Църковен егоист

По калимавките ще ги познаете

Написана от Тапиний Полигностов, сп. „Църковен егоист”.

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

dpopПървоаприлски размисли на смирения многознайко Тапиний Полигностов

Ами така си е – военният се познава по фуражката, скиорът по плетената вълнена шапка, а владиците – по калимавките. Само че има калимавки и калимавки. Той и простият калугер носи калимавка, но те, нали са си прости калугери, си я наричат капа. Да, моля ви се, лично съм ги чувал аз тях!

Поповете пък още от царско време у нас, през целия – значи – 20 век, носеха елегантни черни бомбета и много ги харесваха попадиите им, а и не само те, но да не се отклонявам. Така, значи, ама ето, че дойдоха от самото начало на 21 век едни модерни владици, дето върнаха на поповете странните шапки от 19 век, наречени калимавки. И „искаш ли хубава и доходна енория – нахлузвай килимявка, ако не искаш, не получаваш благинката” - твърдят хората от бранша. Ясно, просто и честно!

Архимандритите и владиците също носят тия калугерски капи, ама с периферия в горния им край и затова да не сте посмели да им наречете калимавките капи – жална ви майка мирянска тогава! Нито и килимявки не бива да се наричат – това вече ще е пълна неграмотност в много важната шапкова терминология. Защото ония, дето знаят повече и от мене (понякога ми се налага да правя такива признания, колкото и да не ми е приятно!), твърдят, че тази странна дума, дето всеки си я произнася, както си иска и може, всъщност произлизала от гръцки и трябвало да се казва калимавка. Аз не съм много сигурен, защото на грък или на техен възпитаник вяра можеш ли да му имаш на 100%, я?! Та тая странна гръцка дума калимавка означавала „покривало за врата”. Може и това да е означавала, ама аз на гърка ли ще вярвам или на очите си, че калимавките покриват само върха на главата на удостоените с калимавка, а съвсем не и врата им, защото нали разбирате, че иначе няма как да се виждат златните им синджири и изотзад!

По-досетливите и най-паче нетърпеливите вече почнаха да подпитват: добре де, а по какво да разпознаеш архимандрита от владиката?! Чакайте, бе, хора, вие май не само не знаете, но и не съобразявате. Не съобразявате, значи, че, първо, има владика и владика. На всичко отгоре, както викаше един покоен владика, то не всеки владика е архиерей. Само че да не ви отклонявам от същността на въпроса. Архимандритите и владиците, че и поповете на 21 век носят едни и същи калимавки. Но понякога архимандритите и владиците си слагат върху калимавката по едно черно покривало с лястовичи опашки. Тогава те хептен се различават от поповете. А по какво се различават архимандритите от владиците ли? Е, по шапките не се различават съвсем, но пък архимандритите носят кръстове на синджир на корема си, докато владиците там имат едни елипсовидни иконки на синджир. И ако не ги видиш отпред, изотзад само по златния синджир не можеш ги позна.

Че има владици и владици, питайте мене да ви кажа. Едните са, значи, генерали, ама без армия. А другите са генерали с армия, демек имат си подчинени попове (т. е. офицери) и дякони (сержанти), и миряни (редници), че и бая големи земи (е, и сгради по тях). Тия, значи, се наричат митрополити. Те са най-важните. И най-обидчивите. Не мога да кажа, дали са и най-суетните, както в някои антицърковни сайтове ги клеветят. Но все пак, за да помогнат на простолюдието като нас и вас, достопочитаеми читатели, да не ги бъркаме с простите владици и – не дай, Боже! – с архимандритите, тези така наречени митрополити си сложили и по един кръст на калимавката отпред. За да ги виждат и да ги различават, и да ги почитат. „Ами изотзад?!” – попита ме веднага един анонимен зевзек по социалната мрежа. Не му отговорих, понеже ми се струва, че се заяжда – с мене, де, не с митрополитите.

Та това за кИлимЯвките.

Разпространяване на статията:

Още от последния брой:

Default Image

Редакционно съобщение

Редакционният съвет на най-четения дверянски първоаприлски надкаст „Църковен егоист“ днес взе много важното решение, което бързаме да сведем до знанието на всички наши читатели и непочитатели. Годишното уникално издание „Църковен егоист“, очаквано със затаен…
Protoier.x85046 2

Църквата продава рекламно място върху одеждите

В спорен (според някои, но не според всички) ход Църквата ни най-сетне започва да продава рекламно място върху одеждите на свещениците. Решението било взето от известното синодно мнозинство на несъстояло се заседание на Светия Синод на Българската православна…
unnamed

Библията е преведена на езика на емоджи

Готова е да излезе от печат нова емоджи версия на Библията, която предизвика дебат в българската православна общност. По-възрастните от митрополитите са против, но на по-младите им харесва и се очаква да надделеят, ако младоците успеят да съблазнят в не…
images

Дрон за рисуване на икони създава незабавни шедьоври

Монах, разбиращ от високите технологии и ниския контрол над тях, изобретил дрон за рисуване на икони, който създава красиви и скъпи произведения на християнското изкуство за рекордно кратко време. Предложението много се харесало на Светия Синод на Българската…
002 pevchie na afone 300x199 2

Монаси подобриха световен рекорд за най-дълго песнопение

Група български монаси от човек и половина подобриха световния рекорд за най-дълго непрекъснато песнопение. Те започнали малко преди залез слънце и пели без прекъсване до следващия залез. Техният рекорд веднага бил оспорен от конкурентен манастир с цели два…
CandleCoin

Представиха църковната криптовалута „CandleCoin“

Вчера в салона на Софийска света митрополия беше представена църковната криптовалута „CandleCoin“. CandleCoin е технология, базирана на църковни свещи, за които се твърди, че са били използвани като форма на валута от векове. Идеята на новата технология е да…
20x10cm exit down 1 2

В София най-сетне ще има храмове с кратки проповеди

От 1 април в София ще функционират няколко храма, в които свещениците ще произнасят неделната си проповед в рамките на 5 мин. За това време те ще трябва да разяснят главните поуки на евангелското четиво и да отправят нравствено послание към богомолците.…
istockphoto 1193686675 612x612

Студентка по богословие сменя пола си заради професионална реализация

След пет години обучение в един от Богословските факултети у нас (запазваме анонимността на институцията) студентката Алекса (името е сменено) заяви, че възнамерява да смени пола си и да стане мъж. Пред репортер на „Църковен егоист“ тя сподели, че решението…

Небесен поток: нова услуга за онлайн стрийминг на религиозни предавания

Българската православна църква стартира абонаментна услуга за проповеди в стил Netflix. Новата услуга ще носи името „Небесен поток“ и ще позволява на вярващите да имат достъп до живи предавания и религиозно съдържание по заявка от уюта на домовете си.…