Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
logo_shkola.jpg
На 12 октомври 2009 г. стартира постоянният семинар „Религия и култура”, организиран от Центъра за изследване на религиите при СУ „Св. Климент Охридски”. Семинарът се провежда през 2009/2010 академична година в рамките на проекта „Научни подходи към взаимовръзката нормативен текст–социокултурен контекст в изследванията на религиите” с научен ръководител доц. д-р Симеон Евстатиев от Катедрата по арабистика и семитология. Като част от този изследоватеслки проект  между 28 август - 2 септември 2009 г. в Смолян се проведе Първата лятна школа "Религия и култура" на Софийския университет.

Семинарът "Религия и култура" е интегриран в учебния план на Университета, като може да се предлага, предоставяйки кредити на студенти от различни магистърски и бакалавърски програми в областта на хуманитарните и социални науки. През академичната 2009/2010 г. семинарът ще бъде включен и в програмата на Докторантското училище по социални и хуманитарни науки към Софийския университет.

Всички сесии на семинара ще се провеждат в зала №111 на партерния етаж в сградата на ЦИЕК при СУ на бул. „Тодор Александров” №79 от 17.00 до 20.00 ч. на указаната в графика дата.
Цялата статия: Постоянен семинар "Религия и култура" към СУ "Св. Климент Охридски" започва от 12 октомври

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
1_23.jpgВчера и днес в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се провеждат държавни изпити по богословие ("теология" по държавната номенклатура) за завършилите бакалавърска степен, т. е. четиригодишния основен курс на обучение. Тези изпити са единни за завършилите както редовната, така и задочната форма на обучение.

Вчера, 20 юли 2009 г., от 10 ч. в сградата на факултета се проведе практическият държавен изпит, който се състои в изнасяне на урок по предмета Религия за придобиване на учителска правоспособност. Явиха се и издържаха изпита 47 редовни и задочни студента. Средният успех беше сравнително висок - над 5.00. В комисията участваха и двама опитни учители-богослови от т. нар. "базови" училища в София - Руска Тошева и Любчо Средков.

Днес, 21 юли, от 9 ч. в аулата на БФ се провежда писменият държавен изпит по богословие. Явиха се общо 48 редовни и задочни студента, от които 31 мъже и 17 жени. Сред полагащите изпит има един свещеник и един йеромонах.

Бяха изтеглени две теми: 1) История на старозаветното тълкуване в Средновековна България и на св. Кирило-Методиевия библейски превод. Есхатология и хилиазъм. 2) "Покайте се и всеки от вас да се кръсти в името на Иисус Христос, за прошка на греховете; и ще приемете дара на Светия Дух" (Д 2:38). Догматически, нравствен и пасторологичен анализ на текста.

Завършващите имат право да изберат една от темите и по нея да напишат своето изложение. Писменият изпит е с продължителност 4 часа. Утре сутринта се очаква комисията от четирима хабилитирани преподаватели да е готова с резултатите от писмния изпит.

Следващата сесия на държавните изпити по богословие е в средата на септември.

4.609756097561 1 1 1 1 1 Rating 4.61 (41 Votes)

1_46.jpgВчера в Библейска библиотека, специализираната библиотека на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по библеистичните предмети, постъпиха 1200 книги като дарение от личната библиотека на немския професор Траугот Холц от гр. Хале, Германия, вече покойник. Дарението беше направено от неговата съпруга за Библейска библиотека с посредничеството на проф. Карл-Вилхелм Нибур, преподавател по Св. Писание на Новия Завет в университета на гр. Йена и председател на комитета за Източна Европа на Сдружението за новозаветни изследвания (SNTS).

Постъпилите книги са само от областта на библеистиката. Те са предимно на немски език, но има и на английски, и на други езици. Книгите ще попълнят сериозно фонда на Библейска библиотека, която досега наброяваше около 6 600 библиотечни единици, от които 4 500 книги, 2 100 периодични издания (научни списания) и 50 CD.

Книгите пристигнаха вчера и бяха прибрани в библиотеката. Доставката им стана с любезната и безкористна помощ на българската транспортна фирма quo_logis в Берлин, Германия, собственост на г-н Иван Асенов. Ръководството на Библейска библиотека подчерта, че тази транспортна помощ е получена благодарение на българския свещеник в Регенсбург и Пасау о. Виктор Иванов-Цимер.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)
Трима преподаватели от Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - доц. д-р Иван Христов, доц. д-р Любомир Тенекеджиев и ст. ас. Светослав Риболов - тази седмица са на проучвателна експедиция в Патриаршеския институт за патристически изследвания в манастира Влатадон, гр. Солун. В продължение на своя научноизследователски проект те заминаха за Гърция, за да проучат светоотечески ръкописи от богатата колекция с микрофилми на солунския патристически институт, който е под егидата на Вселенската патриаршия.

Доц. Христов е специалист по история на християнската философия, обаче неговата подготовка в областта на класическите езици му позволява не само да чете, но и да превежда текстове на светите отци. Другите двама преподаватели са "чисти" патролози и техните многогодишни занимания са тъкмо в областта на светоотеческата книжнина и богословие. Тримата заедно използват ваканционния период, за да направят нужните им проучвания, които ще им помогнат не само да обогатят преподавателската си работа, но и да подготвят нови издания по патрология.

4.15 1 1 1 1 1 Rating 4.15 (20 Votes)
1_69.jpgТази седмица завършват семестриалните изпити за учебната 2008/2009 г. Студентите ще са във ваканция до началото на месец октомври - с изключение на ония, които имат поправителни изпити за началото на септември. От канцеларията на факултета съобщават, че четвъртокурсниците ще положат на 20 юли практически държавен изпит, а на 21 юли - писмен държавен изпит, с което завършват цикъла на четиригодишното си обучение в бакалавърска степен по богословие. Втората сесия от държавни изпити ще бъде в средата на септември, а дипломите си ще получат по време на свето-Климентовите празници в края на ноември.

В събота, 11 юли, ще се проведе и устният приемен изпит за новите студенти по богословие (в държавните документи се пише "теология") в бакалавърска степен, четиригодишен курс на редовно и задочно обучение. До 4 юли, крайния срок за приемане на кандидат-студентски документи, стотина кандидати за двете форми на обучение са заявили желание да се учат в софийския богословски факултет, най-старата и най-авторитетна заради реномирания си преподавателски състав висша богословска школа, която за 87-и път ще приеме студенти.

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж