1999 г.); доцент (2001 г.). Преподава старобългарска книжнина, химнология и църковнославянски език в БФ (от 2012 г.). Член на редакционната колегия на списанията Scripta & e-Scripta (издавано от Института за литература, БАН) и Словѣне (издавано от Института по славянознание към Руската академия на науките). Академичната си длъжност професор в професионално направление 2.4. Религия и теология, (старобългарска книжнина и химнология) Мария Йовчева придобива с представени 3 книги (1 самостоятелна и 2 в съавторство), 46 научни студии и статии (34 самостоятелни и 12 в съавторство), 25 рецензии, персоналии, енциклопедични статии, обзори, лекции и електронни публикации – общо 74 заглавия.

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (40 Votes)

oаДнес преподавателите от катедра „Теология” на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” дадоха пресконференция във връзка с новооткритата в града Духовна академия и проблемите на богословското образование у нас. На пресконференцията присъстваха: ректорът на университета проф. д-р Запрян Козлуджов, деканът на Философско-историческия факултет доц. д-р Красимира Кръстанова и членовете на катедрата по Теология. Пред медиите беше оповестена декларация, която преподавателите са изпратили до Св. Синод на БПЦ и очакват от тях отговор на посочените проблеми.

В декларацията си преподавателите изразвят своето огорчение, че водещ мотив за създаването на Духовната академия в Пловдив е конфронтацията със съществуващите богословски факултети и катедри. Те смятат, че е било редно тази инициатива на Св. Синод на Българската църква поне да бъде обсъдена с преподавателите по богословие у нас, както и да се проведе обществена дискусия по въпроса.

Преподавателите са притеснени, че Пловдивската духовна академия има претенции за единствено кадрово училище на БПЦ, докато в същото време нейният преподавателски състав е на ниско ниво и не отговаря на критериите за висше образование. Възпитаниците на академията няма да получат държавни дипломи за висше образование и след завършването на 4-годишното обучение ще останат със средно образование.

Богословите смятат също така, че има голяма вероятност „псевдобогословски школи като Духовната академия да осакатяват възпитаниците си с радикални, а често и с неправославни схоластични учения и разбирания и ще насаждат религиозна нетърпимост към други християнски и нехристиянски изповедания”.

 

И рече старецът...

Блажен оня човек, който е достигнал състояние на бодърстване или се бори да го постигне: в сърцето му се образува духовно небе – със слънце, луна и звезди.

Св. Филотей Синаит