Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

1_15.jpgЗа първойерарх на Руската задгранична църква днес беше избран архиепископът на Сидни и Австралийско-Новозеландски Иларион. На 12 май след молебен и панихида за починалия предстоятел на Задграничната църква митр. Лавр, се състоя първото заседание на архиерейския събор на Руската православна задгранична църква под председателството на архиеп. Иларион, в което взеха участие Чикагски и Средноамерикански архиеп. Алипий, Берлино-Германски и Великобритански Марк, Сан-Франциски и Западноамерикански Кирил, Манхатънски еп. Гавриил, Женевски и Западноевропейски Михаил, Щудгардски Агапит и Кливлендски Петър. За глава на Задграничната църква Съборът избра архиеп. Иларион и това решение ще бъде изпратено на Московския и на цяла Русия патриарх Алексий Втори. За архиеп. Иларион са гласували девет от единадесет висши йерарси. Двама са дали гласа си за Берлинския архиеп. Марк. Трима са изпратили гласовете си със свои представители, тъй като не са могли да участват в изборите по здравословни причини.

Според Акта за канонично общение, подписан от двете руски църкви през май 2007 г. „… първойерахът на Руската православна църква зад граница се избира от нейния Архиерейски събор. Изборът се утвърждава според нормите на каноничното право от Московския и на цяла Русия патриарх и Св. Синод на Руската православна църква“.

Архиеп. Иларион е роден през 1948 г. в Канада, в семейството на украински селяни от Полша, които емигрират в Канада през 1929 г. след присъединяването на техните земи към Съветска Украйна. През 1972 г. завършва Свето-Троицката духовна семинария в Джорданвил, САЩ, и след това постъпва в братството на Свето-Троицкия Джорданвилски манастир. През 1974 г. послушникът Игор е постриган за монах с името Иларион. През 1976 г. е ръкоположен за йеромонах от Манхатънски архиеп. Лавр. През същата година завършва Сиракузкия университет и работи в различни православни издания. През 1984 г. е хиротонисан за епископ на Манхатън и е назначен за зам.-секретар на Архиерейския синод на Руската задгранична църква. От 1996 г е архиепископ на Сидни и Австралия и Нова Зеландия, а от 2006 г. е първи заместник на председателя на Архиерейския синод на РПЗЦ. След смъртта на митр. Лавр през март 2007 г. до вчерашните избори той изпълняваше длъжността председател на Архиерейския синод.

В първото си интервю след изборите новоизбраният предстоятел на РПЗЦ разкри възгледите си по някои актуални за Руската църква въпроси. Според него, сред наложителните промени е преводът на богослужението от „старославянски“ на руски. „Защото мнозина не разбират древния език и така не разбират нито смисъла, нито тайнството на обръщането към Бога. Освен това много от енориашите в чужбина знаят лошо руски език, а има и много хора от други националности. Ние в Австралия развиваме мисионерска работа сред аборигените и затова е нужен превод на молитвите и на английски език“. Архиеп. Иларион сподели и мнението си, че според него Световният съвет на църквите вече се е изчерпал и няма смисъл от съществуването му.

Богослов.ру, Комсомольская правда


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/auuku 

Разпространяване на статията: