- Детайли
- Публикувана на Четвъртък, 10 Август 2023 20:21
- Написана от Двери
Събитията от последните седмици, свързани с насилието над жени, изведоха отново в публичното пространство темата за агресията в българското общество. Наред с призивите за законови промени се търсят и причините, довели до подобни прояви на жестокост. В тази обществена дискусия все още не се чува гласът на Църквата, която би следвало да дава основните морални ориентири.
В търсене на християнската гледна точка към въпроса за насилието редакцията на Двери се обърна към няколко човека, на различни житейски поприща.
Първото интервю е с доц. д-р Ивайло Найденов, декан на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
- На какво според Вас се дължат високите нива на агресия в българското общество?
- Ако се обърнем към статистика, ще се убедим, че нивата на агресия днес не са по-различни от преди. Просто в последно време се случиха емблематични прояви на насилие, което ни направи по-чувствителни към темата. И това се вижда от различния прочит на случаите „Тити Папазов“ и „Вежди Рашидов“.
- Детайли
- Публикувана на Събота, 05 Август 2023 14:36
- Написана от Свещ. Йоан Бурдин
Един английски богослов казва: „Когато се окажеш в тъмнина, не забравяй какво си научил, когато си бил в светлината“. Мисля, че е трудно да се намерят думи, които да са по-подходящи за християнина в който и да е момент от живота му, и особено сега. Винаги сме изкушени да изпаднем в отчаяние. Защото обикновено най-реален ни се струва моментът, в който живеем сега. Миналото си е отишло и не може да бъде възстановено. Бъдещето е неясно и изпълнено с тревога. А настоящето най-често изглежда по-лошо от миналото, но всеки момент може да се измени в още по-лошо бъдеще. Какво може да ни даде подкрепа в този момент?
Спомням си за учениците на Христос. Дълго време животът, който водели, им се струвал несъмнено райски. Под крилото на Учителя те били защитени от всякакви неприятности и трудности. Правили планове, разпределяли местата около трона, който Месия щял да заеме. И това не било самозаблуда: те били видели чудесата, които Иисус вършил, получили обещанията за ключовете на Царството, властта да „връзват и развързват“ и „каквото и да поискате от Отца в Мое име…“.
- Детайли
- Публикувана на Понеделник, 31 Юли 2023 22:40
- Написана от Коронийски митрополит Пантелеймон, Атина
Христос е велик. Той храни душите и телата ни. И това виждаме в днешния евангелски откъс. С учението Си Той храни душите на хората – на пет хиляди мъже, освен жените и децата, а те забравят глада на телата си. Но Христос не ги оставя телесно гладни и по чуден начин засища техния глад, като благославя и умножава петте хляба и двете риби.
Човекът наистина е единственото живо същество, което има два вида глад – физически и душевен. Защото е материално и духовно същество. А животните са само физически гладни и когато намерят храна, се засищат. Човекът обаче, дори физически да е сит, си остава душевно гладен. Ето защо се опитва да задоволи душевния си глад, като търси задоволство в различни посоки.
- Детайли
- Публикувана на Понеделник, 31 Юли 2023 17:18
- Написана от -
Продължение от Глава първа
ГЛАВА ВТОРА
Ала врагът на доброто – завистливият дявол, като видял у младия човек такова начинание, не могъл да търпи. Но каквото имал обичай да върши с всички, това предприел да направи и против него. И то най-напред го изкушавал, за да го отвърне от поетия път, като му внушавал спомена за неговите имоти, грижата за сестра му, връзките на рода му, сребролюбието, славолюбието, удоволствието от разнообразната храна и другите прелести на живота, а най-сетне – суровостта на добродетелта и колко голямо усилие е нужно за нея. Към това прибавил и телесната му немощ, и продължителното време за постигане на целта. Въобще събудил в ума му цяла вихрушка от мъдрувания, като искал да го откаже от правия му избор.
* * *
Но когато лукавият се видял безсилен срещу решението на Антоний и нещо повече – победен от неговата твърдост, повален от силната му вяра и паднал от непреклонните му молитви, тогава пристъпил да се бори с други оръжия срещу младежа, като нощно време го плашел с всякакъв вид шум, а денем така му досаждал, че онези, които гледали отстрани, разбирали, че между двамата се води борба. Единият внушавал нечисти мисли и представи, а другият с помощта на молитви ги обръщал в добри и с пост укрепявал тялото си. Това било първото сражение на Антоний с дявола и първият му подвиг, но било повече подвиг на Спасителя у Антоний.
- Детайли
- Публикувана на Сряда, 26 Юли 2023 16:22
- Написана от Елена Дюлгерова
Впечатленията на един учител от лагерната смяна (17-23 юли 2023 г.) в Кремиковския манастир
Ако се не обърнете и не станете като деца,
няма да влезете в царството небесно.
(Мат. 18:3)
Ден 1
Ключът към всичко – диалогът
Отец Сава каза: Деца, искате ли да играем на една игра? Аз ще казвам един текст, а вие ще отговаряте: „Защото е вечна милостта Му! Алилуйя!“ Така започна истинското общуване помежду ни - в постоянен диалог на доверието.
Ден 2
Пулс от машината и пулс на групата
И. дойде с голям смарт часовник. Често гледаше данните от него и ме питаше колко му е пулсът. Първия ден ме попита три пъти, но на втория вече не помнеше, че носи часовник, риташе футбол с децата и искрено се забавляваше. Беше намерил пулса на приятелството.