Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)
Манастирът  „Св. Илия” в с. Чинтулово, община Сливен има дълга история. В последното десетилетие местните хора, енорийският свещеник о. Мариян Тодоров и Сливенска митрополия в лицето лично на митрополит Йоаникий са подели инициатива за възстановяването на манастира. Специално за читателите на „Двери” о. Мариян Тодоров разказва историята на св. обител, с което иска да направи повече хора съпричастни на идеята за възраждането й и да ги призове да подкрепят началото на новия й живот.

4.85 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (20 Votes)
Ловеч В далечното историческо минало на Ловеч е имало достатъчно на брой църкви, но до нас днес са останали само три.

Църквата “Св. Неделя”, т. н. Горнокрайска се намира на границата между кварталите “Вароша “ и “Дръстене”. Обявена за национален паметник на кулурата, тя продължава и днес да събира православните християни. В периода на Османското владичество е била катедрален храм. Близо до нея била старата Митрополия, известна още като Владишкия конак.

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)
sv_dimitar_patalenica.jpgЕдин от най-значимите средновековни паметници на културата в България е църквата “Свети Димитър” в с. Паталеница, Пазарджишко. Изградена в периода XI-XII век, тя е една от малкото добре запазени кръстокуполни базилики, чиито стенописи носят ярко изразени ренесансови белези. На мястото на сегашния храм е имало по-стар – “Свети Панталеймон”, за който се смята, че е дал името на селището. Съществуват и други предположения за произхода на името на селото, свързани с местни легенди.

4.85 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (20 Votes)
Lovech_tsarkva.jpg
Ако тръгнете по калдъръма на ловешкия квартал Вароша, на стотина крачки след музея на Апостола на свободата се намира църквата “Св. Богородица”, в която е служил набеденият за предател на Левски поп Кръстю. Преди време на входа бе поставена гранитна плоча, на която със златни букви е написано, че той е “борец за църковни, национални и социални свободи. Светлата му памет бе помрачавана 120 години.”. Така група ловешки интелектуалци подеха инициатива за изчистване на името на свещеноиконом Кръстю Тотев Никифоров. Според ловешкия писател Марин Колев, който оглавява местното културно дружество "Поп Кръстю Никифоров", свещеникът е бил изключително честен и кадърен човек. Историята отдавна е реабилитирала отеца, но това е известно на малцина.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)
andrea.jpgГрад Патра е третият по големина град в Гърция, живописно разположен на брега на Егейско море, само на два часа път от Атина. Градът пази много свидетелства за античното си минало, но днес той е прочут с друго – като място на мъченическата смърт на апостол Андрей. Главната улица носи неговото име и завършва с катедралния събор “Св. апостол Андрей Първозвани”, най-големият в Гърция. Всъщност, на това място църквите са две – една по-малка и стара, където е бил разпънат апостолът, и новата, построена в края на 19 век. Храмът впечатлява с нетипичната за Гърция архитектура – около големия централен купол са разположени 12 по-малки, а в него се събират за молитва до 5000 вярващи. Песнопения посрещат поклонника вътре и той се отправя към светинята на храма – главата на апостол Андрей и запазената част от неговия кръст.

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum