Църковен егоист

Отец Ипомоний и „Орденът на благочестието”

Написана от Пропан Бутан.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)

Церемонията беше повече от тържествена. Да, имаше някои несъвършенства в организацията, не можеше да се отрече. Но това не само че не намаляваше блясъка ѝ, но напротив, свидетелствуваше за нейната мащабност. А и да си го кажем честно: само организаторите можеха да ги забележат, останалите дотолкова бяха погълнати от събитието, че подобни дребни детайли лесно минаваха през ситото на вълнението им. Е, началото се позабави, вярно е, но то така се и прави по принцип – да се усили малко напрежението, да се даде възможност на всички медии и гости да пристигнат, че да не изпусне някой кулминацията.

Ние да си го кажем между нас (тука нали няма някой от жълтите вестници да ни подслушва): позабави се началото малко повече от обичайното, защото охраната не се оказа на ниво. Не-е-е, по отношение на обекта тя си беше свършила перфектно работата: периметърът беше отцепен, та пиле не можеше да прехвръкне, гражданите можеха да наблюдават церемонията от не по-малко от километър (то какво ли да видят отвън, но поне тържественото настроение някак си да доловят), прозорците в целия район беше наредено да не се отварят, а за всеки случай – по покривите бяха разположени снайперисти. Не че нещо го налагаше, но знаете – от мнителност никой не е умрял, обаче от небрежност...

Не, не в това им беше пропускът, ами че не можаха да познаят о. Ипомоний – представяте ли си?! Цяла България го познава, с най-първите хора си пие кафето, дето се вика, дипломатическият корпус до един се съветваха с него при усложнена международна обстановка, представителите на поместните църкви откога го канеха на посещение от името на предстоятелите си, а тези синковци, дето държавата им е вменила отговорността да пазят най-високопоставените ѝ люде, да вземат да не познаят отеца! То остави това, ами не го пускаха, защото нямал покана.

А бе, каква покана търсите от о. Ипомоний – нали на него самия беше възложено това приятно послушание: именно той да връчи, от името на Св. Синод, в присъствието на Негово Светейшество и митрополитите в пълен състав, „Ордена на благочестието” на неговия носител – предстоятеля на държавата, символа на „симфонията” между светската и духовната власт! Опита се отецът да им обясни, но те се запрели като магарета на мост и само повтарят „Покана? – Не може!”. Нейсе, че самият бъдещ орденоносец го забеляза (какво ли може да му убегне на него?!), завтече се, стрелна с един строг поглед гардовете си (които изведнъж станаха невидими), целуна му ръка, прегърна го и лично го въведе в сградата на Синода, където още преди половин час трябваше да започне церемонията.

Е, останалото сигурно вече го знаете, а ако не, ще го видите по всички телевизии и ще го прочетете във всеки вестник: о. Ипомоний връчи ордена, произнесоха се тържествени речи, изтъкна се доброто сътрудничество между Църква и Държава, разменени бяха благодарности, направени бяха безброй паметни снимки и, разбира се, беше изпято едно прочувствено многолетствие лично от синодалните старци...

Но след края на това мило тържество, докато отец Ипомоний се прибираше към дома си, все още развълнуван в прекрасния пролетен ден, едно мъничко червейче започна да човърка мислите и да смущава празничното му благоразположение. Нашепваше му едни такива нещица... Напомняше му, че светите отци на Църквата винаги са бягали от човешката слава и признание, дори някои са ставали юродиви заради Христа – да отхвърлят изкушението на земното признание, че прелестта неведнъж е погубвала дори утвърдени монаси и аскети, а колко по-опасна е тя за неукрепналите във вярата; че тези ордени и отличия в Църквата, която събира като равни в св. Литургия и принца, и просяка, едва ли могат много да послужат за духовното издигане на носителите си, но могат да им попречат и да ги изкушат по пътя на личния им подвиг...; че, подобно на случилото се преди малко със самия о. Ипомоний, когото уж цяла България познаваше, а охранителите не разпознаха, светската слава лесно може да ни направи непознати пред Небесния престол, че...

Такива едни мисли тормозеха отец Ипомоний, а той, уповавайки се на Божията воля, опита да възвърне душевния си мир с още по-усилна молитва...

Разпространяване на статията:

Още от последния брой:

Default Image

Редакционно съобщение

Редакционният съвет на най-четения дверянски първоаприлски надкаст „Църковен егоист“ днес взе много важното решение, което бързаме да сведем до знанието на всички наши читатели и непочитатели. Годишното уникално издание „Църковен егоист“, очаквано със затаен…
Protoier.x85046 2

Църквата продава рекламно място върху одеждите

В спорен (според някои, но не според всички) ход Църквата ни най-сетне започва да продава рекламно място върху одеждите на свещениците. Решението било взето от известното синодно мнозинство на несъстояло се заседание на Светия Синод на Българската православна…
unnamed

Библията е преведена на езика на емоджи

Готова е да излезе от печат нова емоджи версия на Библията, която предизвика дебат в българската православна общност. По-възрастните от митрополитите са против, но на по-младите им харесва и се очаква да надделеят, ако младоците успеят да съблазнят в не…
images

Дрон за рисуване на икони създава незабавни шедьоври

Монах, разбиращ от високите технологии и ниския контрол над тях, изобретил дрон за рисуване на икони, който създава красиви и скъпи произведения на християнското изкуство за рекордно кратко време. Предложението много се харесало на Светия Синод на Българската…
002 pevchie na afone 300x199 2

Монаси подобриха световен рекорд за най-дълго песнопение

Група български монаси от човек и половина подобриха световния рекорд за най-дълго непрекъснато песнопение. Те започнали малко преди залез слънце и пели без прекъсване до следващия залез. Техният рекорд веднага бил оспорен от конкурентен манастир с цели два…
CandleCoin

Представиха църковната криптовалута „CandleCoin“

Вчера в салона на Софийска света митрополия беше представена църковната криптовалута „CandleCoin“. CandleCoin е технология, базирана на църковни свещи, за които се твърди, че са били използвани като форма на валута от векове. Идеята на новата технология е да…
20x10cm exit down 1 2

В София най-сетне ще има храмове с кратки проповеди

От 1 април в София ще функционират няколко храма, в които свещениците ще произнасят неделната си проповед в рамките на 5 мин. За това време те ще трябва да разяснят главните поуки на евангелското четиво и да отправят нравствено послание към богомолците.…
istockphoto 1193686675 612x612

Студентка по богословие сменя пола си заради професионална реализация

След пет години обучение в един от Богословските факултети у нас (запазваме анонимността на институцията) студентката Алекса (името е сменено) заяви, че възнамерява да смени пола си и да стане мъж. Пред репортер на „Църковен егоист“ тя сподели, че решението…

Небесен поток: нова услуга за онлайн стрийминг на религиозни предавания

Българската православна църква стартира абонаментна услуга за проповеди в стил Netflix. Новата услуга ще носи името „Небесен поток“ и ще позволява на вярващите да имат достъп до живи предавания и религиозно съдържание по заявка от уюта на домовете си.…