Мобилно меню

4.0769230769231 1 1 1 1 1 Rating 4.08 (13 Votes)

LНа 25 юни, вторник, в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ ще се проведе Ден на отворените врати за магистърските програми, предлагани във факултета.

Сред предлаганите програми за магистри (специалисти-богослови и неспециалисти) са „Религия и образование“, „Християнско поклонничество“, „Църковно социално дело“, „Църковен мениджмънт“, „Съвременни аспекти на богословието“, „Литургия и музика“, „Ръководене на църковен хор“, „Църковно изкуство в България (оценяване, опазване, презентиране)“, „Църква и медии“, „Извори и традиции на богословието“ и „Вяра и живот“.

Всички интересуващи се ще могат да се запознаят на място с предлаганите програми, изучаваните по тях предмети и практическото им приложение, както и с условията за прием.

Начало на представянето е в 13 ч. в аудитория № 8.

Адрес на Богословския факултет на СУ: площад „Св. Неделя“ 19.

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

evgenyНа 18 юни 2019 г. се проведе Общо събрание на Православния богословски факултет за избор на ново ръководство. Единодушно за втори мандат беше подкрепен досегашният декан – доц. Евгений Николов, ръководител на катедрата по „Църковни изкуства“. За председател на Общото събрание беше избран проф. архим. Авксентий (Делипапазов), а негов заместник през новия мандат ще бъде доц. д-р Красимир Русев.

В екипа на доц. Евгений Николов през новия мандат ще бъдат: доц. д-р Свилен Тутеков – зам. декан по научно-изследователската и художествено-творческата дейност, и доц. д-р Магдалена Легкоступ – зам. декан по учебната дейност и акредитацията.

2.0576923076923 1 1 1 1 1 Rating 2.06 (52 Votes)

96 nОт 12 до 16 ноември, от 18 до 21 ч. в сградата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ (8 аудитория, 3-ти етаж) ще се проведат вечерни открити семинари върху богословското наследство на църковните отци.

Гост-лектори са професорът в Уитън Колидж проф. Георгиос Каландзис и Беки Фейбър. Другите лектори са от СУ „Св. Климент Охридски“. Семинарите ще се проведат на английски език.

Семинарите са открити за всички интересуващи се от темите на докладите.

2.5 1 1 1 1 1 Rating 2.50 (34 Votes)

DSC07173pБогословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ предлага възможност на всички, които се интересуват от задълбочено запознаване с темите и проблематиката на християнското поклонничество, да запишат магистърска програма „Християнско поклонничество“. Обучението е задочно и продължава една или две години, в зависимост от това дали студентите са завършили богословие или са бакалаври по друга специалност.

Програмата се организира и провежда по инициатива на Катедра „Историческо и систематическо богословие“ на Богословския факултет на СУ. Тя е разработена специално за бакалаври от други (небогословски) специалности, които биха искали да се докоснат до духовната съкровищница на православното богословие и християнските традиции на нашия регион по един действен практичен начин, чрез участие в инициативи, свързани с християнското поклонничество.

В обучението биха могли да се включат и работещи в областта на туризма (особено от туристически посреднически агенции, гидове на обекти от културния и религиозния туризъм, управление на дестинации за поклоннически туризъм и пр.), които желаят да се специализират, също така и хора (служители и специалисти) в държавната, регионалната и общинската администрации, ангажирани с развитието на поклонничеството, културното и духовно наследство и тяхното презентиране.

2.25 1 1 1 1 1 Rating 2.25 (32 Votes)

снимка1На 21 март в София се проведе научна среща-дискусия в рамките на международния проект „Science and Orthodoxy around the World“ („Наука и Православие по света“). Той се организира от Института за исторически проучвания в Атина, в сътрудничество с редица научни организации от целия свят (повече за резултатите от проекта и проведените досега срещи – тук). Интердисциплинарният екип включва над 50 специалисти от 15 страни, представители на различни академични области като природни науки, философия, история и богословие и др. Участниците се надяват чрез разнообразни инициативи да активизират диалога между научния и религиозния мироглед особено в традиционно православните страни.

Участниците в проекта изграждат паралелно голяма база данни с отворен достъп посредством събирането, описването и представянето на гледните точки и позициите, публикувани през последните десетилетия на различни езици и места (книги, специализирана периодика, традиционни и нови медии и т. н.). Тези позиции, които имат значение за днешния диалог между наука и религия в различните страни, ще бъдат достъпни за широката публика след предстоящото стартиране на базата данни, която ще бъде свободно достъпна на посочения онлайн портал. В процес на изграждане е също така дигитална колекция с интервюта, която ще представи мненията на значими мислители в изследваната област от Гърция, Русия, Украйна, Румъния, България, Сърбия, Грузия, а също така и в Обединеното кралство, Съединените американски щати, Франция и Австралия.

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит