- Детайли
- Публикувана на Неделя, 03 Юни 2018 23:24
- Написана от Д-р Смилен Марков

От 21 до 25 май 2018 г. в Солун се проведе Осмата световна среща на богословските школи, организирана от Богословския факултет на Солунския Аристотелов университет и под патронажа на Вселенската патриаршия. Конференцията беше посветена на Светия и велик събор на Православната църква, проведен на о-в Крит през м. юни 2016 г., и неговото отражение върху православното богословие през 21 в. Над 300 учени, представящи 25 богословски института от над 20 държави, пристигнаха в Солун, за да споделят натрупания опит от възприемането на съборните решения в изтеклите почти две години след Събора. На конференцията имаше рекорден брой българи от Софийския и Великотърновския университет, както и от Оксфорд, и това беше оценено от организаторите и гостите. Бяха разгледани богословските, еклисиологичните и каноничните измерения на Събора в Крит, но форумът не се ограничи с вътрешни за Православната църква проблеми. Пленарните доклади, както и научните съобщения в секциите анализираха съдържанието на съборните решения в контекста на проблемите, с които Православната църква се сблъсква в световен план: глобализацията, миграциите, зависимостите, различните форми на неравенство, войната и мира, етическите дилеми, научната революция и т. н. Акцент беше поставен върху приноса на православното богословие за разбирането на концепцията за правата на човека, както и за осъзнатото участие в диалога с другите християнски църкви и общности.
Идеята за провеждане на световни срещи на православните богословски школи възниква в началото на миналия век. Един от радетелите за това е прот. Георги Флоровски.
- Детайли
- Публикувана на Петък, 01 Юни 2018 23:17
- Написана от Георгий (Ходр), б. митрополит на Библос, Ал-Батрун и планина Ливан
Изкушенията, пораждани от човешкия език, са едни от най-жестоките изкушения, защото изричаното слово предава цялата страст, която се крие в душата, а препънките на езика най-добре разкриват препънките на душата. Затова, който опази езика си от падение, той става съвършен човек. В своето съборно послание св. ап. Яков казва: „… и езикът е малък член, но големи работи говори, … езикът е огън, украшение на неправдата, … езикът се намира в такова положение между нашите членове, че скверни цялото тяло и запаля колелото на живота, като сам бива запалян от геената“ (3:5-6).
Най-малката степен на доброто поведение е да се възпираме от това да причиняваме вреда на другите. „За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден: защото по думите си ще бъдеш оправдан и по думите си ще бъдеш осъден“ (Мат. 12:36-37). Словото може да одраска чистия слух или да накърни добрата репутация, или да клюкарства, или да клевети. Това слово отравя първо своя собственик, а след това замърсява или предизвиква злоба, или наранява другия човек.
- Детайли
- Публикувана на Петък, 01 Юни 2018 11:59
- Написана от Ивайло Иванов
Тъй траурно-покорни са заспали
църковните ни куполи - уви! -
че стават все по мои катедрали
крайбрежните разплакани върби.
Там псалтове до късно чуруликат,
процежда се през клоните лъчът
и в миг огрява - цветен - стъклописът
от камъчета речни край брега.
А чистата вода поддържа исо!...
(На Бога само тъй е чист гласът)
И паяци замятат пак сребристи
рибарски мрежи в синята й глъб.
Мушици, мравки, бръмбари - и мряни,
подали от речицата око, -
са всеки път най-ревностни миряни
край малкия ни енорийски дом,
които, щом водите станат черни
и слънцето си легне в тях за сън,
приканва за поредната вечерня
на капките спасителният звън!...
- Детайли
- Публикувана на Четвъртък, 31 Май 2018 13:17
- Написана от Двери
Това са мисли на български деца за Бога, за преживяването на вярата в личния живот, във взаимоотношенията с другите. Тези мисли са искрен и истинни, споделени от децата на тяхната учителка. Но тези разсъждения не са спонтанни. Те са резултата от години работа с чистите сърца на децата, култивиране на доброто, насочване към светлото и Божието, предпазване от покварата и греха, които напират към тях.
В навечерието на Деня на детето да благодарим на всеотдайните родители и учители, които посвещават себе си в грижа за „тия най-малките“ и насочват мислите, чувствата и действията им към Бога, към чистотата и светостта в творението, давайки им пълна свобода за развитие и творчество. За да имат децата щастливо детство и плодотворна зрялост.
Елена, 9 г.: „Когато вляза в храма, чувствам, че всички икони са живи и ме подкрепят. Има много добро на този свят – добро е да слушаш родителите си, да не се сърдиш на никого, да прощаваш и да обичаш всичко, сътворено от Бог. Представям си, че в света всичко е добро и мирно. Това е една от мечтите ми.“
- Детайли
- Публикувана на Събота, 26 Май 2018 23:24
- Написана от Георгий (Ходр), б. митрополит на Библос, Ал-Батрун и планина Ливан
Апостолите бяха събрани в горницата поради страх от юдеите, а след това ги виждаме да тръгват с велика сила, с най-голяма смелост, за да благовестят не само на юдеите, но и на езичниците. Тръгват, за да се пожертват и да умрат като мъченици и свидетели за всички бъдещи християнски поколения. Вярващият се подвизава, за да стане светец, тоест блестящ и сияещ човек – да стане нов човек.
Как се случи всичко това, след като те избягаха и оставиха Иисус самичък? Те видяха Христос като победител и въпреки това не укрепнаха, а се предадоха на страха, защото „плътта и кръвта“ били изложени на гонение.