Мобилно меню

3.9047619047619 1 1 1 1 1 Rating 3.90 (21 Votes)

/imG 1528На 27 февруари 2017 г. в аулата на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше проведена защита на докторска дисертация по литургика на Любка Боянова Бурмова.

Темата на дисертацията беше „Раннохристиянската литургична практика според някои новозаветни апокрифи (I-IV век)“, подготвена под научното ръководство на доц. дякон д-р Иван Иванов.

В научното жури, което според изискванията на закона е рецензирало дисертационното съчинение на докторантката, влизаха проф. д. б. н. Емил Трайчев (СУ) и доцентите д-р Мариян Стоядинов (ВТУ), дяк. д-р Иван Иванов (СУ), свещ. д-р Людмил Малев (ВТУ) и д-р Стефан Стефанов (ШУ). И петимата членове на журито единодушно гласуваха с „да“ за присъждане на образователната и научна степен „доктор“ на Л. Бурмова.

Цялата статия: Защитена дисертация в Богословския факултет на СУ (обновено със снимки)

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (12 Votes)

sv athanasii konf fill 354x500Богословският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" съвместно с Центъра за изследване на патристичното и византийско наследство към университета и Гражданско сдружение "Св. Атанасий Велики" организират на 3 февруари еднодневна конференция, посветена на живота и творчеството на св. Атанасий Александрийски и спецификите на света на Късната античност.

Събитието се организира по случай 1690 години от заемането на Александрийската катедра от св. Атанасий Велики. 

Конференцията ще е с участието на учени от различни области на хуманитаристиката и ще има шест сесии:

„Исторически контекст“ (с модератор Белоградчишки епископ Поликарп)

„Св. Атанасий и Библията“ (с модератор проф. д-р Иван Христов)

„Полемика и теология у св. Атанасий Велики“ (с модератор доц. Д-р Иво Топалилов)

„Археологически открития“ (с модератор доц д-р Светослав Риболов)

„Св. Атанасий и съвременните изследвания“ (с модератор Тодор Патриков)

„Паметта за св. Атанасий във Византия“ (с модератор Адриана Любенова).

Конференцията ще се проведе от 9 ч. до 19.00 ч. в "Нова конферентна зала" на СУ "Св. Климент Охридски", Северно крило на Ректората. Всички, които имат интерес към разглежданите теми, могат да присъстват.

4.5348837209302 1 1 1 1 1 Rating 4.53 (43 Votes)

 

thumbnail IMG 6283На 1 септември, началото на църковната година, в Богословския факултет в София се проведе защитата на докторската дисертация на Венцислав Каравълчев „Репресивната политика на комунистическата власт срещу Православната църква в България (1944-1964 г.)“. Научното жури в състав проф. д-р А. Омарчевски, председател, проф. д-р Гълъбина Петрова, свещ. доц. д-р Людмил Малев, проф. дфн Нина Димитрова и доц. д-р Павел Павлов (научен ръководител) единодушно гласува за присъждане на докторска степен на Венцислав Каравълчев.

Във въведителното си слово Венцислав Каравълчев разказа за мотивите си да се заеме с изследването на тази трудна тема: „Граничността на изследвания период, все още живата връзка с много процеси от близкото минало, неосмислени стереотипи и продължаващи действието си модели на социално поведение и световъзприемане прави проблематиката за отношенията между Църквата и държавата през комунизма особено актуална“.

В. Каравълчев разказа и за процеса на изследователската си работа и отбеляза източниците, които най-силно са го впечатлили с ярката картина на комунистическите репресии срещу българските християни. Сред тях е „Дневникът на един свещеник 1941-1962“ на провинциалния свещеник о. Данаил Мусенски, който педантично и ден по ден описва постепенното замиране на християнския живот в неговата енория, за да се стигне до невъзможността да отслужва Литургия в празния храм.

От своя страна членовете на научното жури запознаха присъстващите със своите рецензии и становища за изследването:

Проф. Нина Димитрова говори за приносите на дисертацията за богословското осмисляне на антицърковните гонения през комунистическия период: „Теоретично достойнство виждам и в предлаганите обяснения за причините за репресивното отношение на тоталитарната държава към Църквата – защото последната възпрепятства тоталността на контрола над човека, предоставяйки му убежище в измерения, където политическата власт няма влияние. Разбираемо „изкореняването“ на религиозния светоглед става една от първостепенните задачи на „комунистическото строителство“.“

Цялата статия: В Богословския факултет на СУ беше защитена докторска дисертация за антицърковните репресии при...

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (8 Votes)

bogosl fakultetНа 16 май 2016 г., понеделник, в аулата на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде прочетена лекция от проф. д. б. н. Емил Трайчев Стоянов на тема „Евангелие на Спасението“. Проявата се организира по решение на Факултетния съвет в рамките на традиционните св. Кирило-Методиеви дни на СУ, наречени от университетското ръководство „Майски дни на културата“.

Лекцията ще започне в 12 ч. Входът е свободен.

2.2307692307692 1 1 1 1 1 Rating 2.23 (26 Votes)

nova bakalavДо 20 май ще се приемат документите на кандидат-студенти, които желаят да се обучават в бакалавърската програма на Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ – „Религията в Европа“.

„Религията в Европа“ е нова специалност на Софийския университет, инициирана от Богословския факултет, която стартира през академичната 2016-2017 година. През тази първа година ще се приемат само студенти в задочна форма на обучение. От следващата година ще се приемат студенти в редовна форма, държавна поръчка.

За завършилите преди въвеждането на матурите през 2008 г. ще има устен изпит по теология.

Студентите ще изучават в детайли трите монотеистични религии – християнство, ислям и юдаизъм, поставени в православен контекст. Програмата има два профила: „Християнство и юдаизъм“ и „Християнство и ислям“.

Цялата статия: Богословският факултет в София приема студенти по програмата „Религията в Европа“
Страница 6 от 26

 

 

И рече старецът...

Само чрез сражение душата постига напредък.

Авва Йоан Ниски