Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
Vartolomei.jpgНяма конкретни заключения от вчерашната едночасова среща на македонската църковна делегация с Цариградския вселенски патриарх Вартоломей, пише днес македонският вестник "Вечер". Секретарят на Синода в Цариград архимандрит Елпидофор заяви, че владиците Тимотей и Наум са представили позициите на Македонската православна църква, а патриарх Вартоломей е изказал загриженост за църковната ситуация в Скопие (под Скопие гръкоезичните църкви подразбират Република Македония - б. ред.). Патриархът не е предложил никакви варианти за решаване на дългогодишния църковен спор, той само е изслушал владиците, но не пропуснал да им напомни, че Зоран Вранишковски, наричан владика Йован, и неговата ОхридскаDelegazia.jpg архиепископия са част от проблема. Представителите на Цариградската патриаршия преди срещата заявиха, че главната й цел е първо да се установи нормален диалог, а след това ще се търси решение на църковния проблем. Те ще поискат да чуят и сръбската страна, която вече даде томос (документ за признаване - б. ред.) на владика Йован и неговата Охридска архиепископия.
Цариградската патриаршия ще заведе в архива си срещата с македонската делегация като неофициална. Архимандрит Елпидофор обясни това с факта, че Македонската православна църква все още не е призната в православния свят.
Цялата статия: Македонска църковна делегация се срещна с Вселенския патриарх Вартоломей

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (9 Votes)
https://dveri.bg/images_1.jpgВ Македонската академия на науките и изкуството (МАНУ) вчера бе представен първият том на Речник на църковнославянски език, който е в македонска редакция, пише днес македонският вестник “Вечер”, цитиран от Фокус. Речникът е дългосрочен и международно координиран проект на Отдела за история на македонския език при Института “Кръстьо Мисирков”, посочва изданието. Проектът на авторите д-р Лиляна Макариоска, д-р Зденка Рибарова и д-р Радмила Угриновска Скаловска, представя езика на църковнославянските текстове, писани в македонските средновековни скрипториуми от XII до XVI век, отбелязва “Вечер”. Първият том съдържа думи с буквите “а” и “б”, а значението им е дадено на македонски, руски и английски език. Един от рецензентите на речника, академик Петър Хр. Илиевски, е посочил, че подготовката е продължила дълго, като са били проучени 29 ръкописа или 10 000 страници. От тях само три са били в Македония, а останалите били на други континенти и “присвоени от съседните на Македония южнославянски страни”. Един от хората, които са предложили създаването на подобен речник, е бил академик Блаже Конески през 1958 година.

Цялата статия: В Скопие бе представен първият том на Речник на църковнославянски език

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Предстоятелят на Кипърската православна църква Хризостом II и върховният мюфтия на Кипър Ахмед Елнуер се срещнаха в сряда, за да обсъдят проблемите между двете части на Кипър. Срещата на религиозните лидери на острова е първа след 1974 г., когато турските войски окупират северната част на Кипър. „Щастлив съм, че се намирам тук... Точно така, заедно, можем да служим на нашите страни и нашите граждани”, заяви архиепископът пред журналистите в навечерието на срещата. Той подчерта, че „в Кипър никога не е имало религиозни проблеми и такива не се очакват и в бъдеще”.

Цялата статия: Духовните лидери на православните християни и мюсюлманите в Кипър се срещнаха

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

Вчерашният ден в Полша беше посветен на молитви и покаяние на полските духовници, които по този начин отговориха на призива за примирение и възстановяване на доверието между католическите свещеници и миряните. Напрежението възникна след 14 януари тази година, когато обвиняваният за връзки с полските тайни служби монсеньор Станислав  Велгус подаде оставка малко преди да бъде избран за архиепископ на Варшава.

В диоцеза на Варшава свещениците измолваха „прошка за неизпълнените задължения по отношение на вярата и Евангелието, за нарушената заповед на любовта, за равнодушието  към страдащите и за участието в тайни съглашения поради страх или обещан просперитет”.

Великият пост за католиците започва с богослужението на Пепелна Сряда, когато свещениците помазват челата на вярващите с  кръстен знак от пепел от върбови клонки - символ на покаянието и на мимолетния човешки живот.

По време на Великия пост католиците се въздържат от употреба на месни продукти само през Пепелна Сряда и всеки петък. През време на поста вярващите трябва да участват по-активно в богослуженията, по-често да се причастяват, да избягват шумните веселия и да се въздържат от вредни навици.

 
по информация на Agnuz

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Da_Vinci_code.jpgКнигата на Дан Браун "Шифърът на Леонардо" има заслугата за това, че увеличи интереса към "Опус Деи", въпреки че романът е евтина творба в стил new аge, каза на пресконференция Джузепе Кориляно. Той е шеф на отдел "Информация" в католическата организация "Опус Деи".

"Можехме спокойно да заведем дело, защото наш член е представен в книгата като убиец. Вместо това обаче поискахме единствено в края да бъде написано, че става въпрос за измислица", каза Кориляно.
Цялата статия: "Опус Деи" благодариха на "Шифърът на Леонардо"