Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (56 Votes)

IMG 5793

На 18 декември в Зала 2 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ беше представена „Книгата Григорий Цамблак“, дело на проф. д-р Мария Спасова от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Събитието събра на едно място екипа, осъществил новото издание, водещи наши специалисти в областта на славистиката и българистката, богослови, докторанти, студенти, клирици на БПЦ и други почитатели на словото на изтъкнатия наш духовник и църковен писател от Късното славянско средновековие. Свещеноначалието на Българската православна църква взе участие в културното мероприятие в лицето на Варненския и Великопреславски митр. Йоан, а ректорското ръководство на Софийския университет беше представено от зам.-ректора по учебната дейност доц. д-р Георги Вълчев. Присъства лично и проф. д.ф.н. Валери Стефанов, директор на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“, реализирало новото и изключително ценно издание.

Книгата, която започва с встъпителна научна студия от преводача, проф. Спасова, съдържа още речта на митр. Григорий пред Констанцкия събор от 1418 г. и 18 негови проповеди, формирали като устойчив състав първата в славянските литератури книга със събрани съчинения на един автор само две-три десетилетия след неговата кончина.

Представянето беше водено от отговорния редактор проф. д.ф.н Анна-Мария Тотоманова, която предостави думата за изказвания на митр. Йоан, доц. Вълчев, проф. Спасова, проф. д.ф.н Татяна Славова и проф. Николай Червенков – първия ректор на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“.

4.8625 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (80 Votes)

1 Zograf ConferenceНа 19 и 20 ноември 2019 г., в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе международната научна конференция „Зографската обител сред атонската монашеска общност: исторически път и място за служение на словото“. Както вече писахме (тук), организатори на научното събитие бяха Зографската св. обител чрез своята фондация „Наследство на Зографската света обител“ и Софийският университет. След конференцията „Зографската библиотека и архив: Изследователски подходи при дигитализацията, описанието и изданието на изворите“, проведена през 2017 г. (тук), това е втората международна научна конференция, организирана в рамките на многогодишен проект за партньорство между двете институции с цел проучване на Зографското книжовно наследство, чието начало беше поставено през 2014 г.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

maxresdefaultНа 19 и 20 ноември 2019 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе международна научна конференция на тема „Зографската обител сред атонската монашеска общност: исторически път и място за служение на словото“, организирана от университета и манастира в рамките на споразумение между двете институции за проучване на книжовното богатство на обителта.

Зографският манастир в продължение на векове пази ценни извори за духовната, културната и икономическата история на атонските манастири, българите и Балканите, както и за техните връзки и взаимодействия в по-широк географски ареал. Целта на конференцията е да се обсъдят научни открития, направени при работа с ръкописи и документи, съхранявани в манастира, и да се очертаят перспективите за бъдещи подходи и съпоставителни проучвания. Ще бъдат представени проекти за издаване на ценни ръкописи и текстове от библиотеката на обителта.

2.5 1 1 1 1 1 Rating 2.50 (76 Votes)

Диана КостоваНа 28 юни в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше защитена докторска дисертация на тема „Църквата и масонството в България през първата половина на XX век (богословско-апологетично изследване)“. С това завърши докторантурата на Диана Стефанова Костова, която под ръководството на доц. д-р Димо Пенков беше подготвила и дисертационния си труд. Прочетен критично и оценен от научното жури с председател доц. д-р Клара Тонева, този труд, заедно с успешно преминатата докторантска подготовка и изпити, даде основание за единодушното гласуване на журито: на автора да бъде предоставена образователната и научна степен „доктор“.

4.8488372093023 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (86 Votes)

popmarinovДнес, 26 юни 2019 г., в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“ бяха избрани професор по Св. Писание на Стария Завет и доцент по Св. Писание на Новия Завет. На две последователни заседания на научните комисии (наричани от закона „научно жури“ - 7-членно за избор на професор и 5-членно за доцент) бяха гласувани доц. д-р Димитър Маринов Киров да бъде преназначен за професор по Стар Завет и главен асистент протойерей д-р Павел (Павлин) Петров Събев да бъде преназначен за доцент по Нов Завет към ПБФ.

Тези процедури бяха уникални за факултета, защото за пръв път в неговата едва 28-годишна история се избира професор по Св. Писание на Стария Завет и доцент по Св. Писание на Новия Завет. При основаването на ПБФ през 1991 г. там започнаха да преподават професори и доценти от БФ на СУ „Св. Климент Охридски“, докато постепенно се подготвят местни кадри. За пръв път в комисията по избора участва и доцент по Св. Писание на Новия Завет от Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“, който е местен кадър на ШУ – доц. ик. д-р Теодор Стойчев. При това трябва да се отбележи, че през последните 3-4 години ръководството на ВТУ беше спряло по икономически причини всякакви процедури по повишение в длъжност и така двамата университетски преподаватели едва сега можаха да получат отдавна заслуженото признание.

 

И рече старецът...

Не се учудвай, че падаш всеки ден; не се отказвай, но смело се изправяй. И бъди уверен, че ангелът, който те пази, ще възнагради търпението ти.

Св. Йоан Лествичник