Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (83 Votes)

Успение Богородично, икона от Твер, ХV в.Днес възпяваме успението на св. Богородица. Празнуваме преминаването ѝ към Извора на живота.

Извор на живота е Иисус Христос. С Кръста, гроба и тридневното Си възкресение Той осигури вечния живот за всички смъртни и тленни хора.

Ние, братя, в тленния и умиращ свят живеем винаги с надеждата и увереността във възкресението на мъртвите. Вървим през пространството и времето и следваме един биологичен цикъл. За някои по-кратък, за други по-дълъг. Раждаме се, порастваме, остаряваме и умираме. Гробът е принудителният завършек на живота. Освещаващата обаче благодат на разпнатия и възкръснал Богочовек Христос ни води от смъртта към живота.

Св. Богородица премина от смъртта към живота и, макар днес да сме натъжени за погребението ѝ, с възкресно настроение възпяваме преминаването ѝ към Извора на живота.

Точно тази убеденост, братя, прави св. Богородица пребиваваща сред нас. Забележително е това, което днес пеем: „В успението не изостави света, Богородице“.[1]

Цялата статия: Успение Богородично

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (84 Votes)

Днешното апостолско четиво, братя, е взето от Посланието на св. ап. Павел до Тит, неговия ученик. Както вече би трябвало да знаете, него самият апостол го е определил за епископ на Църквата в Крит и в посланието, което му отправя, го поучава за неговото епископско дело. Днес чухме завършека на посланието и онова, което впечатлява, са следните стихове: „Верни са тия думи; и аз желая да потвърдиш това, та, които са повярвали в Бога, да залягат да бъдат прилежни към добри дела: това е добро и полезно за човеците“ (3:8).

Апостолите вървят по стъпките на Христос и ни насърчават и ние да правим същото. Словото Христово станало достоверно с кръстната Му жертва. Господ е учил със Своето слово на истината, дал е отговор на тревогата на пророците, допълнил е закона и е подпечатал учението Си със Своите добри дела. Пръв е участвал в непостижимото за ума благо[1] и с кръстната Си смърт ни е предложил спасение.

Оттогава е оставил пример на всички, които Му се доверяват и Го обичат, не само да проповядват чудесата Му, но и да ги потвърждават с делата си.

Цялата статия: Противопоставяне на еретиците (Тит 3:8-15)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (87 Votes)

preobr.jpgВ днешното апостолско четиво (2 Петр. 1:10-19) св. ап. Петър уверява вярващите от всички времена в чудото, което се е случило и пред неговите очи на планината Тавор. Било е малко преди спасителните страдания, когато Господ се е преобразил и е заблестял от нетварната светлина на божествеността. И това е станало, за да се уверят учениците Му, че действително е Син Божи и така да не се разколебаят по-късно от страданията, Кръста и гроба.

Тази светлина, братя, е Божията благодат, която просвещава всеки човек и създава предпоставки да се култивира и расте истината. Хората, които не отхвърлят този дар Божи, знаят, че Христос е единствената истина. Знаят също, че Христос е единственият път, който ги води към Бога Отца, към извора на живота.

Апостолите Петър, Йоан и Яков са познали тази истина със сетивата си, с очите и ушите си. Видели са и са чули Господа на планината Тавор. Това обаче не е било достатъчно. Трябвало е да Го приемат и с вярата, със свободната си воля и в последствие да обикнат и да почитат Бога Отца.

Цялата статия: Истинска светлина

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Любезни читателю! 

Ето, че Бог благослови да издадем и втория брой на списание „Радио Сион”, брой в който вие, читателите, отново ще се потопите в живота и делото на първото в България Православно радио „Сион”. Ще се запознаете със съдържанието на избрани предавания от програмната му схема и, надявам се, ще ви подбудим към осъзнаване на духовното и нуждата от църковно израстване, което е така необходимо в нашето ежедневие.
Цялата статия: Приветствие към читателите на втория брой на списание "Радио Сион"

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
Цялата история на човечеството от Адам до идването на Иисус Христос представлява едно постепенно, бавно подготвяне на човешкия род да приеме Господа между себе си. Защото със своето непослушание Адам сам отпадна от Бога, Който по великата Си милост не го изостави, а се погрижи за неговото изкупление и му даде възможност да се спаси.

Самият земен живот на нашия Спасител представлява едно постепенно разкриване на Неговата Божественост. Така от една страна, ние Го виждаме роден в кошара и положен в ясли на безсловесни животни, а от друга - Витлеемската звезда и ангелското славословие свидетелстват, че Роденият не е случаен човек.
Цялата статия: Моят възлюбен Син

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum