Папагалски проблеми

За още тестове: Тест - ставате ли за митрополит?
От 1 април 2012 г. всяка епархия в БПЦ ще има различен цвят свещи, съобщиха от свещоливницата в Илиянци. По този начин митрополитите се надяват да се прекратят злоупотребите с вощеници. Няма да може да се палят свещи от една епархия в друга. Въвежда се специална църковна полиция, която ще следи да не се смесват цветовете на епархиите.
Те ще бъдат указани и в църковните календарчета, за да могат и миряните да си правят справка и да докладват при нередности на специализиран телефон. Свещоливницата заявява, че има капацитет да осигури различен цвят свещи за всяка епархия.
Преди няколко дни в пощенската кутия на Църковен егоист беше пусната флашка със записи на телефонен разговор на български архиерей с журналист. В разговора не се споменават имената на участниците. Макар че нашата редакция категорично отхвърля използването на специални разузнавателни средства, публикуваме този разговор, понеже той показва накъде вървят нещата в БПЦ. Преди това редакцията консултира записа с водещи специалисти по СРС-тата, които потвърдиха пълната му автентичност.
НОВИНИ:
НАУКА И КНИГОПИС:
РАЗВЛЕКАТЕЛНИ СТРАНИЦИ:
КОМИКСИ:
Вследствие на непрестанните запитвания към Св. Синод и синодалните медии от смутени граждани дали определена публикация в нецърковна медия отразява официална позиция или действителен факт от живота на БПЦ, Св. Синод подаде заявление в патентното бюро за регистриране на запазена марка върху основни църковни термини.
След обнародването на регистрацията никой няма да може да използва в нецърковни публикации думи като „православен”, „църква”, „синод”, „патриарх”, „митрополит”, „епархия” , „архиерей”, „светейшество”, „преосвещенство” и още редица други, както и техните производни, без разрешението на Св. Синод и без да заплати такса авторско право.
Немалък брой архиереи взеха присърце въвеждането на църковна цензура [тук] и нейните светли цели, като вече е налице и първият личен пример. Още преди публикуването на Правилника за работа на Църковната комисия по чистота на словото, един от митрополитите обяви как ще подложи на цензура свой собствен труд. Воден от желание да сведе до минимум вероятността да въведе в съблазън някой и от най-малките свои братя, владиката предаде на Комисията своето ръководство по подготовка за изповед с думите: "Били сме свидетели на изповядването на какви ли не възможни и невъзможни грехове, но с течение на годините почнахме да си даваме сметка, че не всички трябва да се включват в списък за подготовка за изповед, да не би пък въображението на някоя впечатлителна душа да се възпламени към извършването на нещо, което иначе никога не би й хрумнало."
Помолен същия ден от Църковен егоист за конкретен пример, владиката със смущение в гласа ни обърна внимание на един от въпросите от списъка за подготовка и каза, че един благоразумен изповедник не би поставил въпроса по този начин, затова и самият той разчитал цялото ръководство да бъде внимателно редактирано от Комисията с оглед предотвратяването и на други възможни съблазни.
На въпроса ни как самият владика би поставил сега въпроса, негово високопреосвещенство с видимо облекчение сподели:
"На нивото на сегашния ни духовен опит, бихме попитали просто: Доколко сте запознати с орнитологията?"
С наредба от специално извънредно заседание през Светлата седмица Св. Синод на БПЦ направи първата твърда крачка към издигане на публикуваната в страната православна литература на духовното и техническо ниво, подобаващо на нейното призвание, като учреди синодална цензура. Новоучредената Църковна комисия по чистота на словото се състои от настоящи членове на синодалната Просветна комисия и на ръководството на синодалната интернет страница като вече доказали се със своята експертност и заслуги.
Първоначално, през синодалната цензура ще минават само предстоящите за публикуване православни книги, списания, сборници, монографии, вестници, статии и поезия, но последният раздел от наредбата фиксира срокове за изработване на план за цензуриране и на вече публикувани издания.