Двери БГ

  • Skip to content
  • Jump to main navigation and login

Nav view search

Navigation

Search

  • Двери
  • Нашите книги
  • За слепите
  • Живо предание
  • Вход

Патриарх Неофит: Отправяме молитви за страдащите деца и за невръстните жертви на войните

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (95 Votes)
Детайли
Публикувана на Вторник, 24 Октомври 2023 19:43
Написана от Двери

E6E0644CD5BF1C94B0FECBE0A1277A2FВ деня, когато се чества празникът, посветен на св. Богородица, наричана Радост на всички сърбящи, Негово Светейшество Българският патриарх Неофит отправи специално обръщение към българския народ. В него той призовава да отправим молитви за всички деца, особено за онези от тях, които страдат от различни увреждания, но също и за тези, които са невинни жертви на все по-силно разрастващите се в наше време военни конфликти.

С това Негово Светейшество напомня, че Св. Синод на БПЦ определи днешния ден за молитвена подкрепа за децата с увреждания и техните близки. В обръщението се подчертава, че на този ден ние си спомняме за Божията майка, покровителка на всички християни и на целия човешки род, майчински обгръщаща с любовта си всяко страдащо и скърбящо сърце.

Публикуваме целия текст на обръщението:

Цялата статия: Патриарх Неофит: Отправяме молитви за страдащите деца и за невръстните жертви на войните

Доклад на комисията по изследване откритието свети мощи на последния български патриарх Евтимия

4.9786096256684 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (187 Votes)
Детайли
Публикувана на Понеделник, 23 Октомври 2023 20:56
Написана от Църковен вестник, 1905 г.

394395106 237903469272004 2612880550664148497 n

За читателите на „Двери“ публикуваме доклада на комисията, определена от Св. Синод да проучи обстоятелствата около откриването на гроба на св. патриарх Евтимий в Бачковския манастир през ноември 1905 г. Докладът е публикуван в декемврийския бр. 50 на „Църковен вестник“, 1905 г.

Членове на комисията: протосингел на Св. Синод архим. Неофит (по-късно Видински митрополит), йерод. Григорий, учител в Софийска духовна семинария, проф. Васил Н. Златарски

До Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Константина, председателстващ на Св. Синод

Ваше Високопреосвещенство, съгласно предписанието ви от 10-ти този месец, с което ни натоварихте да посетим направените разкопки в Светата Бачковска обител и да оценим намереното в тях, чест имаме да ви доложим за всичко що видяхме чухме и намерихме, а също да ви изкажем нашето скромно заключение. Изложението ни е написано в реда на нашите действия.

I. След пристигането ни в манастира на 11-ти този месец първият въпрос, отправен към Негово Високопреподобие отец Паисий, игумена на Светата Бачковска обител беше:  Що му е дало повод и изобщо какво го е подбудило да почне разкопки тъкмо на онова място, където излязоха двата гроба?  Голямото усърдие, с което новоназначеният игумен отец Паисий се заловил да уреди монастиря, а също и големият интерес, който той показал при запазването и изучаването старините и забележителностите на манастира, го накарали да се обърне със запитвания към по-старите братя не знаят ли те някои предания за историята на манастира.  Между другите и монахът отец Методий, манастирският клисар, който е в манастира от седем години, разказал му какво той чувал от една 90-годишна бабичка от Станимака, която му казвала, че в фиридката над това място едно време е горяло постоянно кандило и че по това място не трябва да се ходи, защото тук бил погребан светият човек.  Този разказ бил достатъчен за отец игумена, за да възбудят в него интерес да провери неговата истина. Любопитството било толкова силно, че отец игуменът не дочакал да иска разрешение от Светия Синод и решил на свой риск да почне разкопките на посоченото място.

Цялата статия: Доклад на комисията по изследване откритието свети мощи на последния български патриарх Евтимия

Св. Антоний: Вярата в Христос е единствената истинска пътеводна звезда към богочестие

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (110 Votes)
Детайли
Публикувана на Събота, 21 Октомври 2023 18:08
Написана от -

d2bc7345184a644c987abc36ca78ab88Продължение от Глава шеста

ГЛАВА СЕДМА

Антоний беше много умен. И чудното е, че, без да е учил кни­га, беше остроумен и интелигентен човек. По едно вре­ме дойдоха при него елински философи, които мислеха, че могат да го изкусят. Тогава той не беше на своята планина. И като поискаха от него слово за нашата вяра в Христа, те се опитаха да спорят за проповедта на Бо­жия кръст и почнаха да се подиграват. Тогава той се въз­държа малко и най-напред ги съжали за тяхното неве­жество, а после им каза чрез преводача си следното:

„Кое е по-хубаво – да признаваме Кръста или да при­писваме прелюбодеяния на тъй наречените от вас бого­ве? Защото това, което се твърди от нас, е признак на мъжество и доказателство за презиране на смъртта; а вашите работи са страсти на разврата.

Какво по-добро от това бихте казали: да понасяме страданието от клеветите на лошите хора или да раз­правяме басните за приключенията на Озирис и на Изида, за засадите на Тифон, за бягството на Сатурн, за изяждането на децата или за отцеубийството? Тези са вашите мъдрости!

Цялата статия: Св. Антоний: Вярата в Христос е единствената истинска пътеводна звезда към богочестие

Вяра и свобода

4.9542857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (175 Votes)
Детайли
Публикувана на Сряда, 11 Октомври 2023 18:14
Написана от Вселенски патриарх Вартоломей I

Picture12Откъс от книгата „Среща с тайнството. Съвременен поглед към Православието“ от Вселенския патриарх Вартоломей, която излезе на български език, издание на Русенска св. митрополия и фондация „Двери“.

Въведение: Богословски перспективи

От богословска гледна точка ние живеем в свят, който е „паднал“, т. е. в свят, белязан от греха и смъртността, свят, в който всеки образ на реалността е повече или по-малко изкривен и деформиран от греха и смъртността. Всичко около нас по някакъв начин се прониква и оформя от преобладаващото присъствие и силното влияние на това, което Евангелието на любовта не се страхува да нарича „княза на този свят“ (Йоан 14:30). Ако излезем малко извън защитната обвивка на самодоволството, не е трудно да забележим тази истина в света около нас.

Това в никакъв случай не означава липса на доброта в нашия свят, където се полагат толкова много усилия както на индивидуално, така и на институционално равнище, за да се решат проблемите на бедността, нетолерантността и войната. Вярно е обаче, че тези благородни прояви на човеколюбие и любов са в постоянна борба срещу злото. Доброто се бори със злото. Достатъчен е само един поглед около нас – в квартала ни, в нацията ни и на планетата ни, за да разберем, че този свят не отразява святото присъствие на „Слънцето на правдата“. В открито неподчинение на божествения план и божествената цел на Сътворението човечеството е изкривило естествения ред на нещата и така се е отдалечило от всякакво чувство за истинска свобода.

Цялата статия: Вяра и свобода

Комсомолци в Църквата

4.9519774011299 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (354 Votes)
Детайли
Публикувана на Четвъртък, 05 Октомври 2023 11:29
Написана от Свещ. Йоан Бурдин

Карикатура на красную церковьПреди почти деветдесет години майка Мария (Скобцова) описа с пророческа точност какво ще се случи, когато държавата спре да преследва Църквата в Съветския съюз (Русия) и там дойдат вчерашните комсомолци.

Изненадващо е, че тя пише това по време, когато преследването на Църквата е в разгара си и големите репресии едва започват. Остават седем години до известната среща на Сталин с митрополитите, след която преследваната Руска църква започва да става част от структурата на съветската държава.

Много преди това обаче майка Мария предсказва предстоящата промяна в държавната политика спрямо Църквата – подаяния и отстъпки. След това в Църквата ще отидат хора, които преди това не са се интересували от нея – един много особен тип хора: съветските граждани.

Те се отличават с увереността си в съществуването на определена генерална линия, набор от „единствено верни“ идеи и възгледи, засягащи всички аспекти на живота. Те вярват в непогрешимостта на ръководството, което единствено има право да диктува възгледи по всички основни и второстепенни въпроси на живота и ежедневието. А съветският гражданин „покорно, по всички въпроси, безусловно, напълно приема всички предписани позиции“. И ако утре те се променят в противоположна посока, той веднага се разкайва за вчерашните си възгледи и „безболезнено преустройва своя мироглед в съответствие с изискването“ на своите началници.

Цялата статия: Комсомолци в Църквата

Страница 3 от 166

  • Начало
  • Предишна
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Следваща
  • Край