В рождественското си интервю за държавния телевизионен канал „Россия-1“ Московският патр. Кирил заяви, че превръщането на „Св. Софѝя“ в джамия е Божие наказание за Константинополския патр. Вартоломей заради „подкрепата му за украинския разкол“. Според него Бог е постъпил така, защото киевската църква „Св. Софѝя“ е преминала в ръцете на разколниците и заради този „велик грях“ емблематичният храм „Св. Софѝя“ в Истанбул става джамия.
„Несъмнено, всичко случило се в Константинопол, в Истанбул, свидетелства за Божие наказание. Патр. Вартоломей въведе разколниците в киевската светиня, в киевската „Св. Софѝя“, и загуби Константинополската „Св. Софѝя“ – тя стана джамия… Мисля, че по-очевидни последици, станали по Божие повеление, е трудно да си представим и последиците дойдоха незабавно, защото и този грях беше „твърде голям“.
Епархийският съд на Москва лиши от сан известния руски мисионер протодякон Андрей Кураев, смятайки го за виновен в „клевета срещу Църквата“. Говорителят на патриаршията Владимир Легойда уточни, че става дума за публикация в личния блог на дякон Андрей Кураев в „Живой журнал“ от 21 април, в което той се изказал неуважително към починалия в този ден от COVID-19 прот. Александър Агейкин.
Църковният съд се състоя в отсъствието на дякон Андрей Кураев, който не се яви на призовките, тъй като настояваше да се запознае с конкретните обвинения срещу него, за да може да се защити въз основа на църковното предание и канони. Единственото конкретно обвинение срещу него е постът по повод починалия духовник и неназовани „други оплаквания“, пристигали до патр. Кирил срещу него.
Решението трябва да бъде утвърдено от патр. Кирил.
По-рано протодякон Андрей Кураев беше поставен под запрещение, т. е. с временна забрана да служи, и той се подчини на това решение.
Тази сутрин дойде още една скръбна вест: в ранните часове се упокои Костурският митрополит Серафим (Папакоста, седалище в град Касторя, Северна Гърция). След триседмична борба с коварния вирус в солунска военна болница си отиде един от признато най-добрите архиереи на Православната църква в южната ни съседка. Църковни и граждански сайтове се изпълниха с най-сърдечни съболезнователни думи за архиерея, който се упокои на 61-годишна възраст след 24 години служение в планинската епархия, населена с българоезично население.
Завършил Ризариевата духовна семинария в Атина и Атинския богословски факултет, той млад става дякон, после и йеромонах и служи в столична енория, като изпълнява различни служби в синодната канцелария. Развива успешна енорийска работа с младежи, много от които стават негови духовни чеда и клирици, някои от тях – и архиереи. Хората се стичат при архим. Серафим за изповед и духовни наставления. Като митрополит той набляга на духовния живот в епархията, служи изключително често и посещава в студ и пек най-отдалечените села. Особено големи грижи митр. Серафим полага за социалната дейност в епархията си, като поддържа кухня за бедни, митрополията раздава на нуждаещите се дрехи и храни, осигурява стипендии за бедни младежи, за да могат да завършат образование.
Сред силната шумотевица от началото на ваксинирането в нашите страни днес почти не се забеляза тихото отхождане от нас на двама добри монаси в съседна Гърция.
Единият е йеромонах Панарет от манастира „Св. Григорий“ на Атон, духовен син на известния богослов, подвижник и игумен на този манастир архим. Георгий (Капсанис). Чистият и примерен подвижнически живот на о. Панарет го беше направил търсен духовник за много монаси и миряни. Затова днес един клирик заяви: „Още един светец се прибави днес към сонма на светогорските старци“. Колкото и да е емоционална тази заява, тя отразява високото качество на духовника, който нито със сана си, нито с поста си, нито със себичен шум около личността си е привличал вниманието на църковните хора. Но Онзи, Който изпитва сърца и утроби, го е намерил за добър и достоен да го приеме в обятията Си.
Йером. Панарет се е лекувал безуспешно от COVID-19 в интензивното отделение на солунската болница АХЕПА, където е починал.
Другият духовник е архимандрит Августин (Миру), епархийски проповедник на митрополията на Сервия и Кожани в Северна Гърция.
Навпактският митрополит Йеротей (Влахос) ще бъде първият йерарх на Гръцката църква, който ще се ваксинира на 27 декември като представител на Църквата. Ваксинирането в южната ни съседка ще започне със символичен акт: представители на различни институции в страната първи ще си поставят ваксините, изпращайки по този начин послание към цялото общество. Навпактският митрополит е смятан за представител на консервативното крило в гръцката йерархия, автор е на множество богословски публикации, а по време на първата вълна на пандемията беше говорител на Църквата.
Атинският архиеп. Йероним заяви преди седмица, че би желал да е първият йерарх на Гръцката църква, който да си постави ваксината, но това не може да стане, тъй като той преболедува съвсем наскоро коронавирусната инфекция. Затова вместо него представител на Гръцката църква ще бъде един от най-авторитетните ѝ митрополити – Йеротей (Влахос).
Ежемесечната поддръжка от нашите съмишленици (дори и със символични суми), ще е от голямо значение за нашата работа в бъдеще. Ако желаете повече информация как можете да подпомогнете развитието на образователните ни проекти, щракнете тук: