Антология на българското богословие през 21 век (рецензия)
Така се появи богословската поредица, която ще представим за първи път на читателите на „Църковен егоист”. „Антология на българското богословие през 21 век” е плод на изнурителен труд и измъчена мисъл. Много хартия бе изписана (виртуална), много кафета изпити, много виртуални шпаги се кръстосаха, много анатеми и епитимии се раздадоха... Но в крайна сметка, целият този шум не бе безплоден. Вие държите в ръцете си (образно казано) плодът на всичко това. Дали е сладък или горчив, преценете сами!
В нея нарочно не са включени трудове на преподавателите от столичния факултет поради липса на такива. Издателите се извиняват, ако не са забелязали излизането на някой нов труд и молят да им сигнализирате, ако случайно забележите такъв на площад „Славейков”. Интересна подробност за софийската школа е, че нейните водещи и най-гласовите представители са блондини. Това ни най-малко не омаловажава ценността на техните трудове, напротив – те са ярки и незабравими като блондинки. Както личи и от заглавието, софийското богословие е апологетично по характер и неговият смъртен враг са модернизмът и неговият пророк Зизюлас. Сред водещите постижения на школата са твърденията, че „Църквата е енергийно единство на Христос и вярващите”, а не същностно единство на Христос и причастилите се с Него, и това поради факта, че християните не се причастяват с историческия Христос – което е канибализъм, а с енергийния Такъв. Въобще ще се запознаете с една нова трактовка на понятията „енергия” и „енергиен”, които са ключови за софийското направление. Издателите се надяват на засилен интерес от страна на енерголечителите и други сродни мистици в българското общество. Ако си купите томчето, ще разберете и на какво се смеят софийските мисионери: например на твърдението, че „всички участваме в греха на Адам”. Може и да сте си мислили досега, че тук става дума за апостолпавловото богословие за греха на прародителите, но всъщност е голям майтап! Защото машината на времето съществува само във фантастичните филми и в главата на Зизюлас.
Като сериозен научен екип издателите се стремим да постигнем равновесие в българското богословие и затова във втория том сме включили богословите от Варненска епархия, които без съмнение са най-интелектуалните. „Варнеското богословие: Евхаристията като Божи експрес” е името на това фундаментално дело. Докато Софийската школа е преди всичко „анти”, Варненската е „про” – про-Зизюлас, про-Шмеман, про-сръбска, с една дума про-евхаристийна. Това обаче да не ви заблуждава – различията със софийските теолози са само привидни, тъй като и двете школи са заложили на рационализма като фундамент в богословското познание. За разлика от софийската, която на моменти прекалява с рационализма и минава в сферата на комизма, Варненската богословска школа е успяла да постигне един особен баланс и да придаде на рационализма човешки облик. Включените в антологията текстове се отличават с особена романтика, което е естествено, имайки предвид, че идеите се раждат на морето. Бриз, плаж, огньове, бира, цаца... Приносът на варненската школа се състои в уникалното съчетание на протестантското учение , че всички повярвали и кръстени се спасяват, с православното евхаристийно богословие. Според нейните апологети, участието в евхаристията е мощно средство, което неутрализира човешките слабости и очиства от греховете, независимо кой си и какво искаш от тоя живот. С това те правят една стъпка напред от протестантските теолози, които считат, че хепиенда се дължи единствено и само на кръщението. Любопитна подробност е, че всички варненски богослови носят очила, както подобава на истински интелектуалци. Очилата са розови и се предлагат като тяхна запазена марка из всички православни бутици. Те гарантират безметежен живот в света на Зизюлас и според рекламата на създателите си, превръщат живота ви в магистрала към Божието царство!
В третия том, последният излязъл досега, е представено богословието на Сливенска епархия. "Епитимията - начин на употреба" е неговото име. Една млада, процъфтяваща епархия, която става все по-многобройна и чиито глас се чува все по-често в българските медии. На което представителите на горните две школи, разбира се, завиждат, защото те работят в двете столици на родината, пък Сливен си е провинция. Но не си го признават, защото възгледите им за съборност и братолюбие не им позволяват да се излагат така. Трябва да признаем, обаче, че сливенските богослови са единствените, които предложиха нов богословски термин, непознат в светоотеческата мисъл, но пък нали искаме да сме приносни? Моноблагодатен антиклерикализъм! Това е наименованието на една страшна ерес, плъзнала из софийско. Тя е подробно описана и оборена от сливенските апологети. Тази ерес учи, че в Новия завет всички християни били царствено свещенство и че във всички действала едната благодат на Светия Дух, който поставял всички за различно служение в Христовата църква. Според сливенското богословие обаче, у Бога има не една, а две благодати – една „simple”за миряни и една „special” за клирици. Тази за миряните е по-оскъдна, докато за клириците е по-обилна, а у епископите направо прелива (при тях става дума също за втората благодат, по-качествената).Втората благодат дава повече права и свободи. Ако досега сте си мислили, че благодатта е самият Бог, сега забравете за това и си мислете за благодатта като за кило рафинирана и нерафинирана захар. И внимавайте с калориите!!! Приятно четене.