Църковен егоист

Учредяване на монопол и запазена марка върху църковни термини

Написана от Цветан Верин.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

saВследствие на непрестанните запитвания към Св. Синод и синодалните медии от смутени граждани дали определена публикация в нецърковна медия отразява официална позиция или действителен факт от живота на БПЦ, Св. Синод подаде заявление в патентното бюро за регистриране на запазена марка върху основни църковни термини.

След обнародването на регистрацията никой няма да може да използва в нецърковни публикации думи като „православен”, „църква”, „синод”, „патриарх”, „митрополит”, „епархия” , „архиерей”, „светейшество”, „преосвещенство” и още редица други, както и техните производни, без разрешението на Св. Синод и без да заплати такса авторско право.

Така според говорителя на Св. Синод ще бъде постигната двойна и дори тройна цел:

  • Авторите и медиите, отразяващи църковни събития, сами ще информират синода какво точно смятат да публикуват, за да получат разрешение за ползване на термините;
  • Ще се създаде ново перо на постъпления в изтънелия църковен бюджет, който виждате до какви печални последици води [вижте тук]; и
  • Ще се даде възможност на бдителните или притеснени граждани сами да се ориентират за произхода на определен материал в нецърковна медия по наличието или липсата на горните термини.

Контактите от страна на нецърковни медии биха могли да представляват идеална възможност за влияние от страна на синодалната цензура върху външни материали на православна тематика. За съжаление, експертите на Църковен егоист не успяха да открият никаква нормативна връзка между учредяването на този монопол и учредяването на Църковната комисия по чистота на словото [вижте тук]. На въпроса ни на какво би могло да се дължи това, получихме от говорителя на Св. Синод следния отговор:

"Така е като се работи на парче, а няма цялостна концепция [вижте тук]. Истината е, че запазената марка и цензурата са предложения на различни групировки от епархии – едните се имат за вещи в душепопечителните дела, а другите – в обезпечителните."

Разпространяване на статията: