Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (46 Votes)

Проповед върху неделното апостолско четиво – Евр. 11:24-26, 32-40

Днес, в Неделята на православието, братя, засвидетелстваме две основни качества на нашата традиция: истинната вяра и възможността да изразяваме тази права вяра със символи и икони. Това ни учи Сам Иисус Христос, въплътеният Божи Син. Той е Бог неизразим, непонятен и неописуем, но придоби по Своя воля образ на раб, образ на човек (срв. Фил. 2:6-8), за да ни освободи от греха и смъртта (срв. Кол. 1:14). И както Той ни създаде по Свой образ, когато първосътворените човеци се отрекоха от Него и „се изпълни времето“, Бог-Син прие нашия образ „неизменно“, т. е. без да загуби Своята божественост.

Вярата на християните в личността на Иисус Христос е изразена със Символа на вярата. Изповядваме кой е нашият Бог, на Когото се доверяваме, и кое е спасението, което Той ни предлага. На иконите погледът ни среща или сцена от живота на Господ Иисус Христос и от житията на светците, или свети образи и нашият поглед бива улесняван да премине от гледането в прозрението! Затуй онова, което почитаме и на което се покланяме, не са материалите, от които са направени иконите, т. е. дървото, боите или ценните метали, а се покланяме на Господа, Който стана човек, и на Неговите светци, които по благодат участват в славата Му, и затова ги изобразяваме с ореол.

Цялата статия: Героите на вярата

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (13 Votes)
св. Андрей КритскиВъзлюбени в Господа братя и сестри,

Ето, вече прекрачихме прага на спасителната Четиридесетница и светата Православна църква като грижовна майка разкри пред нас в няколко последователни недели класически примери на покаяние като притчата за Митаря и Фарисея и за  Блудния син, а сега ни подбужда към покаяние с  думите от Великия покаен канон на св. Андрей Критски. Основната мисъл на това дивно църковно творение е зов към нашата съвест за осъзнаване на греха и за покаяние. Виждайки, че душата му е дълбоко заспала в грях, свети Андрей се обръща към нея с думите: „Душо моя, душо моя, стани, защо спиш”. Целият канон на свети Андрей е пропит от една единствена мисъл: необходимостта от покаяние, която е основна мисъл на християнството. Покайте се, е първата дума, с която св. Евангелие се обръща към хората. В цялата великопостна обстановка, в църковните песни, в евангелските разкази ние чуваме едно и също, изразено по различни начини – зова за покаяние.
Цялата статия: Зов за покаяние

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (139 Votes)

Защо всички ние тук и множество други като нас идваме в Църквата? Защо се присъединяваме към нея? Не поради това ли, че тя е място, където всички могат да дойдат с увереността, че са обичани, че ще бъдат приети като братя и сестри, като деца или като родители, с ласка, с благоговение, с грижовност... Ние сме обичани от Бога, и Църквата е мястото, където Бог ни посреща с любов, със спасителна грижа; мястото, където никой не е излишен, където всеки е желан, и по думите на апостола, всички са свои – и на Бога, и на хората.

Идват различни хора. Образно казано, едни от нас идват с цялата си сила, слава, здраве и духовна зрялост; други идват като деца, недокоснати, неопетнени от злото и греха, понякога само наранени от тях. Идват обаче и хора, както вероятно повечето от нас, които са преминали през живота и които този живот е ранил: слепци, които не виждат Божията светлина, сияеща, искряща във всичко, сияеща във всеки човек; слепци, на които видимото е закрило зрението за невидимото, за които светът е станал тесен и тъмен, като затвор, и които идват в Църквата, защото в нея откриват простор, широта, дълбина, в нея откриват светлина и живот...

Цялата статия: Неделя на прошката

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (57 Votes)

В Кръщението на нашия Господ в р. Йордан се проявява цялата Пресвета Троица. Въплътеният Син и Слово Божие е осезаем, слухът на св. Йоан Кръстител долавя гласа на Бог Отец, а Духът Свети се явява пред човешките очи във вид на гълъб.

Св. Писание ни учи, че Светият Дух запълва с присъствието Си цялото творение. Той е третото лице на Светата Троица, Който освещава вярващите и ги води към истината.

А истината, братя, е Христос. И Светият Дух точно това прави: насочва стъпките ни към Богочовека Христос, присъединява ни към богочовешкото Му тяло, т. е. към Църквата, и ни прави Свои членове.

Това се е случило в кръщението на Иисус Христос, както ни учи Евангелието и както възпява нашата Църква. Светият Дух удостоверява истинността на думите на Бог Отец. Неговите думи са ясни: „Този е Моят възлюбен Син“.

Цялата статия: Богоявление

3.9 1 1 1 1 1 Rating 3.90 (10 Votes)
Чуд­на по съ­дър­жа­ние и дейс­т­ви­тел­ност е вто­ра­та гла­ва от еван­ге­ли­е­то на св. Лу­ка! Осо­бе­но за хо­ра ка­то мен, ро­де­ни и жи­ве­ли в се­ло с все още за­па­зен бит и ду­шев­ност на бъл­гар­с­кия пра­вос­ла­вен на­род. Че­теш и преп­ро­чи­таш ред по ред все­ки стих, и се уди­вя­ваш на ре­ал­ност­та, ис­тин­ност­та и уни­вер­сал­ност­та на на­пи­са­но­то. Не мо­жеш да не се въз­хи­тиш на Св. Дух, Кой­то е дик­ту­вал тек­с­та на бо­го­о­за­ре­ни­те ав­то­ри на Свещ. Пи­са­ние! Всич­ко е тол­коз див­но! И прек­рас­но!
 
Не­ка спрем по-об­с­той­но прос­ве­те­но­то си вни­ма­ние, нап­ри­мер, на че­ти­во­то за све­то­то Рож­дес­т­во (1-20). То е в пър­ва­та кни­га на св. апос­тол и еван­ге­лист Лу­ка, ко­я­то той на­пи­сал “за всич­ко, що Иисус на­че­на да вър­ши и учи” (Де­ян. 1:1). Ето два­та гла­го­ла в ин­фи­ни­тив­на фор­ма, в ко­и­то се със­тои “всич­ко”, т. е. съ­щи­на­та на пър­во­то Хрис­то­во при­шес­т­вие: 1) на­че­на да вър­ши и 2) да учи.
Цялата статия: Да идем да видим случилото се

 

И рече старецът...

Видях мрежите, които врагът разстилаше над света, и рекох с въздишка: „Какво може да премине неуловимо през тези мрежи?“. Тогава чух глас, който ми рече: „Смирението“.

Св. Антоний Велики