На 25 септември в Гърция започва издаването на нови лични карти в съответствие с изискванията за европейски лични документи. Гръцките граждани все още имат хартиени документи без достатъчна защита срещу фалшификация. В религиозни среди обаче се разпространява идеята, че това е поредната „голяма конспирация на държавата срещу християните“ и затова вярващите не бива да взимат от новите лични документи. Социалните мрежи улесняват много разпространението на такива материали, което накара много хора да се редят на опашки в участъците, за да удължат действието на старите си документи за самоличност. Това накара министрите да поискат по-активна разяснителна кампания от страна на Църквата за това, че въпросът няма религиозни измерения.
Киевският митр. Епифаний посрещна новата църковна година във Фенер
Киевският митрополит Епифаний (Думенко), предстоятел на автокефалната Православна църква на Украйна, посети на 31 август Вселенската патриаршия по случай празника на индикта (1 септември), когато започва новата църковна година. Той беше приет от патр. Вартоломей, като на срещата присъстваха и митрополитите Халкидонски Емануил и Белоцерковски Евстатий (Зоря).
От името на Православната църква на Украйна митр. Епифаний благодари на Вселенския патриарх за духовната му подкрепа, за осъждането на несправедливата руска агресия срещу Украйна и за разнообразната му помощ за Църквата и Украйна. Като спомен от посещението той подари на патриарха сборник с документи от Обединителния събор през 2018 г., новия църковен календар на Православната църква на Украйна за 2023-2024 г., която вече следва новия календарен стил, и архиерейско енколпие.
Осъдиха на три години затвор йером. Йоан (Курмояров) заради изказванията му срещу войната
Калининският районен съд в Санкт Петербург осъди бившия йеромонах и доктор по богословие Йоан (Курмояров) на три години лишаване от свобода в колония от общ тип по дело за разпространение на „неточна“ информация за руската армия (чл. 207.3 от Наказателния кодекс). Съдът също така забрани на о. Йоан да има публикации в интернет за срок от две години, съобщи пресслужбата на съда в Санкт Петербург.
Обвинението искаше той да бъде осъден на седем години затвор. Според регионалните медии, о. Йоан е получил най-леката присъда за „дискредитация на армията“ в Санкт Петербург. Максималният срок затвор, който се дава в Русия за изказано несъгласие с руската война в Украйна, е девет години.
О. Йоан (Курмояров) публикува видеоклипове в социалните мрежи, в които критикува агресията на Русия в Украйна. Той беше арестуван през юни 2022 г. заради обръщение, в което заяви, че за разлика от мюсюлманите православните християни нямат „свещена война“. Той коментира това в отговор на проповед на Руския патриарх, че руската армия води „свещена война“ в Украйна, а войниците, които загинат в нея, ще отидат в рая.
Среща за междурелигиозния диалог се проведе в Истанбул
На 28 и 29 август в Истанбул под патронажа на Константинополския патриарх Вартоломей се проведе международен научен форум за междурелигиозния диалог на тема „Партньорства в действие: към една Земя, едно семейство, едно бъдеще“.
Сред темите, обсъждани на срещата, бяха тези за климатичните промени, за хуманитарните кризи, породени от войната в Украйна, и предприемането на мерки за тяхното преодоляване; за осигуряването на храна за нуждаещите се по света; за реални мерки срещу трафика на хора, за защитата на човешките права на жените, децата и на най-уязвимите социални групи.
Събитието се организира в контекста на продължаващия академичен и религиозен диалог между християнството и исляма, започнал преди години на най-високо международно равнище, като възможност за срещи и разговори между религиозните лидери в света.
Обръщение на папа Франциск към руските младежи католици предизвика скандал
От 23 до 27 август в Санкт Петербург се проведе Десетата общоруска среща на католическата младеж, на която бяха поканени младежи на възраст от 16 до 30 години от цялата страна. Едно от основните събития на срещата беше телеконференцията с папата на 25 август. Цитати от речта на папата бяха публикувани от Архиепископията на Дева Мария в Москва. По-специално, в края на срещата Франциск каза:
„Никога не забравяйте за наследството си. Вие сте наследници на велика Русия: великата Русия на светците, на владетелите, великата Русия на Петър Велики, на Екатерина Велика, на онази империя – велика, просветена, [страна с] велика култура и велика хуманност. Никога не се отказвайте от това наследство, вие сте наследници на великата майка Русия, вървете напред с това“.
Видеозапис на изявлението също беше разпространен в социалните мрежи. В същото време този цитат не беше публикуван в пълния текст на обръщението на папата на неговия официален уебсайт. Там обаче се намират тези думи, които католическата епархя в Москва не публикува: „Приканвам ви да бъдете сеячи на семената на помирението, които в тази военна зима все още няма да покълнат в замръзналата земя, но един ден през пролетта ще разцъфнат“.
Думите на Римския папа за „великата Русия“ и „великата човечност“ бяха приветствани в Кремъл и критикувани в Украйна.