Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (10 Votes)
Veliko_Tarnovo.jpgВинаги съм обичала да пътувам. Тая мисъл така се е загнездила в мозъчето ми, че не престава да тиктака. Тиктакането е така досадно, щото постоянно си мисля колко хубаво би било да изпия едно кафе на Шанз Елизе, после по една пица във Верона и хоп на плаж в Гърция. Да, така ще я кръстосам тая Европа, че тристайният ми апартамент няма да може да побере снимките от пътуванията. Но така или иначе, по-далече от носа си не съм ходила. Само българска шкембе чорба ям, а шопската салатка с ракийка гарнирам.

Подобни мисли скачат в съзнанието ми през един хубав майски ден. Вървя си аз по калдъръмените улички на града и размишлявам. Ех, сега вместо тез камънаци да ритам, друго ще e да се разхождам в Барселона. Не че не си обичам града, тук живея от дете. А това тук е Велико Търново. От мисъл на мисъл, от уличка на уличка се озовавам в покрайнините на града.

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (51 Votes)
library.jpgЩом четете тези думи, значи сте от онова световно малцинство, което все още ползва кирилицата, една древна и боговдъхновена писменост. И значи коварният план на онзи Ото у нас официално да се въведе латиница не е успял. Все още не се е появил и български вестник на латиница. Докога ли... Представете си заглавие в ежедневник, написано не на латиница, не. А на т. нар. "шльокавица" - най-новата и най-грозна писмена система в България: 6eiset i 4etiri maimuni prevzeha balgarskiq parlament. Тъй като на латиницата й липсва богатството и изразните средства на кирилицата, за чисто нашите си звуци няма буквен знак: Ч, Ж, Ш, Ъ, Й. И се ползва каквото дойде и както дойде. Така например Ъ се предава по четири начина - с Y, U, A или с 1. и т. н.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
images.jpgТе са на изчезване. Последната, която го правеше у дома, беше жена ми. Но и тя се отказа. А първите, които помня, са бабите от двата рода, както и майка ми. Всичките в дълги и широки ризи от бяло, домашно тъкано платно. Зачервени. "Забрундени" - казваше баща ми. Раздишани яко над нощвите. Сами излъчващи дъха и топлината на козунак. Господи, ако можех да ги нарисувам...
Мисля си, че този свят е вече мъртъв. Коя ще се запретне днес да меси козунаци? На всеки ъгъл има магазини, фурни, има и доставка дом. Все едно някой да се засили да развъжда овце за вълна например, когато целият свят е плувнал в найлон. Неотдавна стар селянин ми припомни, че преди тридесетина години с парите от килограм вълна се купуваха точно четиридесет и седем хляба. А днес - един хляб. Не се оплакваше човекът, просто обменяхме мисли.

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (12 Votes)
очила за компютърБроненоска

Съвсем наскоро си избирах рамки за очила. Прегледа ме и очен лекар. Зрението ми е отлично, но съм решила да нося антирефлексни стъкълца за «работа с компютър». Избрах си такива със синкав оттенък – те най-много ми харесаха – оказаха се и най-скъпи. Да не описвам с излишни думи и стилните рамки, които поръчах - красота! Кажи-речи цялата ми заплата би отишла за това удоволствие ако мама и татко не плащаха.

Вие да не помислите, че съм някоя тийнейджърка. Завършила съм "висшо" отдавна, работя и дори изкарвам пари. Но понеже повечето ги пръскам за бохемски живот, не остават много за друго, като изключим сметката за телефона. Нали и той води до пристрастяване, също така незабелязано.

4.8260869565217 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (23 Votes)
6_6.jpgНапоследък  получавам  множество гневни писма по повод една моя статия за шума. Показателно е, че точно тази тема силно разгневи опонентите ми. Аз прилежно защитавам неща, които не се харесват на мнозина: милосърдието,  месото например или пък патриотизма. Но досега не съм предизвиквал толкова искрено негодуване, както сега, след статията за уличния шум, който по принцип не е свързан с темата за доброто и злото, а (подобно на любовта ми към ярките цветове) принадлежи към сферата на личните вкусове и предпочитания.

 

 

И рече старецът...

Стреми се с всички сили да проникнеш със сърцето си дълбоко в църковните чтения и пения и да ги издълбаеш върху скрижалите на сърцето си.

Игумен Назарий