Църква, история и святост – български контексти от свещ. Петър Петров

Неделя, 12 Юли 2015 Написана от Живо Предание

Baptism-Manasses ChronicleАвторът на нашата нова книга е добре познат на читателите на Живо Предание. Негови текстове често се появяват на страниците на проекта ни, както и в периодичния печат. Така се роди и идеята те да бъдат събрани в сборник, който да обедини по-голямата част от тях и да ги представи като единно цяло. Статиите в новата ни книга са писани в различно време, но са подчинени на една основна идея: осветяване на историята на Църквата по българските земи, с опит за интерпретиране на агиографската литература, в качеството ѝ на един от основните извори за историята на Църквата и в светлината на църковната методология за проучване и разбиране на църковното, в собствен смисъл, минало. Без онази специфична идеологическа пристрастност, която често може да бъде срещната в обговорването на Църквата и на всичко, свързано с нея, авторът подхожда съвестно и именно църковно към интерпретирането на вълнуващите го въпроси, предлагайки поглед, който, уви, отдавна беше забравила увлечената от модни тенденции и насила натрапени ѝ идеологеми родна (и не само) историопис.

Не е случаен и изборът на „корицата” на новата книга – известната миниатюра от „Ватиканския препис” на Манасиева хроника, на която е изобразено Покръстването на българите при св. княз Борис І Михаил. Спряхме се на това изображение поради една единствена причина: че именно покръстването на българите при равноапостолния св. Борис-Михаил е събитието, отворило пътя към хилядолетната и многоплодна история както на поместната ни църква, така на българската святост – двете теми, на които са посветени изследванията на автора на седмата книга, появяваща се на „страниците” на нашето Живо Предание и втора – написана от наш, български автор, и родила се тъкмо на тези страници.

Тази книга не е завършена. Тя ще продължи да се дописва и занапред. Ето защо, на всички наши читатели, които познават и ценят перото на нейния автор, пожелаваме нови приятни и вдъхновяващи мигове с неговото творчество!

 

Част първа: Историческият път на Църквата в България

Поместната църква и измеренията на нейното достойнство

Търновският събор от 1211 г. – проблеми и интерпретации

Още по въпроса за богомилството в контекста на средновековния светоглед

Търновската патриаршия: църковната традиция и домашните извори

Търновската патриаршия: духовни измерения

Нов прочит на Паисиевата история

Църковният език

Щрихи към църковната ни история през Възраждането

Част втора: История и святост

Бележки към тълкуването на агиографската литература

Канонизацията в Българската православна църква

Житие на Филотея Темнишка: богословски акценти

Житие на Филотея Темнишка: исторически акценти

Житие на Филотия Темнишка: социални акценти

Щрихи към портрета на св. Евтимий Търновски като пастир

За една метаморфоза в съвременната християнска проповед